Superliga

,,Echipa etapei” a 17-a din Superliga României !

LPF a prezentat ca de obicei la finalul etapei, echipa rundei cu numărul 17 din returul sezonului regulat al ediției 2023– 2024, în Superliga României.

Echipa etapei în are în poartă pe veteranul Silviu Lung !

Ajuns la 34 de ani, fiul celuilalt portar de legendă al României, Silviu Lung Sr.,  a reușit să păstreze scorul alb în deplasarea grea pe care ieșenii au avut-o la FC Hermanstadt.

Politehnica Iaşi se luptă pentru evitarea retrogradării și orice punct este important pentru ei.

FUNDAŞI

O semi-surpriză victoria ,,Șepcilor roșii” în Giulești. LPF l-a nominalizat pe Dorinel Oancea, fundașul clujenilor, în echipa etapei pentru modul în care a schimbat jocul echipei din momentul în care a fost introdus pe teren (minutul 31). RapidU Cluj 2 la 3, după ce în minutul 25 rapidiștii conduceau cu 2 la 0 !

Sud-africanul adus cu ,,surle și trâmbițe” de George Becali la FCSB, se dovedește într-adevăr util echipei. Siyabonga Ngezana a jucat bine și în derby-ul cu Dinamo. Tot atât de adevărat este că nici adversarii nu i-au pus mari probleme… LPF l-a văzut pe Ngezana în echipa etapei, după meciul care a distanțat-o pe FCSB în clasamentul Superligii.

Victorie mare pentru FCU Craiova ,,acasă” contra lui Sepsi. Leo Lacroix a fost selecționat în echipa etapei pentru golul marcat în minutul 90, care a adus o victorie nesperată echipei lui Mititelu.

Nicuşor Bancu, internaționalul Universității Craiova s-a achitat excelent de sarcini, fiind unul dintre cei mai buni jucători ai oltenilor la Galați. Prinde echipa etapei și probabil, va fi în lotul României anul viitor, la EURO 2024.

MIJLOCAŞI

Meciul foarte bun cu Oțelul Galați, cel puțin în a doua repriză, aduce în echipa etapei mai mulți jucători evidențiați ai echipei lui Rotaru. Alexandru Creţu a contribuit substanțial la victorie, oferind o pasă de gol și o evoluție consistentă. Victoria lui CSU Craiova a produs un adevărat ,,cutremur” în echipa lui Dorinel Munteanu, de care Magadesport v-a vorbit aici: https://magadesport.ro/otelul-galati-face-restructurari/ .

UTA Arad îl trimite în linia de mijloc a echipei etapei pe Cristian Mihai. Mijlocașul arădenilor prinde din ce în ce mai des echipa, sub bagheta lui Rednic.

,,Piedica” pusă de UTA – CFR-ului a permis distanțarea în clasament la 5 puncte a FCSB-ului.

Ianis Stoica, o altă nominalizare a LPF în echipa etapei, își merită pe deplin evidențierea printre cei mai buni jucători din această etapă. A fost la originea tuturor golurilor pe care Universitatea Cluj le-a marcat contra Rapidului ! O reușită personală și două pase de gol !

Hat-trick pentru Alexandru Mitriţă mijlocașul ,,de buzunar” al Universității Craiova. Nu avea cum să lipsească din echipa etapei cu o astfel de evoluție !

După cum spunea cineva în presă, ,,Florinel Coman și FCSB – un gol și-atât”… Pentru golul superb marcat din lovitură liberă, mijlocașul lui Becali a primit nominalizarea în echipa etapei, dar FCSB nu convinge… Doar 1 la 0 în fața unui Dinamo care a prestat un joc dezastruos…

ATACANŢI

Andrei Dumiter se pare că a renăscut la FC Voluntari ! Dublă și pasă de gol în victoria ilfovenilor în fața elevilor lui Gheorghe Hagi. După cum vă relata aici: https://magadesport.ro/farul-constanta-si-cfr-cluj-etapa-ratata/  și Magadesport, nu-și regăsesc ,,cadența” sezonului trecut.

ANTRENORUL ETAPEI

După cum era de așteptat, antrenorul echipei etapei este Ioan Ovidiu Sabău de la Universitatea Cluj. A ,,întors rezultatul” de la 0-2, pe terenul fostei sale formații din club, una din revelațiile acestui sezon.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.