Superliga

Cristiano Bergodi rămâne antrenor la Rapid București !

Dezastru în Giulești, în etapa a treia din play-off-ul ediției 2023-2024 a Superligii României ! În derby-ul ,,ceferiștilor” CFR Cluj a zdrobit Rapidul cu 4 la 1, într-un meci care practic ar putea consfinți clasarea bucureștenilor în afara podiumului actualei ediții de campionat ! 3 înfrângeri în 3 etape din ,,elita celor 6” formații din play-off, înregistrate de elevii lui Cristiano Bergodi, a cărui demisie a fost cerută de suporteri la finalul meciului de aseară !

Cristiano Bergodi este, în opinia suporterilor giuleșteni, responsabilul parcursului dezastruos al Rapidului în actuala ediție de play-off.

Magadesport încerca să vă facă aici: https://magadesport.ro/rapid-cfr-cluj-derby-ul-ceferistilor-in-aceasta-seara-de-la-2030/ , prefața partidei soldate cu un rezultat neverosimil, în urma căruia bucureștenii.

Practic, singuri pe teren în prima repriză, clujenii au punctat de 4 ori până la pauză !

Jucătorul meciului !

Daniel Bîrligea, fără îndoială ,,omul meciului” a reușit un hat-trick de senzație, dovedind (încă o dată) că poate fi o soluție chiar pentru EURO 2024 !

De altfel, Magadesport vă vorbea despre ,,nașul” de sâmbătă seară al formației pregătite de Cristiano Bergodi în urmă cu ceva vreme, aici: https://magadesport.ro/daniel-birligea-a-fost-convocat-la-echipa-nationala/ .

Al patrulea gol al lui CFR Cluj a fost marcat de un alt jucător de top al clujenilor, Otele.

Reușita ,,de onoare” a rapidiștilor a venit târziu, către finalul meciului, când toată lumea aștepta fluierul de final… A înscris Albion Rrahmani, probabil cel mai ,,trist” gol marcat de kosovar de când activează în Superliga.

Cristiano Bergodi: ,,… La pauză ar fi trebuit să fie schimbaţi toţi, nu doar jucătorii, şi antrenorii…” !

Cristiano Bergodi a participat la conferința de presă, afectat de rezultat, nervozitatea sa fiind evidentă…

Nu mai e nimic de spus. Din păcate, a fost o primă repriză de coşmar şi nu mai putem spune nimic. Ne-au dat 4 goluri. Când primeşti două goluri în minutul 7, jucătoriii au căzut psihic.

Din păcate, sunt greşeli. La pauză ar fi trebuit să fie schimbaţi toţi, nu doar jucătorii, şi antrenorii. Nu sunt vinovaţi doar cei care au ieşit. Toţi sunt vinovaţi pentru asta.

E normal ca suporterii ca suporterii sunt supăraţi. Normal că se iau de antrenor. Au sprijinit echipa până la finalul meciului. Normal că antrenorul este principalul vinovat.

Analiza o fac după meciuri. Sunt exigent în ceea ce mă priveşte. Nu pot să spun ceva la cald. Nu cunosc termenul de fermitate. Patronul poate să spună orice, nu ştiu la ceea ce se referă. Nu pot să răspund la întrebarea asta. Nu eu trebuie să spun dacă trebuie să fiu demis sau să îmi dau demisia. Prima repriză a fost de coşmar. O să fie o evaluare şi sunt conducătorii care pot face asta.

Ne pare foarte rău de acest lucru, era o echipă care a dispărut după meciul cu FCSB. Nu e uşor pentru un antrenor după acest scor. Lupta continuă pentru obiectivul 1-3. Vom lupta în continuare”, a fost discursul lui Cristiano Bergodi.

Dan Șucu: ,,Cristiano Bergodi este și rămâne antrenorul Rapidului” !

Ca de fiecare dată în ultima vreme când vine vorba de banca Rapidului, numele lui Marius Șumudică a revenit din nou în atenție ! Și … tot ca de fiecare dată, răspunsul principalului finanțator din Giulești a fost NU !

Dan Șucu a lămurit situația lui Cristiano Bergodi, cel puțin cea din viitorul apropiat !

Cristiano Bergodi este și rămâne antrenorul Rapidului. Nu e în primul rând o problemă pură 100% din punct de vedere al antrenorului, cât o problemă a unora dintre jucători, care nu mai arată în ultima perioadă mentalitate.

Care au o atitudine de blazare față de Rapid, față de culorile rapidiste, față de suporteri, în ciuda condițiilor ideale pe care le au asigurate la clubul nostru.

Veți vedea foarte repede măsurile pe care le vom lua în acest sens, a spus Șucu, după ședința din cadrul clubului, care a avut loc astăzi.

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.