Top Player

Dennis Man: ,,He’s the Man” !

În etapa 34 din Serie B, Parma a câștigat meciul cu Cagliari scor 2 la 1. Denis Man a marcat golul victoriei ,,cruciaților” !

Parma a luat gol în minutul 33 după ce Gianluca Lapadula a marcat pentru Cagliari. Parma a restabilit egalitatea după ce Vazquez a egalat din penalty.

Pentru Parma, românii Dennis Man și Mihăilă au început meciul ca rezerve. Introduși pe parcursul meciului, Mihăilă în minutul 68 și Man în minutul 73, cei doi fotbaliști au reușit să schimbe soarta partidei.

La cinci minute după ce a intrat, Dennis Man a reușit să marcheze pentru 2 la 1. O acțiune individuală, încheiată cu un șut perfect, la vinclu, a adus victoria Parmei în această partidă. Presa italiană a titrat despre această reușită superbă a lui Man.

Presa din Italia remarcă reușita lui Dennis Man

,,Lovitură de magician. A driblat cu măiestrie patru rivali și a șutat puternic și precis la vinclu. Acțiunea lui Man a fost de categorie superioară datorită modului în care a fost construită și încheiată. Dacă acest băiat s-ar convinge și el de propria calitate…”, au scris jurnaliștii italieni.

Dennis Man a ajuns astfel la cinci goluri marcate în acest sezon, în Serie B.

Pe site-ul clubului Parma, s-a postat despre reușita românului titlul: ,,He’s the Man”. Acolo, fostul portar Fernando Orsi, un fost jucător important în campionatul italian, a elogiat de asemenea prestația jucătorului român după meci.

,,Precum Camara, Man nu a fost titular. Românul a intrat în locul lui Balogh în a doua repriză. Asta confirmă faptul că atunci când jucătorii intră în teren dau totul, sunt angrenați în acest proiect. Așa cum știm deja, schimbările pot schimba soarta unui meci.

Man, jucător de bază și la naționala României

După ce a intrat pe teren, Man a înscris un gol incredibil. Acesta este un factor care îi este extrem de favorabil. E adevărat și că românul este cumva un jucător eratic, însă în același timp poate fi o piesă fundamentală. Dacă Man intră cu atitudinea corectă poate, în mod clar, să fie decisiv, așa cum s-a întâmplat în meciul ‘cruciaților’”, a spus Orsi.

Evoluțiile lui Dennis Man au atras deja atenția unor cluburi din Serie A, Bologna fiind cea care îl urmărește de mai multe luni. Dacă Parma va rata promovarea în Serie A, mai mult ca sigur că bolognezii vor pune o ofertă concretă pe masă. Suma vehiculată ar fi 11 milioane de euro.

noul proiect al stadionului Ennio Tardini, fieful Parmei

Cine este Fernando Orsi ?

Mihăilă a avut și el, în minutele de prelungire ocazia să-și treacă numele pe lista marcatorilor din această partidă. Din păcate, a ratat în minutele de prelungire o lovitură de pedeapsă, acordată pentru un fault făcut în careu făcut chiar asupra lui.

Mihăilă

Și despre el, Orsi a oferit explicațiile pentru execuția greșită de la penalty.

,,Mihăilă a încercat să înscrie din scăriță, însă Radunovic a reușit să apere. Dacă ar fi înscris, s-ar fi vorbit despre reușita sa, (așa) dimpotrivă, jucătorul riscă să fie acuzat de lejeritate. Adevărul este undeva pe la mijloc. În final, când câștigi, anumite situații trebuie analizate. În opinia mea, dacă rezultatul ar fi fost 1-1, Mihăilă nu ar fi bătut așa penalty-ul”.

Orsi, portar al anilor 80-90 în diviziile italiene

Analiza pertinentă este de luat în seamă, mai ales că Fernando Orsi este un nume respectat în fotbalul italian.

Acesta și-a făcut debutul în fotbalul profesionist în 1979 pentru clubul Siena. În sezonul următor s-a transferat la Parma, unde a rămas două sezoane. Ulterior a plecat la Lazio, unde și-a făcut debutul în Serie A în 1982. A jucat pentru Lazio din 1982 până în 1985. Apoi a petrecut patru sezoane în ligile inferioare din Italia, la Arezzo, pentru a reveni din nou la Lazio din 1989 până la retragerea sa în 1998.

Ca antrenor, a fost ,,secund” al Roberto Mancini la Lazio și la Inter Milano. A fost și antrenor principal la Livorno în Serie A, între 2007-2008.

Fernando Orsi
Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Top Player

Vedete de top la Cupa Mondială 2022: marile nume din Qatar

• novembre 17, 2022
Un campionat mondial este o vitrină pentru cei mai buni fotbaliști de pe planetă, dar Cupa Mondială 2022 promite să
Top Player

Campionatul mondial de fotbal 2022, jucători – cheie !

Campionatul mondial din Qatar aduce în prim plan jucători importanți care nu ajung niciodată în topul vedetelor răsfățate. Valoarea lor,