Fotbal International

Coasta de Fildeș a cucerit Cupa Africii 2024 !

,,Elefanții” au triumfat în finala Cupei Africii pe Națiuni 2024 ! Coastei de Fildeș a învins ieri în finală Nigeria cu 2-1, pe Stade Alassane Ouattara din Abidjan. A fost o victorie dramatică, cu o revenire spectaculoasă în repriza secundă, care a adus al treilea titlu continental în palmaresul echipei.

Coasta de Fildeș nu a început bine finala de duminică searăNigeria a dominat prima repriză și a deschis scorul în minutul 38 prin William Troost-Ekong.

1-0 Nigeria !

Ivorienii au ieșit însă mai motivați pe teren în a doua repriză. Și au reușit egalarea în minutul 62 prin Franck Kessie, cu o lovitură de cap imparabilă. Sebastian Haller a marcat apoi golul victoriei în minutul 81, deviind cu talpa o centrare perfectă a lui Simon Adingra (jucătorul finalei !).

1-1 !

,,Am crezut în șansă până la sfârșit. Coechipierii mei m-au încurajat să rămân pe teren cât mai mult timp posibil și datorită lor am marcat un gol. A fost unul dintre principalele mele obiective să dau tot ce pot la Cupa Africii“, a declarat eroul ,,Elefanților”, Sebastian Haller, jucătorul lui Dortmund.

Un adevărat învingător, Haller devine campionul Africii în 2024, după ce a învins cancerul testicular cu care a fost diagnosticat în 2022 !

Elefanții – campionii Africii !

Finala a fost una tensionată, cu multe dueluri disputate. Dar Coasta de Fildeș a reușit să își păstreze concentrarea și să obțină victoria. Au demonstrat o mentalitate de învingători, revenind de la un dezavantaj și reușind să domine adversarul în repriza secundă.

Drumul spre finală după … 0 la 4 în fața Guineei Ecuatoriale !

Așa cum Magadesport vă relata și aici: https://magadesport.ro/cupa-africii-pe-natiuni-finala-turneului-duminica-de-la-ora-2200/ , drumul Coastei de Fildeș spre titlu nu a fost unul facil.

Echipa a fost la un pas de eliminare încă din faza grupelor. Au înregistrat atunci o înfrângere dureroasă cu 4-0 în fața Guineei Ecuatoriale. Demiterea selecționerului Jean-Louis Gasset a urmat imediat, iar conducerea echipei a fost preluată de interimarul Emerse Fae. Acesta din urmă fiind la prima numire într-un post de antrenor principal !

Emerse Faé

E mai mult decât un basm ! Încă mă străduiesc să înțeleg totul. Când mă gândesc prin ce-am trecut, îmi dau seama că am supraviețuit miraculos. Nu am renunțat niciodată și ne-am revenit din niște lovituri dure, avea să declare Emerse Faé, după finală.

,,Elefanții” au reușit totuși să se califice în optimi de pe locul 3, unde au eliminat Senegalul la loviturile de departajare. Au urmat victorii dramatice cu Mali (2-1) și RD Congo (1-0) în sferturi și semifinale !

Sărbătoare în Coasta de Fildeș !

Victoria din finală este o recompensă meritată pentru o generație talentată de fotbaliști ivorieni. Jucători precum Franck Kessie, Nicolas Pépé și Sébastien Haller au demonstrat calitatea lor pe parcursul întregului turneu și au contribuit decisiv la succesul echipei.

Titlul continental obținut de Coasta de Fildeș a adus o imensă bucurie în țară. Suporterii au ieșit pe străzile din Abidjan și din alte orașe pentru a celebra victoria echipei naționale.

Coasta de Fildeș a demonstrat încă o dată, dacă mai era nevoie, că este o forță de temut în fotbalul african ! O națiune care deja avea un nume în fotbalul mondial, după ce i-a dat acestuia pe Arouna Koné, Emmanuel Eboué, Yaya Touré, Wilfried Zaha sau Didier Drogba !

,,Elefanții” au cucerit al treilea titlu continental cu o echipă talentată și ambițioasă, care are potențialul de a obține performanțe importante și în viitor.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Televizor: Unde vedem mondialul din Qatar 2022 ?

• novembre 9, 2022
Drepturile TV pentru meciurile de la CM 2022 au fost achiziționate de Televiziunea Română. Start La televizor vom avea pe

Ce este nou la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar 2022 ?

• novembre 13, 2022
Cupa Mondială FIFA 2022 va avea startul duminica viitoare. Deschiderea pe 20 noiembrie, vine la aproape 12 ani după ce