Euro 2024

EURO 2024: ,,vești proaste” pentru contracandidatele Germaniei la titlul european…

Germania a avut deja meciul împotriva Scoției ,,în buzunar”, probabil încă de la ,,vestiare”… Și l-a încheiat apoi în primele 20 de minute, prin golurile lui Florian Wirtz și Jamal Musiala ! Pe Allianz Arena, selecționata lui Julian Nagelsmann a avut un debut fulminant în meciul de deschidere al EURO 2024. Nemții s-au grăbit să-și asume statutul de favorită (a competiției, nu doar în partida de aseară !) și până la pauză au mai marcat odată ! Ryan Porteous a avut un atac dur asupra căpitanului german Ilkay Gündogan ! O intrare neglijentă care se putea finaliza tragic pentru jucătorul Barcelonei ! A scăpat ieftin însă și a rămas pe teren ! Nu însă și Porteous care a fost eliminat firesc iar penalty-ul rezultat, a fost transformat de Kai Havertz ! Cu o Scoție în inferioritate  numerică, în repriza a doua a ,,ieșit la rampăFüllkrug ! Care s-a năpustit spre poarta ,,bieților” scoțieni marcând 2 goluri, din care numai unul ,,i-a fost aprobat” de VAR ! Văzând că adversarii nu ,,mișcă nimic😊, Rudiger a deviat în propria poartă o centrare a lui Robertson și ,,a pus” pe tabelă ,,golul de onoare” pentru Scoția: 4 – 1 ! Se pare că Emre Can ,,nu a fost de acord” și a ,,modificat personal” tabela, în ultimul minut al prelungirilor ! S-a terminat: Germania – Scoția, 5-1 !

EURO 2024 a debutat așadar ,,în forță” aseară, cu o victorie categorică a Germaniei în meciul de deschidere !

O echipă solidă, așa cum de altfel, Magadesport vă prezenta și aici: https://magadesport.ro/euro-2024-germania-nu-doar-avantajul-terenului-propriu/  în care tinerețea lui Wirtz și Musiala s-a împletit cum nu se poate mai bine cu experiența lui Kroos sau Gundogan !

Presa germană exultă după victoria idolilor și s-a întrecut în declarații, după prima victorie a Germaniei la EURO 2024 !

Nagelsmann: ,,… am fost impresionanți…” !

,,Ploaie de goluri în debutul Campionatului nostru European! Echipa noastră a câștigat meciul de deschidere al Campionatului European, după ce au ‘demolat-o’ cu ușurință pe Scoția, scor 5-1.

Această performanță este aproape echivalentă cu un titlu european! Naționala lui Julian Nagelsmann a dominat jocul. O evoluție care ne înlătură toate temerile și grijile față de Campionatul European.

Ultimele îndoieli apărute în urma meciurilor amicale împotriva Ucrainei, scor 0-0, și Greciei, scor 2-1, au dispărut după zece minute!” titrează presa germană.

Selecționerul Julian Nagelsmann a explicat în câteva cuvinte victoria fără drept de apel din fața scoțienilor.

,,În primele 20 de minute am fost impresionanți… am marcat două goluri timpurii și, în general, am fost foarte concentrați și focalizați.

Am continuat, flămânzi și lacomi, a fost o victorie pe deplin meritată împotriva unei echipe care a avut un jucător mai puțin, a spus Nagelsmann după debutul la EURO 2024.

Experiența de la World Cup Qatar 2022 ne-a arătat însă că nicio echipă nu poate fi catalogată ca ,,deja eliminată”, până la finalul meciurilor din grupe !

Nu ne vom hazarda prin urmare, să spunem că (mai ales după acest scor și cu acest joc !) Scoția este deja eliminată de la EURO 2024 !

S-au mai ,,văzut” în Qatar reveniri spectaculoase ! Cum spre exemplu, au fost cele ale Australiei, Senegalului sau chiar Costa Rica… Nici Argentina ,,nu a ieșit” facil (precum se știe) din grupa cu Polonia, Mexic și Arabia Saudită, din contră…

Putem spune doarGermania, așa cum era de așteptat, este una din marile favorite ale turneului ! Fără să punem la socoteală, așa cum am mai subliniat, avantajul terenului propriu !

Grupa (,,de foc” !) B…

Un început spectaculos deci la EURO 2024 ! Care va continua cu siguranță în același mod și în partidele programate astăzi !

De la ora 16:00 se joacă UngariaElveția, meci contând tot pentru clasamentul Grupei A și vom vedea dacă foștii noștri adversari din preliminarii pot emite pretenții la calificarea în faza următoare a EURO 2024. Ungaria ultimilor ani pe de altă parte, a arătat calitate, iar jucătorii săi evoluează în campionatele de top ale Europei !

De la ora 19:00, are loc derby-ul zilei și unul al Grupei B: SpaniaCroația ! Ambele formații pot fi (și vor fi cu siguranță !) candidate pentru fazele superioare ale europeanului din Germania !

Problema ar fi că doar două locuri din grupe sunt eligibile pentru calificare ! Cea ce va face această Grupă B, extrem de disputată !

Pentru că din această veritabilă ,,groapă a leilor”, mai fac parte Italia și Albania, care se vor întâlni în într-un meci direct mai mult decât interesant, tot azi de la ora 22:00 !

Toate partidele vor putea fi urmărite de la orele menționate, pe ProTV !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.