Superliga

Dinamo București revine în prima ligă din campionatul României !

Barajul pentru un loc în Superliga dintre Dinamo și FC Argeș a fost deja tranșat: Dinamo București se întoarce în Superliga ! Și asta nu pentru proporțiile scorului din tur, ci pentru că Argeșul nu joacă nimic…

Dinamo este 99,9 % promovată pe prima scenă de fotbal a României. Au învins pe FC Argeș cu 6 la 1, luni seară pe Arena Națională, în turul barajului pentru Superliga.

Un joc excelent pentru Dinamo, cum suporterii din Ștefan cel Mare nu au mai văzut de mult. 15 minute, le-au trebuit bucureștenilor să deschidă scorul, prin Bena, după o lovitură de colț.

Garita, aflat în vizorul lui FCSB după cum Magadesport vă informa aici: https://magadesport.ro/fcsb-rapid-derby-doar-pentru-palmares/ , a încercat, fără succes ,,să miște” atacul Argeșului.

Dar tot Dinamo este cea care reușește un gol: 2-0 în minutul 24.

Peste doar 3 minute, alt gol ! 3 la 0 pentru Dinamo ! Meciul era jucat dar ,,câinii roșii” erau dezlănțuiți ! Până la pauză s-a făcut 4 – 0 !

Argeșul marchează pentru ,,onoare” în repriza a doua, dar imediat Dinamo reface diferența ! Și mai mult decât atât… Mai marchează un gol, după câteva minute. Scorul căpătase proporții nebănuite chiar de cei mai înfocați fani dinamoviști: 6 la 1 !

Sâmbătă, 3 iunie, de la ora 21:00, Dinamo merge la Pitești pentru retur!

Și cu ,,Mateuț titularizat în apărare, Lupu la mijloc sau Cămătaru în atac”, Argeșul nu va mai putea reîntoarce scorul de la București!

La sfârșitul partidei a vorbit cel căruia, multe voci din fotbal, îi atribuie o mare contribuție la evoluția actuală a lui Dinamo: antrenorul Ovidiu Burcă.

Burcă: ,, Lucrurile par simple din exterior…”

N-aș fi crezut. Scorul este unul la care nu m-am gândit înainte de meci. Am avut și puțin noroc, azi a fost ziua aia în care a mers totul bine. La Iași, mersese totul pe dos. Trebuie să rămânem echilibrați, din patru reprize am câștigat două, mai sunt încă două de jucat. Lucrurile par simple din exterior, dar cred că o să am în față o săptămână destul de dificilă. În fotbal, în viață, succesul e cel mai greu de gestionat. De asta fac un apel pentru băieți și pentru toată lumea, să rămânem cu picioarele pe pământ, pentru că nu am realizat nimic încă. Da, le-am transmis jucătorilor.

A fost o seară frumoasă, oamenii au venit lângă noi, ne-au transmis o energie fantastică. La final, toată lumea a plecat fericită acasă. La Pitești va fi greu, au și ei un orgoliu, sunt jucători cu CV-uri importante, sunt mulți care sunt doriți de alte echipe din Liga 1.”, a declarat antrenorul dinamoviștilor.

Revine ,,Shakira” ?

Despre relația cu investitorii sau … viitori investitori la club, antrenorul ,,câinilor” a spus că prezența acestora la echipă va depinde de rezultate.

,,Cristi Borcea? Da, nu știam. Mă bucur că a venit. Faptul că oamenii vin alături de noi, înseamnă că facem lucrurile bune. E o stare de spirit bună în jurul echipei, pe care am obținut-o cu foarte multă trudă. De asta vreau să rămânem ponderați, pentru că nu am realizat nimic. A fost un început extrem de dificil la Dinamo, a fost greu la început. Însă nu aș vrea să trag concluziile acum. Una peste altă cred că am format o stare de spirit fără de care fotbalul nu poate funcționa. M-a bucurat atitudinea lor, joacă dezinvolți, cu din ce în ce mai mult curaj. Echipa a făcut progres în fiecare săptămâna, am suferit după înfrângeri, am făcut analiză și am luat-o de la capăt. Nu am cedat nicio clipă...

Aș vrea să pot să le bag in cap jucătorilor că meciul retur trebuie să înceapă de la 0-0. E o săptămâna complicată pentru mine, știu ce vorbesc. Trebuie să gestionez o stare de euforie incredibilă. Dar cred că toți sunt cu picioarele pe pământ și sunt echilibrați, a mai spus Burcă după meci.

Fostul finanțator al lui Dinamo, Cristi Borcea, prezent de asemenea pe Arena Națională a ținut și el să-și exprime bucuria față de jocul echipei sale de suflet.

În momentul în care Dinamo care se va gândi la Lupescu, Prunea, Răducioiu… eu zic că în jurul lor se vor aduna foarte mulți oameni și vom avea un buget care va sări de 10 milioane. Îi felicit, au jucat extraordinar, au avut șansă și acum o să mergem în Dizivia A”, a declarat Borcea la finalul meciului.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.