Euro 2024

EURO 2024: Ucraina sau Islanda vor ,,completa”, marți seară, grupa E a turneului european !

În play-off-ul B din care se va califica ultima echipă în Grupa E a EURO 2024, grupă din care face parte și România, s-au ,,limpezit apele”. În sensul că au rămas numai 2 posibile nume, din care numai unul va ajunge în Germania, alături de Belgia, Slovacia și România. Ucraina a obținut o victorie dramatică împotriva Bosniei, pe care a învins-o cu 2-1. În timp ce Islanda a avut un meci disputat cu Israel, deși scorul de 4-1 ar putea părea indiciul unei victorii facile…. Așadar finala dintre Ucraina și Islanda va decide echipa care va fi ultimul adversar al României în grupa E, de la Euro 2024.

EURO 2024 își va afla ultimele participante marți, 26 martie, după ce semifinalele de play-off au ,,cernut6 dintre pretendente… Israel, Bosnia, Finlanda, Estonia, Kazahstan și Luxemburg au pierdut șansa calificării la europeanul din Germania.

Așa cum Magadesport vă informa aici: https://magadesport.ro/frf-tricolorii-vor-face-parte-din-grupa-e-si-vor-avea-ca-adversare-belgia-slovacia-si-castigatoarea-play-off-ului-b/ , joi 21 martie, au avut loc semifinalele play-off-ului pentru EURO 2024.

Georgia – Luxemburg 2-0

În cea ce ne privește, după cum aminteam mai sus, în finala play-off-ului B pentru EURO 2024 vor juca Ucraina și Islanda, învingătoarea primind ,,biletele” pentru turneul european, fiind repartizată în Grupa E.

În finala play-off-ului A își vor disputa unul din ultimele locuri la EURO 2024, Țara Galilor și Polonia. Din finala play-off-ului C, vor încerca să mai prindă ,,ultimul tren” la turneul din Germania, Georgia sau Grecia.

Ucraina sau Islanda ?

Ucraina a ajuns in extremis în finala play-off-ului B, după ce a fost condusă de Bosnia cu 1 la 0 până în minutul 84 !

Bosniacii au încercat, fără succes, să fructifice avantajul terenului propriu în prima repriză. În partea a doua însă, ei reușesc să deschidă scorul la un șut deviat de Matviienko, trimis din colțul careului de 16 metri. Ucraina a reușit egalarea în minutul 84, pentru ca 3 minute mai târziu să dea ,,o lovitură de teatru” cu un gol decisiv, care îi duce în finala cu Islanda, pentru un loc la EURO 2024.

Matviienko (22) a deviat șutul din care ,,a ieșit” golul Bosniei !

Marcatorii semifinalei Bosnia – Ucraina 1 – 2: Matviienko (autogol) 57 / Yaremchuk 81, Dovbyk 87.

Echipa tip cu care ucrainenii au intrat în teren în partida cu Bosnia, ne interesează în mod direct în condițiile în care îi vom putea întâlni în Grupa E, la EURO 2024.

Ucraina: Lunin – Konoplya, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko – Zubkov, Brazhko, Zinchenko, Mudryk – Sudakov – Dovbyk.

selecționata Ucrainei

Israel – șanse până în minutul 80 !

De cealaltă parte, Islanda a eliminat Israel mai greu decât o arată scorul de 4 la 1 ! Ca și în preliminariile pentru EURO 2024, având statutul de gazdă, israelienii și-au disputat meciul din semifinalele play-off-ului la Budapesta.

Zahavi a deschis scorul în minutul 30 din penalty pentru Israel ! Însă nordicii au egalat dintr-o lovitură liberă perfect executată, peste numai 4 minute. Până la pauză Islanda a ,,întors” rezultatul, marcând pentru 2 la 1.

Încercările disperate ale israelienilor de a reveni în joc în repriza a 2-a s-au lovit de puternica defensivă a oaspeților.

Meciul se putea ,,rupe” încă din minutul 72, când Revivo a primit direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Zahavi

Însă adevăratul moment psihologic și cheia partidei s-au consumat în minutul 80, când Israel putea egala dacă tot Zahavi, nu rata o lovitură de la 11 metri ! Imediat după ratare, islandezii pornesc pe contraatac și … marchează pentru 3 la 1 ! ,,Zdrobiți”, israelienii primesc peste 4 minute, un al 4-lea gol

Albert Guðmundsson joacă la Genoa și a fost MVP-ul meciului cu Israel, în opinia Magadesport !

Așadar, marcatori în Israel – Islanda 1 – 4, E Zahavi 31′ (pen.) / A. Guðmundsson 39′ 83′ 87′, Traustason 42′.

În eventualitatea calificării nordicilor la EURO 2024, România i-ar putea întâlni în formula aliniată în semifinala de play-off:

Valdimarsson – Palsson, Ingason, Gretarsson, Thorarinsson – Willumsson, Haraldsson, Traustason, Sigurdsson – Oskarsson, Guðmundsson.

naționala Islandei
Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.