Euro 2024

Austria – Turcia, ultimul meci al optimilor de finală la EURO 2024 !

Ultima partidă din faza optimilor la EURO 2024 ne interesează în mod direct ! În cazul în care vom depăși Olanda, ne vom ,,duela” pentru un loc în … semifinalele turneului (cum sună asta ?! 😊) cu învingătoarea dintre Austria și Turcia ! Un meci echilibrat și extrem de dificil de pronosticat ! Austria a surprins pe toată lumea la această ediție de Campionat European ! Nu atât prin calificarea în optimi de pe primul loc într-o grupă cu Franța, Polonia și … Olanda, cât mai ales pentru jocul solid practicat ! Un fotbal de bună calitate pe care alte formații ,,cu pretenții” (Italia, Anglia, chiar … Franța și mai ales Croația sau Polonia) nu l-au reușit…

Austria lui Ralf Rangnick a pierdut meciul de debut la EURO 2024 în fața Franței, dând însă o replică puternică, disciplinată, chiar agresivă… Au simțit-o ,,pe pielea lor” Kylian Mbappe și Antoine Griezmann !

În cele din urmă, Franța s-a impus la limită printr-un autogol al lui Wober, în minutul 38 ! Ulterior Baumgartner, Grillitsch, Wimmer & co. nu au mai reușit să restabilească egalitatea… În ultimele minute ,,Les Bleus” ,,au ținut cu dinții” de acest rezultat, prin orice mijloace !

Însă meciul următor avea să le aducă austriecilor cele 3 puncte vizate, în fața selecționatei lui Robert Lewandowski !

Austria a învins Polonia fără drept de apel, cu 3 la 1, prin golurile lui Trauner, Baumgartner și Arnautovic, făcând o a doua repriză senzațională !

Ralf Rangnick, selecționerul austriecilor !

Se poate !

Au urmat ,,la rând”, adversarii din această seară ai … României ! Olanda – Austria 2-3 pe Olympiastadion din Berlin, a fost probabil o partidă ,,întoarsă pe toate fețele” de meticulosul Edward Iordănescu !

Trupa lui Rangnick a … ,,subordonat efectiv Olanda care și-a dat un autogol încă din minutul 6, prin Malen !

Gakpo a reușit o egalare temporară, pentru numai 12 minute: Schmid a readus în minutul 59 Austria în avantaj !

Batavii au reușit să revină din nou, prin Depay în minutul 75, dar Sabitzer le-a dat ,,decisiva” în minutul 81 !

Austria câștiga surprinzător Grupa D, iar Olanda avea emoții pentru o calificare de pe locul III, care i-a scos înaintea României !

Prin urmare, ,,cheia victoriei” împotriva olandezilor le-a fost oferită românilor de … austrieci: forță, încredere și mai ales, disciplină !

Soucek (Cehia): ,,…Acest arbitru a fost atât de îngâmfat…” !

De cealaltă parte, Turcia vine de pe locul 2 într-o Grupă F, în care a evoluat în compania Portugaliei, Georgiei și Cehiei !

Jocul său a fost mai puțin concludent, cea ce ne duce cu gândul că, într-o oarecare măsură, Austria poate fi favorita acestui ultim meci din optimi !

Trupa lui Vincenzo Montella a trecut în meciul de debut la EURO 2024 de Georgia, cu 3 la 1, pentru ca în meciul următor să piardă lamentabil cu 3-0, în fața Portugaliei !

Ultimul meci, decisiv pentru calificare, împotriva Cehiei, a stârnit un scandal imens în care a fost implicat compatriotul nostru, arbitrul Istvan Kovacs.

Montella

,,Stilul” acestuia, despre care Magadesport v-a mai relatat și cu alte ocazii aici: https://magadesport.ro/?s=Istvan+Kovacs , a transformat partida de la Hamburg într-un adevărat ,,măcel”, în care arbitru român a acordat 18 cartonașe galbene (!), 2 roșii și a anulat un gol al cehilor !

Turcia a câștigat în cele din urmă cu 2 la 1, lăsând reprezentativa cehă pe ultimul loc, sub Georgia !

,,(…) Acest arbitru a fost atât de îngâmfat încât nici nu a vrut să discute cu căpitanii. El a vrut să fie omul meciului, ceea ce e regretabil (…)

Am fost surprins să văd cât de diferite au fost toate deciziile luate în acest meci.

De fiecare dată când turcii cădeau la pământ era fault… e clar când văd că se fluieră totul (…)

Golul lui Kuchta trebuia validat. Poate cineva va crede că ne căutăm scuze, dar sunt momente care afectează întregul meci, declara la final căpitanul Cehiei, Tomas Soucek.

Dovada ,,legitimității” deciziilor lui Kovacs în acest meci a venit de la UEFA care nu l-a mai delegat la niciun meci din optimi !

Echipe probabile

Austria: Pentz – Posch, Danso, Lienhart, Mwene – Seiwald, Grillitsch – Schmid, Baumgartner, Sabitzer – Arnautovic.

Turcia: Gunok – Muldur, Demiral, Bardakci, Kadioglu – Yuksek, Yokuslu – Kahveci, Arda Guler, Yildiz – Yilmaz.

Austria – Turcia începe la ora 22:00 și este în transmisiune directă de pe Red Bull Arena din Leipzig la ProTV.

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.