Superliga

LPF a desemnat cei mai buni jucători ai etapei a zecea din Superliga !

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) și deţinătorii drepturilor tv au alcătuit, așa cum obișnuiesc după finalul fiecărei etape din Superliga, lista cu cei mai buni jucători ai meciurilor desfășurate.

LPF a analizat evoluțiilemeciurilerezultatele și ,,vedetele” lor, pe care le veți vedea în rândurile care urmează. Magadesport v-a oferit și cu alte ocazii astfel de nominalizări ale LPF, aici: https://magadesport.ro/?s=LPF .

Kehinde Fatai – SC Oţelul Galaţi

Jucătorul meciului FCU – Oţelul în opinia LPF a fost veteranul gălățenilor, nigerianul Fatai. Venit în fotbalul românesc acum în urmă cu peste 15 ani, atacantul trecut pe la Farul Constanța, Astra Giurgiu, FC Argeș dar și Club Brugge, Sparta Praga sau Dinamo Minsk, a deschis scorul pentru gălățeni în partida de la Craiova. Avea să fie prima victorie în această ediție a Superligii, tabela fiind închisă de Bodișteanu, în minutul 80. Așadar, FC U Craiova 1948SC Oţelul Galaţi 0 – 2.

Fatai

Adrian Mazilu – Farul Constanța

Farul Constanța a învins Dinamo București chiar în temporarul fief al ,,câinilor roșii”, stadionul Arcul de Triumf, cu 2 la 0. Ambele goluri l-au avut ca numitor comun pe Adrian Mazilu, pe care LPF l-a nominalizat ca jucătorul partidei. ,,Perla” lui Hagi este urmărită de mai multe cluburi din străinătate. Scor final: Dinamo 1948 – Farul Constanţa 0 – 2.

Mazilu

Andrei Gheorghiţă – Politehnica Iaşi

Marcatorii din victoria lui Poli Iași pe terenul lui FC Voluntari, Gheorghiţă și argentinianul Marchioni, au fost amândoi nominalizați de LPF ca jucătorii de top în această etapă a 10-a a Superligii. Așa cum Magadesport vă informa aici: https://magadesport.ro/echipa-etapei-a-zecea-din-superliga-romaniei/ , cel mai bun jucător de pe terenul de la Voluntari a fost Andrei Gheorghiță. Mijlocașul de 21 de ani a adus victoria ieșenilor. Aceasta, după ce FC Voluntari egalase la doar 4 minute de la deschiderea scorului. S-a terminat FC Voluntari – Politehnica Iaşi 1 – 2.

Andrei Gheorghiţă

Godberg Cooper – UTA Arad

Italianul Godberg Barry Cooper a fost nominalizat de LPF ca ,,cel mai bun de pe teren” în egalul obținut de UTA la Botoșani. Artizanul acestui punct a fost tocmai Cooper care a reușit în minutul 90, o egalare poate nesperată de arădeni. Atacantul fusese introdus în minutul 72 al partidei. Astfel, FC BotoşaniUTA Arad 2 – 2.

Godberg Cooper

Dan Nistor – Universitatea Cluj

Pornită bine în actuala ediție a Superligii, Universitatea Craiova se află pe locul 4 în acest moment. O victorie la Universitatea Cluj ar fi propulsat-o pe locul al doilea ! A fost împiedicată tocmai de fostul său jucător, Dan Nistor, care a egalat pentru clujeni în minutul 90. LPF l-a desemnat pe mijlocașul poreclit ,,Ceapă” ,,vedeta” partidei FC Universitatea ClujUniversitatea Craiova 1 – 1.

Nistor

Takayuki Seto – Petrolul Ploiești

Japonezul al cărui prim contact cu fotbalul românesc a fost (ca și în cazul Fatai) acum 15 ani a fost văzut de LPF ca ,,jucătorul partideipe care echipa sa, Petrolul Ploiești, a disputat-o pe teren propriu cu FC Hermannstadt. Cele două și-au împărțit punctele ,,frățește”, ca și locurile în clasamentul Superligii: sibienii pe 5, ploieștenii pe 6, cu același număr de puncte totale. Pe teren în etapa a 10-a: FC Petrolul PloieştiFC Hermannstadt 0 – 0, cu Takayuki Seto MVP !

Takayuki Seto

Darius Olaru – FCSB

Nominalizat și în ,,echipa etapei”, căpitanul FCSB a fost într-adevăr cel mai bun jucător de pe teren în victoria echipei sale de la Sfântu Gheorghe. Numele său apare din ce în ce mai des în aceste nominalizări ale LPF. Semn că fotbalistul este în plină formă ! Un atu și pentru echipa națională a României ! Duminică seară: Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FCSB 2 – 5.

Olaru

Albion Rrahmani FC Rapid 1923

Albion Rrahmani a fost cel mai bun jucător de pe teren în derby-ul cu CFR Cluj. Și asta nu numai în opinia LPF ! Jucătorul din Kosovo a demonstrat în 4 meciuri ce înseamnă un atacant valoros ! Opinăm că el este peste media jucătorilor din Superliga. Mai multe despre el, pe Magadesport, aici: https://magadesport.ro/rrahmani-nu-va-prinde-paltonul-la-rapid-bucuresti/ . Deja se află în topul golgheterilor din campionatul nostru. Dacă va continua în acest ritm are șanse la titlul absolut ! FC Rapid 1923CFR Cluj 3 – 1.

Albion Rrahmani

Daniel Neguţ – FC Hermannstadt

LPF a desemnat și cel mai bun jucător de pe teren în restanța etapei a 5-a pe care FCSB a disputat-o la Sibiu. Magadesport încercă să facă avancronica acestei partide aici: https://magadesport.ro/fc-hermannstadt-fcsb-meci-restant-din-etapa-a-5-a-in-aceasta-seara-de-la-ora-2000/ .

Daniel Neguţ de la FC Hermannstadt a fost desemnat de LPF ,,jucătorul meciului” în restanţa FC Hermannstadt – FCSB 2 – 2.

Neguţ

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.