Fotbal International

Cupa Africii pe Națiuni: finala turneului, duminică de la ora 22:00 !

Competiția cea mai importantă a fotbalului de pe continentul african a ajuns la final. Sâmbătă și duminică vor avea loc partidele pentru ocuparea locurilor 2-4 și evident desemnarea campioanei națiunilor Africii ! Nigeria, Coasta de Fildeș, Africa de Sud și Congo se vor alinia duminică pentru stabilirea ierarhiei topului Cupei Africii 2024 !

Cupa Africii pe Națiuni a ajuns așadar în actul final. Duminică, finala ediției 2024 a competiției, a 34-a din istorie, se va juca între Nigeria și selecționata Coastei de Fildeș.

Meciul care va încheia Cupa Africii, se va disputa așadar pe 11 februarie, începând cu ora 22.00 (ora României), pe stadionul olimpic Alassane Ouattara din Abidjan. Partida va putea fi vizionată și în România.

Super Eagles vor a 4-a Cupă a Africii în palmares !

Nigeria, condusă de atacantul central al lui Napoli, Victor Osimhen, dar cu ,,greul dus” în toată competiția de Ademola Lookman de la Atalanta și Samuel Chukwueze de la AC Milan, atinge odată cu participarea în această finală de la Cupa Africii 2024 o performanță la care nu a mai ajuns din 2013.

Atunci câștiga turneul printr-o victorie la limită, 1-0, în fața selecționatei Burkina Faso, într-o finală disputată la Johannesburg.

Acum, la distanță de aproape un deceniu, se califică în finala turneului Cupa Africii 2024 după o semifinală care s-a deci la loviturile de departajare, împotriva Africii de Sud.

Nigerienii au luat conducerea printr-un penalty tranformat de elevul lui Răzvan Lucescu de la Paok Salonic, Troost-Ekong. În minutul 84, un gol de 2-0 al lui Osimhen avea să fie anulat de VAR.

Troost-Ekong

Pentru ca în ultimul minut de joc, selecționata Bafana-Bafana să dea o lovitură de teatru, ducând meciul în prelungiri, după un penalty transformat de Teboho Mokoena, tot după consultarea VAR !

Meciul a continuat în prelungiri și s-a ajuns la seria de penalty, unde ratările lui Mokoena și Makgopa au fost fatale pentru Africa de Sud.

Nigeria a câștigat trei ediții ale Cupei Africii a Națiunilor în istoria sa. Va egala Ghana în acest clasament, dacă va triumfa și în finala de la Cupa Africii 2024 !

Coasta de Fildeș – va funcționa avantajul terenului propriu ?

Ultimul obstacol pentru Super Eagles va fi însă, naționala țării gazdă de la Cupa Africii 2024 – Coasta de Fildeș.

După demiterea senzațională a fostului antrenor Gasset, în urma înfrângerii cu 4-0 suferită în ultimul meci al grupei în fața Guineei Ecuatoriale, iată-i pe Elefanți în finala turneului Cupa Africii 2024 !

Coasta de Fildeș a surprins prin victoria în fața campionilor en titre, Senegal.

Sau cu meciul din sferturile de finală împotriva naționalei din Mali, decis pe ,,muchie de cuțit”. Un gol egalizator în minutul 90, marcat de Adingra, de la  Brighton, pentru ca în prelungiri, Diakité să-i califice pe ivorieni în semifinale.

Haller – eroul semifinalei pentru Nigeria

Etapă în care au trecut cu 1-0 de Republica Democrată Congo prin reușita lui Sebastien Haller, atacantul Borussiei Dortmund.

Coasta de Fildeș a luat acasă Cupa Africii de două ori, în 1992 și 2012. În ambele cazuri după au câștigat la penalty-uri și … împotriva Ghanei. Ivorienii mai au în palmares de asemenea, două finale, în 2006 şi 2012.

Echipe probabile

Formulele celor două echipe pentru finala de duminică seara sunt greu de anticipat. În semifinalele contra Africii de Sud, respectiv Republicii Democrate Congo, cele două formații au evoluat în formulele de mai jos.

Nigeria: Nwabali – Aina, Ekong, Ajayi – Ughelumba, Alhassan Yusuf, Joe Aribo, Omeruo – Iheanacho, Simon, Osimhen.

Coasta de Fildeș: Yahia Fofana – Singo, Willy Boly, Ndicka, Konan – Seri, Kessie – Adingra, Seko Fofana, Gradel – Haller.

Nigeria – Coasta de Fildeş, finala Cupei Africii pe Națiuni se va juca așadar duminică, 11 februarie de la 22:00.

În România meciul va putea fi urmărit în direct pe AntenaPLAY. Post care va transmite și finala mică, între Africa de Sud și Congo, sâmbătă 10 februarie, tot de la ora 22:00.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Televizor: Unde vedem mondialul din Qatar 2022 ?

• novembre 9, 2022
Drepturile TV pentru meciurile de la CM 2022 au fost achiziționate de Televiziunea Română. Start La televizor vom avea pe

Ce este nou la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar 2022 ?

• novembre 13, 2022
Cupa Mondială FIFA 2022 va avea startul duminica viitoare. Deschiderea pe 20 noiembrie, vine la aproape 12 ani după ce