Top Player

Răilean, portarul Moldovei, a semnat cu Chindia Târgoviște !

Un meci de poveste a avut loc între Republica Moldova și Polonia, în cadrul calificărilor pentru Campionatul European din 2024. Victoria moldovenilor în fața lui Lewandowski & co. a stârnit valuri de comentarii în presă și de ce nu, reprezentând un exemplu de dăruire și încredere în forțele proprii. Adepții sintagmei ,,nu mai există echipe mici” au primit astfel încă o confirmare a convingerii lor.

Răilean, portarul Moldovei, a fost printre eroii meciului cu ,,leșii”, cum le spuneau în trecut. Polonezii au deschis scorul la Chișinău prin golul marcat de Arkadiusz Milik (Serie A, Juventus Torino !) în minutul 12, din pasa lui Robert Lewandowski (LaLiga, FC Barcelona !).

Apoi, în minutul 34, cei doi jucători au schimbat rolurile, iar Lewandowski a marcat al doilea gol pentru Polonia, stabilind scorul la 2-0 în favoarea oaspeților. Polonezii au mers liniștiți la vestiare crezând că vor câștiga meciul fără probleme.

Însă în repriza a doua, Republica Moldova a început o revenire spectaculoasă. În minutul 48, Ion Nicolaescu, fotbalistul lui Beitar Ierusalim, a marcat primul gol pentru gazde, dând tonul revenirii echipei. Apoi, în minutul 79, același Nicolaescu a restabilit egalitatea pe tabelă, marcând al doilea său gol în meci. Cu doar cinci minute înainte de finalul partidei, Vladyslav Baboglo, fotbalistul ucrainean de la Oleksandriya, a înscris golul victoriei istorice pentru Republica Moldova.

Nicolaescu joacă în Israel, la Beytar

Ca rezultat al acestei remize, Polonia a ajuns la patru puncte în spatele liderului Cehia și la trei puncte în urma Albaniei în clasamentul grupei de calificare la Campionatul European din 2024.

Chiar și Republica Moldova i-a depășit în clasament pe Robert Lewandowski și coechipierii săi, deși a disputat un meci în plus. Acest rezultat a fost o surpriză pentru mulți și a adus o bucurie imensă fanilor fotbalului moldoveni.

Milik

Railean (din vară 🙂 ) la Chindia !

Ecourile acestui meci nu au rămas fără urmări. Una din acestea, aproape imediat !

Chindia Târgoviște a semnat un contract cu Dorian Railean, portarul în vârstă de 29 de ani al selecționatei Moldovei. Chindia Târgoviște l-a prezentat deja pe noul lor fotbalist.

Railean a evoluat în sezonul trecut în a doua divizie a României, la echipa Unirea Dej, considerată o revelație a competiției. Cu această nouă achiziție, Chindia Târgoviște își întărește compartimentul defensiv și speră să obțină performanțe bune în viitoarele competiții.

Înainte de a se alătura echipei Chindia Târgoviște, cum aminteam, Dorian Răilean a încheiat contractul cu Unirea Dej, o echipă care a terminat pe locul șase în play-off-ul Ligii a 2-a din România. În sezonul recent încheiat, Răilean a apărat poarta echipei și a primit 25 de goluri în 22 de meciuri.

Prestația remarcabilă a lui Dorian Railean în meciul Republica Moldova – Polonia a atras atenția cluburilor de fotbal din România. Chindia Târgoviște a fost echipa care a reușit să-l aducă în lotul lor.

Avem portar de națională! Bine ai venit, Dorian Railean. Internațional din Rebublica Moldova și îngerul păzitor din poarta Moldovei în victoria răsunătoare cu Polonia (3-2) din preliminariile EURO 2024 de zilele trecute (…) Mult succes la Chindia Târgoviște!, se arată în comunicatul remis de clubul dâmbovițean, prin intermediul rețelelor de socializare.

Palmaresul lui Răilean

Răilean a evoluat pentru mai multe echipe: Dacia Buiucani, Petrocub Hîncești, Sfîntul Gheorghe Suruceni și Fotbal Comuna Recea.

În plus, Dorian Răilean are zece selecții în selecționata Republicii Moldova. la nivel de seniori.

Mutarea lui Răilean la Chindia Târgoviște reprezintă o nouă etapă în cariera sa.

Se așteaptă cu interes implicarea portarului la noua sa echipă și cum va continua să se dezvolte pe plan profesional.

Așa cum Magadesport vă relata aici: https://magadesport.ro/superliga-romaniei-clasament-si-etapele-ramase-de-jucat/ , Chindia va ataca sezonul viitor revenirea în Superliga României. Aceasta după ce a retrogradat direct, alături de CS Mioveni, în sezonul 2022-2023.

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Top Player

Vedete de top la Cupa Mondială 2022: marile nume din Qatar

• novembre 17, 2022
Un campionat mondial este o vitrină pentru cei mai buni fotbaliști de pe planetă, dar Cupa Mondială 2022 promite să
Top Player

Campionatul mondial de fotbal 2022, jucători – cheie !

Campionatul mondial din Qatar aduce în prim plan jucători importanți care nu ajung niciodată în topul vedetelor răsfățate. Valoarea lor,