Superliga

,,Echipa etapei” a 12-a din sezonul 2024-2025 al Superligii !

Ca de obicei, Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a prezentat la finalul rundei echipa etapei cu numărul 12 din sezonul regulat 2024-2025 al Superligii României.

,,Echipa etapei” cu numărul 12 din sezonul regulat al Superligii României a fost alcătuită de responsabilii LPF după ultimul meci al rundei, de duminică seară.

A fost o etapă în care primele trei clasate s-au ,,poticnit”… Distanța între locul 1 și 6 (pozițiile de play-off) ,,restrângându-se” a numai 5 puncte

Dacă Oțelul Galați și Universitatea Craiova s-au ,,anihilat” reciproc, Universitatea Cluj continuă … ,,frânarea” de 3 etape !

FCSB … ,,pândeșteplay-off-ul, de care o despart doar 2 puncte acum, având și ,,un meci mai puțin disputat” !

Pe pozițiile … ,,fierbinți” din subsolul clasamentului a coborât, surprinzător, FC Hermannstadt ! Care alături de Unirea Slobozia, ocupă pozițiile de baraj la retrogradare.

FC Botoșani și Gloria Buzău se află pe ultimele 2 locuri în Superliga, direct retrogradabile

Dar să vedem ,,echipa etapeia 12-a, cel mai bun 11 în viziunea LPF !

PORTAR

De la începutul competiției, Dinamo București ocupă poziții de play-off ! Surprinzător față de evoluția sezonului trecut ! Unul din ,,artizanii” acestei performanțe este și slovenul din poarta ,,Câinilor roșii”, Adnan Golubovic ! Este desemnat de LPF portarul etapei a 12-a, după evoluția de excepție de la Ovidiu ! Dinamo a plecat neînvinsă datorită intervențiilor salvatoare ale goalkeeper-ului său !

FUNDAŞI

Boboc

Radu Boboc de la Universitatea Cluj este nominalizat din nou în ,,echipa etapei”. Liderul campionatului putea să plece de la Clinceni fără niciun punct ! O situație care putea fi începutul unei crize la echipa lui Sabău… Boboc a contribuit însă decisiv, printr-un gol şi o pasă decisivă, la punctul obținut de ,,Șepcile roșii” !

Bolgado

Brazilianul ,,ceferiștilor clujeni”, Leonardo Bolgado, confirmă în Gruia ! Cu el titular, defensiva lui Dan Petrescu a rezistat … ,,eroic” în fața lui Poli Iași, apărând scorul de 2 la 0, stabilit încă din minutul 16. Au fost depășiți târziu, în minutul 88, prea târziu pentru a se mai schimba soarta partidei… Bolgado prinde un loc în ,,echipa etapei” ! După un meci ca o adevărată ,,gură de oxigen” pentru CFR Cluj… Având în vedere, desigur, înfrângerea severă cu UTA de etapa trecută, meci de care Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/echipa-etapei-a-11-a-din-sezonul-2024-2025-al-superligii/ .

Având în vedere evoluția din această ediție de campionat și locul ocupat în clasament de Rapid, nu se poate spune că FC Botoșani a reușit ,,surpriza etapei” ! Rijad Sadiku, fundașul central al lui Liviu Ciobotariu, a fost nominalizat în ,,echipa etapei” de LPF. Atacurile elevilor lui Șumudică nu au avut niciun efect în fața bosniacului, a cărui echipă a câștigat cu 2-0 !

Toma

Un număr neobișnuit pentru un apărător: Constantin Toma, căpitanul și fundașul stânga al Unirii Slobozia are numărul 10 ! Și a fost unul dintre cei mai buni oameni ai lui Adrian Mihalcea ! A marcat golul de 2 la 0 (o execuție superbă din lovitură liberă) iar în ultimele momente ale partidei a degajat o minge de pe linia porții, trimisă cu capul de Masoero. Este ultimul fundaș nominalizat de LPF în ,,echipa etapei” a 12-a.

MIJLOCAŞI

Hrezdac

UTA continuă evoluțiile pozitive și este la numai 3 puncte de play-off. Mircea Rednic, revenit pe banca arădenilor după probleme medicale, l-a titularizat pe Denis Hrezdac ! Care nu l-a dezamăgit: la primul gol al lui UTA l-a presat pe Huja, până balonul a intrat în poartă ! Iar în minutul 57 a ,,liniștit apele” la Arad, marcând golul de 3 la 1. Reușită venită într-un moment dificil: la finalul primei reprize Kadiri a fost eliminat ! Pe acest ,,fond”, Tudorie marca golul de 1 la 2 în minutul 53, încercând să ducă meciul către un final ,,de coșmar” pentru elevii lui Rednic. 4 minute mai târziu însă, Hrezdac … ,,și-a câștigat poziția” în linia mediană din ,,echipa etapei”.

Ferreira

Angolezul Aldair Ferreira de la FC Botoşani, a ,,parafat” în minutul 90 victoria echipei lui Iftime și în același timp, a ,,adâncit dezastrul” de la Rapid. Africanul prinde ,,echipa etapei” și se află la al doilea gol în ediția curentă a Superligii.

Isnik Alimi

În sfârșit – o victorie pentru Sepsi OSK, după 3 etape ! Isnik Alimi și-a făcut ,,simțită prezența”, după ce a marcat la numai 3 minute de la intrarea în teren ! Până la final a mai oferit și o pasă de gol, obținând nominalizarea în ,,echipa etapei”.

ATACANŢI

Covăsnenii au realizat ,,scorul etapei”, iar după Alimi, Omar El Sawy deschide lista liniei de atac din ,,echipa etapei”. Extrema împrumutată de Rapid în acest sezon la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, a deschis scorul la Sibiu, în fața lui FC Hermannstadt. Avea să mai contribuie și cu o pasă decisivă, în victoria zdrobitoare a covăsnenilor: Hermannstadt – Sepsi, 0-4 !

Chică-Roşă

Numele lui Adrian Chică-Roşă de la FC Botoşani, a atras probabil atenția iubitorilor de fotbal din țara noastră până acum, doar prin rezonanța sa specială… Iată însă că în etapa a 12, atacantul de la FC Botoșani a marcat primul său gol în Superliga, fiind unul dintre cei mai periculoși jucători ai lui Liviu Ciobotariu în meciul contra Rapidului. LPF l-a ,,selecționat” în ,,echipa etapei”.

Octavian Popescu

Octavian Popescu a revenit cu evoluții decisive la FCSB ! După jocul bun din Europa League (cu Popescu intrat la jumătatea reprizei a doua), roș-albaștrii au câștigat pe Arena Națională în fața Gloriei Buzău și s-au apropiat de ,,obiectivul – play-off” ! Pentru ,,dubla” din ultimul meci al etapei a 12, dar și pentru evoluția sa generală (a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren !), mijlocașul este desemnat pentru prima oară în această ediție de campionat, în ,,echipa etapei”.

ANTRENORUL ETAPEI

Valentin Suciu, tehnicianul lui Sepsi OSK Sf. Gheorghe și-a condus echipa la victorie, în fața uneia dintre formațiile Superligii care este creditată cu șanse, chiar la un loc de play-off ! Sepsi OSK s-a impus la Sibiu și nu oricum ! Așa cum aminteam mai sus, covăsnenii au realizat ,,scorul etapei”, iar Suciu încearcă să-l ,,facă uitat” pe germanul Bernd Storck ! Pentru aceasta va avea nevoie de o clasare, la finalul sezonului regulat, în primele 6 locuri ! Dacă va continua pe această ,,linie”, are mari șanse să o obțină !

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.