Champions League

Vinicius Jr. eroul meciului Liverpool – Real Madrid din optimile UCL !

Prima manșă a optimilor Champions League a adus marți seară un meci excepțional, între două mari forțe ale fotbalului european.

Liverpool a primit vizita lui Real Madrid, într-un meci – spectacol arbitrat de … un român.

Condusă la centru de Istvan Kovacs, partida s-a terminat cu victoria oaspeților din Madrid. La un scor neverosimil: Liverpool – Real Madrid 2 – 5 !

Părerea unanimă a celor implicați direct în fenomenul fotbalistic, a presei, a suporterilor este că această victorie uriașă, spectacolul din teren, se datorează în mare măsură unui mare fotbalist.

L-am numit pe Vinícius José Paixão de Oliveira Júnior, brazilianul cunoscut mai simplu: Vinicius Jr. !

Autorul unei performanțe de referință împotriva lui Liverpool, Vinicius Jr. a cules o mulțime de aprecieri după partidă.

Despre poziția și aprecierea de care brazilianul se bucură la Real Madrid, Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/news/psg-il-poate-pierde-pe-mbappe/ .

Acum, Vinicius Jr a venit pe Anfield și a învins pe Liverpool acolo, cu Real Madrid.

Real – deja în ,,sferturile” Champions League ?

Totuși, meciul începuse prost pentru Real din moment ce englezii conduceau deja cu 2 la 0 foarte repede, în minutul 14.

Secondat însă de Karim Benzema, brazilianul Vinicius Jr. a sunat regruparea pentru madrileni cu un șut cu un efect perfect perfect, care și-a încheiat traiectoria în plasa laterală a lui Alisson. Astfel s-a făcut 2 – 1 în minutul 21.

Tot Vinicius Jr. a profitat de o gafă uriașă a portarului clubului englez și a egalat la 2 în minutul 36. Trebuie menționat însă că portarul englezilor a gafat sub Courtois, a cărui greșeală de la golul doi a lui Liverpool, a fost incredibilă pentru un asemenea nivel.

Internaționalul Braziliei, Vinicius Jr. și-a continuat festivalul cu un assist pentru Karim Benzema la ultimul gol (5-2).

Vinicius Jr. are 18 goluri și 9 pase decisive în 35 de meciuri în toate competițiile din acest sezon. A încheiat sezonul  2021-22 cu 22 de goluri și 20 de pase decisive în 52 de jocuri.

În ultimele 10 întâlniri ale lui Real Madrid, brazilianul Vinicius Jr. a marcat 8 goluri și a oferit 4 pase decisive. El este implicat în finalizările echipei sale la fiecare 77 de minute arată statisticile presei spaniole. Evident, a fost ales omul acestui meci de către UEFA.

Indiscutabil, un mare jucător !

,,Vinicius Jr. a fost un coșmar pentru Liverpool. Al cincilea gol pentru brazilian împotriva echipei de pe Anfield și are șase în această Liga Campionilor … Pur și simplu de neoprit … Performanța lui de pe Anfield îi schimbă nivelul și îl pune pe aceeași treaptă cu Mbappé ”.

LIVERPOOL, Anfield

,,Letal prin capacitatea sa de a dezechilibra și de a genera pericol. Victoria poartă semnătura lui !”

Sunt doar câteva din analizele presei sportive, elogii aduse unui jucător uriaș, Vinicius Jr., despre care Magadesport v-a mai vorbit cu prilejul relatărilor de la World Cup Qatar 2022.

La rândul său, antrenorul madrilenilor Carlo Ancelotti și-a felicitat și el jucătorul: „Este cel mai incisiv jucător din fotbalul mondial. Nu există niciun jucător cu această continuitate. Sper să poată continua așa.”

Chiar și Jürgen Klopp antrenorul lui Liverpool a recunoscut valoarea atacantului: ,,Da, Vinicius Jr. este unul dintre cei mai buni din lume. Nici Rodrygo și Benzema nu sunt răi deloc … Dar Vincius Jr a arătat că are totul pentru a fi viitorul mare star al lui Real Madrid”.

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

PSG – Bayern München, 14 februarie 2023, de la ora 22,00 !

• février 13, 2023
Paris Saint-Germain a pierdut meciul din deplasare cu AS Monaco (1-3) de sâmbătă 23 februarie din Ligue 1. PSG nu

Bayern Munchen – PSG, returul optimilor UCL !

Paris Saint-Germain merge în deplasarea de  la Bayern Munchen miercuri seară, pentru returul din fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor. PSG