Top Player

LPF a desemnat cei mai buni jucători ai celei de-a opta etape play – off/out !

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) și deţinătorii drepturilor tv au alcătuit la finalul fiecărei etape din Superliga, lista cu cei mai buni jucători ai meciurilor desfășurate. Forul conducător al fotbalului intern continuă nominalizarea ,,vedetelor” partidelor desfășurate atât în turneul de play-off, cât și din play-out !

LPF a desemnat așadar ,,jucătorii meciurilor” rundei a 8-a de play – off/out, din sezonul 2023-2024 al Superligii României.

A fost runda în care am aflat și câștigătoarea play-out-ului: UTA Arad ! Dar și că lupta pentru locurile pentru calificarea în tururile preliminare ale cupelor europene sau evitarea retrogradării, vor dura până în ultimul minut al … sezonului !

PLAY-OFF

Pavol Safranko – Sepsi OSK. Sf. Gheorghe

Cu cele 3 goluri marcate în prima jumătate de oră a meciului de la Ovidiu, slovacul a fost, așa cum Magadesport relata și aici: https://magadesport.ro/echipa-etapei-a-opta-din-turneele-de-play-off-si-play-out/ , ,,jucătorul etapei” ! Nu numai al meciului ! S-a terminat FCV Farul ConstanţaSepsi OSK. Sf. Gheorghe 1 – 4, cu atacantul covăsnenilor desemnat de LPF ,,vedeta partidei”.

Philip Otele – CFR Cluj

Nigerianul este o prezență curentă în superlativele LPF ! Este unul dintre cei mai buni fotbaliști ai Superligii ! Ar prinde în mod evident, un loc chiar într-o virtuală ,,echipă a sezonului” ! A fost din nou, ,,cel mai bun de pe teren”, în CFR ClujRapid 1923 3-2 !

Andrei Ivan – Universitatea Craiova

Ivan este remarcat în sfârșit de LPF, după o perioadă în care parcă intrase într-un ,,con de umbră”… Ascensiunea formei sale din ultima vreme coincide și cu ascensiunea oltenilor în Superliga ! Universitatea CraiovaFCSB 2-0 și oltenii se luptă ,,la baionetă” cu CFR Cluj pentru locul 2, cum spuneam, până în ultimul minut de joc al sezonului.

PLAY-OUT

Jesus Fernandez – FC Voluntari

Portarul spaniol este și portarul ,,echipei etapei” ! LPF l-a nominalizat ,,omul meciuluiFC BotoşaniFC Voluntari 0 – 0, partidă în care grație portarului lor ilfovenii pleacă cu un punct important, poate decisiv pentru încercarea evitării retrogradării

Ahmed Bani – Dinamo București

Atacantul dinamovist a fost, conform LPF, ,,vedeta partideiFC Universitatea ClujDinamo 3 – 3 ! Bani a readus entuziasmul în jocul ,,câinilor roșii”, cu golul prin care a egalat la 1 în minutul 37 al partidei de la Cluj. Un meci extrem de spectaculos, în care Dinamo a sperat până în minutul 90 că va obține 3 puncte ,,izbăvitoare”… N-a fost să fie…

Gheorghe Grozav – FC Petrolul Ploieşti

Fostul internațional a fost nominalizat ,,omul meciuluiFC Petrolul PloieştiSC Oţelul Galaţi 2 – 1, după ce a deschis scorul în meciul care a scutit până la urmă ,,lupii galbeni” de la orice emoție în ultima etapă. Dorinel Munteanu termină play-out-ul pe locul al doilea, în interpelările presei de după meci având o izbucnire nervoasă…

Adel Bettaieb – Politehnica Iași

Atacantul franco-tunisian al ieșenilor este alegerea LPF pentru nominalizarea ,,jucătorului partideiFC Hermannstadt Poli Iaşi 0-1. Bettaieb a marcat golul victoriei care menține Poli Iași pe un loc de baraj, cel puțin până la meciul ,,de acasă” cu Petrolul, din 12 mai ! Atunci se vor juca ultimele meciuri ale rundei finale din play-out, toate de la ora 21:30 !

Rareș Pop – UTA Arad

Ultimul meci al ,,vedetei” arădenilor la echipa care l-a consacrat, a consemnat și ultimul gol al lui Pop pentru UTA… Mijlocașul va evolua din sezonul viitor la Rapid București ! S-a terminat UTA Arad – FC U 1948 Craiova 3-1, iar elevii lui Mircea Rednic câștigă turneul de play-out al ediției 2023-2024 din Superliga României !

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Top Player

Vedete de top la Cupa Mondială 2022: marile nume din Qatar

• novembre 17, 2022
Un campionat mondial este o vitrină pentru cei mai buni fotbaliști de pe planetă, dar Cupa Mondială 2022 promite să
Top Player

Campionatul mondial de fotbal 2022, jucători – cheie !

Campionatul mondial din Qatar aduce în prim plan jucători importanți care nu ajung niciodată în topul vedetelor răsfățate. Valoarea lor,