Bundesliga

Bayern Munchen, noua campioană a Germaniei !

Victoria din Bundesliga a bavarezilor s-a decis în ultimul minut regulamentar, din ultima etapă.

Bayern și Dortmund au mers umăr la umăr până în ultimul moment din acest sezon al Bundesligii. Urmăritoarea bavarezilor, Borussia Dortmund, avea înaintea ultimei etape 69 de puncte, cu unul mai mult decât actuala campioană.

Urma ultimul act, cu o deplasare la Koln pentru Bayern, respectiv vizita lui Mainz pe „Signal Iduna Park”, la Dortmund.

Pe terenul lui FC Koln, Bayern a avut un meci foarte greu deși a deschis scorul repede, în minutul opt, prin Kinglsey Coman. Când părea că acesta va fi scorul final, Ljubicic de la Koln a declanșat ,,nucleara”. Acesta marca în minutul 81, un gol care trimitea titlul la Dortmund.

Koman

Tuchel mută însă cu Musiala care marchează la patru minute după ce este introdus în teren. Era ultimul minut regulamentar de joc…

Musiala, nr 42

În acest timp, Mainz ,,își făcea de cap” la Dortmund, conducând cu 2 la 0 la pauză.

Gazdelor nu le iese nimic, nu reușesc să înscrie nici măcar din penalty: Haller ratează o astfel de lovitură prin minutul 20, la 1-0 pentru Mainz.

Borussia a revenit totuși în minutul 69 prin Guerreiro și a reușit egalarea în prelungirile meciului, după ce aceluiași Haller i s-a anulat un gol.

Un sezon dificil pentru Bayern Munchen

Astfel, titlul a mers la Munchen după un parcurs în sezonul din Bundesliga, în care au reușit 21 victorii, 8 egaluri și au pierdut de cinci ori.

Cu toate acestea, Bayern a avut un sezon destul de … nereușit.

Despre ,,zdruncinările” prin care cubul bavarez a trecut în sezonul proaspăt încheiat, Magadesport vă informa aici: https://magadesport.ro/bayern-munchen-are-un-nou-antrenor-thomas-tuchel/ și aici: https://magadesport.ro/bayern-munchen-noi-dezvaluiri-despre-demiterea-lui-nagelsmann/.

Schimbarea antrenorului în plin sezon poate fi una din cauzele sincopelor ce au urmat. Zdrobită în UEFA Champions League de Manchester City, nereușind nimic nici în Cupa Germaniei, iar acum a câștigat titlul cu mari emoții și datorită hazardului (la fel de bine, putea fi Dortmund campioană !).

Toate acestea nu aveau cum să nu se lase cu o analiză … în stil german !

Prin urmare, la Bayern Munchen trebuiau să ,,cadă capete” în ciuda succesului de ultimă oră.

Khan și Salihamidzic, außen !

Imediat după ce euforia succesului s-a mai domolit, comunicatul sec emis de clubul Bayern Munchen a anunțat că gruparea germană renunță la serviciile lui Oliver Khan și Hasan Salihamidzic.

Considerați și de suporteri principalii vinovați pentru ce s-a întâmplat la Bayern în acest sezon Kahn și Salihamidzic, au fost concediați fără drept de apel, deși ca jucători numele lor se confundă cu istoria ultimelor decenii de la Bayern Munchen.

Oliver Kahn nu mai este președintele clubului Bayern Munchen. Și Hasan Salihamidzic va fi înlocuit de pe poziția de director sportiv. Acest lucru a fost decis de consiliul director al campioanei Germaniei.

Jan-Christian Dreesen (55 de ani) îl va înlocui pe Kahn. Succesorul lui Hassan Salihamidzic urmează să fie stabilit, a fost postarea de pe site-ul oficial al clubului.

Adică, mai pe scurt: außen (afară) !

De altfel, fostul mare portar german se aștepta la o asemenea decizie, prin urmare nu a făcut deplasarea de la Koln. El fusese cooptat în conducerea clubului din 2020, iar de la 1 iulie 2021 fusese numit președintele grupării bavareze.

Hassan Salihamidzic ocupa la club poziția de director sportiv.

Principalul reproș la adresa celor doi se pare că a fost campania slabă de achiziții din sezonul 2022-2023.

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.