Euro 2024

EURO 2024: rezultatele meciurilor desfășurate în această săptămână !

Meciurile din preliminariile EURO 2024 au programat în această săptămână meciuri în care favoritele la câștigarea grupelor nu au avut emoții. Astfel, Franța și Olanda conduc grupa B,  Cehia este liderul grupei E, surprinzătoarea Ungarie conduce grupa G, în timp de grupa H pare o ,,afacere” nordică, Finlanda și Danemarca aflându-se pe primele două locuri.

EURO 2024 a avut programate joi meciuri în grupele B, E, G și H.

Grupa B

În grupa B FranțaIrlanda 2 – 0 fără mari probleme pentru ,,les blues. Aurelien Tchouameni a deschis scorul relativ repede, în minutul 19, iar Marcus Thuram a stabilit scorul final în minutul 48.

Starul Kylian Mbappe a fost titular. Franța domină autoritar, nu are gol primit în această campanie de calificare la EURO 2024, având 5 victorii din 5 meciuri jucate până acum în grupa B.

În celălalt meci al grupei, Olanda a ,,zdrobitGrecia cu 3 la 0 ! Au marcat pentru batavi: Marten De Roon în minutul 17, Cody Gakpo minutul 31, iar 8 minute mai târziu Wout Weghorst ,,închidea tabela”.

Grupa E

În jocurile de joi ale acestei grupe pentru EURO 2024, Cehia a remizat cu Albania pe teren propriu, 1-1. Iată că se întâmplă și la ,,case mai mari” !

Albania se pare, nu mai este echipa anilor 80-90, depășită la toate capitolele de naționala noastră. Pe care de altfel, a învins-o la EURO 2016. Iată că nici cehii nu reușesc acum să treacă de ambițioșii urmași ai lui Skandenberg !

arc peste … EURO: România – Albania 0-1, iunie 2016 !

Vaclav Cerny a deschis scorul pentru cehi în minutul 56, dar suporterii formației sale s-au bucurat doar 10 minute ! Nedim Bajrami a restabilit egalitatea și scorul final al meciului în minutul 66.

Tirana: statuia lui Gjergj Kastrioti aka. Skanderbeg, eroul național albanez !

În celălalt meci al grupei, Polonia a trecut firesc de Insulele Feroe cu 2-0, prin ,,dublalui Robert Lewandowski. Însă polonezii au învins mai greu decât o arată scorul. Un penalty în minutul 73 a venit la timp pentru ei, exact când suporterii polonezi simțeau că ,,se îngroașă gluma”. Peste 10 minute a fost stabilit și scorul final. Insulele Feroe deja au furnizat o surpriză în aceste preliminarii, remizând cu selecționata Moldovei, la Chișinău.

Grupa G

După ce în precedentele campanii de calificare Muntenegrul ne-a creat destule probleme, acum selecționata FCSBistului Risto Radunovic a reușit doar un egal în Lituania, 2 la 2. Fundașul formației lui Gigi Becali a fost titular.

Scorul a fost fluctuant și spectaculos, Muntenegru părând că dă lovitura în minutul 89, dar până la urmă s-a terminat egal.

În minutul 71 Gytis Paulauskas deschidea scorul pentru Lituania, Nikola Krstovic egala 7 minute mai târziu, iar în minutul 89, cum spuneam, Stefan Savic marca pentru un 2 la 1 decisiv, credeau muntenegrenii… ,,N-a fost să fie…Fedor Cernych a restabilit egalitatea în minutul 94.

Ungaria își continuă seria excelentă care a adus-o în fruntea grupei G. În celălalt meci al grupei, maghiarii au câștigat în Serbia, cu 2 – 1. Golul sârbilor a fost un … autogol marcat de Attila Szalai în minutul 10, dar până la finalul primei reprize, Barnabas Varga și Willi Orban i-au reparat greșeala, cu o ,,serie scurtă” de 2 goluri în 2 minute, care a întors rezultatul.

Grupa H

În grupa H pentru EURO 2024 au avut loc joi 3 meciuri.

Danemarca a învins San Marino într-un meci fără istoric, cu 4 la 0. Pierre-Emile Hojbjerg, Joakim Maehle, Jonas Wind, Yussuf Poulsen sunt autorii golurilor, într-o victorie fără drept de apel a danezilor.

Finlanda a câștigat de asemenea 3 puncte importante în Kazahstan, prin golul lui Oliver Antman din minutul 78.

Slovenia a deschis rapid scorul cu Irlanda de Nord prin Andraz Sporar în minutul 3. Însă nord-irlandezii nu au fost intimidați deloc, Isaac Price restabilind egalitatea foarte repede, în minutul 7. În minutul 17 Petar Stojanovic a readus Slovenia în avantaj. Până la finalul reprizei Benjamin Sesko a majorat avantajul slovenilor.

Irlanda de Nord nu a mai reușit decât să reducă diferența prin Johnny Evans, în minutul 53. Scorul final a fost stabilit tot de cel care îl deschisese: Andraz Sporar a marcat din nou pentru Slovenia, în minutul 56.

Slovenia – Irlanda de Nord s-a terminat 4 – 2.

La selecționata slovenă a jucat și mijlocaşul Jasmin Kurtic, component al Universității Craiova.