Champions League

City – Bayern: s-a aflat deja prima semifinalistă din UCL !

Bavarezii au fost zdrobiți de englezi cu un scor la care calificarea în semifinale pare jucată.

Campionii din Marea Britanie au adus echipei lui Thomas Tuchel cea mai dramatică înfrângere în UEFA Champions League din ultimii șase ani !

Prima lor pierdere a sezonului în Liga Campionilor a fost dramatică. Campioana Angliei, Man City, a reușit să câștige în fața lui Bayern Munchen, la scor de forfait.

Rodri a șutat superb la vinclu în minutul 37, de la 20 și ceva de metri, pentru 1 la 0. A fost primul său gol în UEFA Champions League din carieră.

După pauză, Erling Haaland a centrat în minutul 69 pentru 2 la 0, gol marcat de Bernardo Silva.

Apoi, în minutul 75, vârful lui City a marcat un gol care ne-a adus aminte de combinațiile Stelei 86… 3 – 0 pentru City ! Norvegianul a ajuns astfel la 11 goluri din șapte meciuri în care a jucat în actuala ediție a UEFA Champions League.

Bavarezii nu au reușit să oprească acest tăvălug… Totuși ar fi de notat o mare ocazie a lui Sane, scoasă in extremiss de portarul Ederson. Atunci scorul era doar 1 la 0…

În rest, pe lângă cele trei goluri, Haaland și colegii lui au mai avut numeroase ocazii clare de gol, însă Sommer a avut intervenții salvatoare.

,,Pentru a elimina aceste echipe trebuie să faci două meciuri bune, nu unul

Pep Guardiola a avut o scurtă declarație după acest meci tur din sferturile de finală ale UEFA Champions League. Vizibil satisfăcut, el a declarat însă că meciul de la Munchen nu va fi o simplă formalitate.

Am înscris multe goluri, în această competiţie, în foarte multe meciuri. Nu este deloc confortabil, emoţional sunt distrus! Am îmbătrânit cu 10 ani … Sunt meciuri care ne consumă pe plan psihic. Acum trebuie să ne relaxăm, o zi liberă, apoi băieţii să se pregătească din nou pentru meciul cu Leicester.

Ştiu exact ce avem de făcut. Este un rezultat incredibil, dar trebuie să jucăm în retur cu mare personalitate. Altfel… aceste cluburi de top… Pe stadionul nostru este ceva special în acest sezon. Suntem cinici! La fel este şi la Munchen. Voi nu aţi fost acolo, eu am fost trei ani. Ştiu ce înseamnă. Mergem acolo să marcăm goluri şi să încercăm să câştigăm. Dacă nu vom face asta, ne va fi dificil.

Pentru a elimina aceste echipe trebuie să faci două meciuri bune, nu unul.

Tuchel, în ,,alt film”…

De cealaltă parte, Thomas Tuchel a făcut o declarație destul de … bizară. El a spus că:

,,Rezultatul este nedrept pentru noi. Pot spune că m-am îndrăgostit puțin de jucătorii lui Bayern azi, așa de bine au evoluat. Chiar dacă sună ciudat, a fost distractiv să îi văd la lucru. Nu sunt deloc de acord cu ce arată tabela, am fost pedepsiți în momente în care eram echipa mai bună. A fost brutal, performanța noastră în teren a fost excelentă până la 2-0. Timp de 70 de minute, am văzut o echipă Bayern excelentă.

Probabil, declarațiile au fost făcute când efectele knock-out-lui dat de englezi nu se risipiseră complet… 🙂

Presa germană nu a trecut însă ușor peste această înfrângere.

După ce au apreciat cu sportivitate meritele formației antrenate de Guardiola, jurnaliștii germani au criticat conducerea de la Bayern, pentru înlocuirea antrenorului Nagelsmann cu Thomas Tuchel, care s-a petrecut într-un moment total nepotrivit.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

PSG – Bayern München, 14 februarie 2023, de la ora 22,00 !

• février 13, 2023
Paris Saint-Germain a pierdut meciul din deplasare cu AS Monaco (1-3) de sâmbătă 23 februarie din Ligue 1. PSG nu

Vinicius Jr. eroul meciului Liverpool – Real Madrid din optimile UCL !

• février 22, 2023
Prima manșă a optimilor Champions League a adus marți seară un meci excepțional, între două mari forțe ale fotbalului european.