Premier League

Liverpool … ,,Die hard” în Premier League !

The Reds sunt imbatabili ! ,,Remontada” spectaculoasă împotriva lui Crystal Palace, cu care ,,cormoranii” urcă pe prima poziție în Premier League. Cel puțin până la jocul dintre Aston Villa și Arsenal, din această seară (19:30, ora României) ! Excelentul Harvey Elliott, în minutul 91, a ,,semnat” victoria unei echipe care a câștigat 18 puncte în Premier League, după ce au început prin a fi conduși ! Liverpool este, prin urmare, ,,greu de ucis” în această ediție a Premier League !

Liverpool sunt de neînvins în liga engleză, arătând un spirit competitiv care le permite să întoarcă orice rezultat !

Echipa lui Mo Salah și Dominik Szoboszlai a fost condusă în multe rânduri în actuala ediție din Premier League. În marile campionate din Europa, doar Girona a mai reușit o astfel de performanță. Reîntorcând scorul, spaniolii au reușit și ei, nu mai puțin de 19 puncte.

Bournemouth, Newcastle, Wolverhampton, Brighton, Luton, Manchester City și Fulham au luat pe rând conducerea în partidele contra echipei lui Jürgen Klopp. Toate s-au văzut apoi depășite prin ,,remontade” spectaculoase ale lui Liverpool !

La fel s-a întâmplat și cu Crystal Palace.

,,Cormoranii” au câștigat cu 2-1 pe Selhurst Park, ocupând primul loc în așteptarea rezultatului meciului dintre Aston Villa și Arsenal. Diferența dintre ei și ,,tunari” este de numai un punct, însă…

Din nou, Mohamed Salah !

Jean-Philippe Mateta a deschis scorul din penalty pentru Crystal Palace, după ce tot el fusese faultat de Trent Alexander-Arnold. După analiza VAR, lovitura de pedeapsă a fost transformată de atacantul francez, în minutul 57.

Pentru Liverpool, meciul devenea tot mai dificil. Numai că în minutul 75, Jordan Ayew de la Crystal încearcă ,,să taie” contraatacul lui Liverpool, undeva la mijlocul terenului.

Intervenția neglijentă, sau mai bine zis, jocul inteligent al lui Harvey Elliott, îi aduce lui Ayew un al doilea cartonaș galben, după ce îl primise pe primul un sfert de oră mai devreme.

A fost momentul dezechilibrului londonezilor, care în faza imediat următoare s-au văzut egalați pe tabela de marcaj. Liverpool nu trebuie ,,invitat” de 2 ori: Salah a marcat printr-un șut deviat din zona punctului de la 11 metri.

A fost al 200-lea gol al egipteanului cu Liverpool (150 dintre acestea doar în Premier League !) fiind al patrulea care reușește o asemenea performanță, după Alan Shearer, Kun Agüero, Roy Kane și Thierry Henry.

Mohamed Salah continuă să impresioneze în tricoul lui Liverpool, iar Magadesport vă mai vorbea despre el, aici: https://magadesport.ro/mohamed-salah-la-al-ittihad/ .

Harvey Elliott – jucătorul meciului !

În superioritate numerică, Liverpool și-a continuat asaltul la poarta lui Crystal Palace. Iar insistența lor a dat roade !

Același Harvey Elliott, în minutul 91, a adus victoria ,,Cormoranilor”, după un ,,slalom” printre apărătorii londonezilor, finalizat cu un șut de la 17 metri, care s-a oprit în plasa porții lui Johnstone.

Am spus că ,,a adus victoria” dar aceasta nu a venit chiar așa de ușor. În ultimele minute ale întâlnirii, Liverpool a mai avut un gol, pornit tot din pasa lui Elliott (probabil man of the match !) și marcat de Luis Díaz ! Reușita a fost anulată însă pe motiv de ofsaid

Iar Crystal Palace putea obține, surprinzător, un punct din această întâlnire ! La finalul celor 10 minute de prelungire (!), fundașul central Joachim Andersen a trimis o lovitură de cap, scoasă incredibil de Alisson, portarul lui Liverpool.

S-a terminat Crystal Palace – Liverpool 1 – 2 și dacă, după cum menționam, ,,Cormoranii” urcă pe primul loc, londonezii se apropie periculos de zona retrogradării, fiind pe locul 15 în Premier League.

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.