Superliga

Farul ,,spulberă” FC Voluntari printr-un hat-trick al lui Larie și gol al ,,recuperatului” Vînă !

Momentan, Farul Constanța a urcat pe locul doi în Superliga României. ,,Marinarii” au jucat acasă cu FC Voluntari în etapa a doua a campionatului de la ora 18:15 și i-au învins cu 4 la 1.

Farul ocupa locul cinci înaintea meciului de la Ovidiu, cu Voluntari. Așa cum vă informa aici: https://magadesport.ro/farul-va-avea-o-arena-ultramoderna/  Magadesport, ,,Academia Hagi va fi gazda tuturor meciurilor Farului de acasă.

Cel puțin, până la finalizarea construcției noului stadion din Constanța.

Eliminarea din UEFA Champions League în prelungirile dublei cu Sheriff Tiraspol, a fost un eșec usturător pentru Farul lui Gheorghe Hagi.

Farul, sub presiune !

După victoria la limită din deplasarea cu FC Hermannstadt, Farul avea nevoie de puncte nu numai pentru refacerea moralului, dar și pentru a nu pierde startul de campionat prin menținerea în ,,trenaCFR Cluj-ului. Clujenii au câștigat deja sub ,,era Mandorlini două meciuri din două, în acest început de sezon. Hagi este conștient că gruparea sa, campioana en titre a Superligii, este obligată să confirme în acest an, pentru a demonstra că succesul de anul trecut nu a fost o întâmplare.

Încercăm de două zile să vorbim, să strângem rândurile, să ne revenim. Lucrurile trebuie reglate foarte repede. Ne interesează victoria din meciul cu FC Voluntari, Meciurile se câștigă dacă ai un joc colectiv foarte bun. Trebuie să ne revenim, contra lui Sheriff a fost varianta cea mai proastă a noastră”, spunea Hagi la conferința de presă dinaintea meciului cu Voluntari.

Alte probleme veneau ,,la pachet” pentru formația de la malul mării. Doi jucători de bază ai echipei deveneau indisponibili pentru meciul din această seară din cauza accidentărilor de la Tiraspol: Alibec și Nedelcu. Lor li s-a alăturat Grameni, epuizat.

Astfel, Farul a început partida cu : Buzbuchi – Sîrbu, Larie, Queiros, Vianna – Vînă, T. Băluță, Bassong – Mateus, Carnat, Sali.

George Merloi ,,decarul” de la Voluntari, un ,,top player” !

De cealaltă parte, FC Voluntari venea după succesul cu Botoșani. Învingea acolo prin ,,dubla” lui George Merloi, nominalizat de LPF ca fiind ,,jucătorul etapei” respective. Ilfovenii au mai avut un penalty ratat în acea partidă. Prin urmare, joc bun, victorie, moral ridicat. Cu toate acestea, antrenorul Ilie Poenaru ,,s-a agitat” cam mult pe margine în acest meci atrăgând atenția LPF deoarece nu are licență. Astfel, la Ovidiu, Voluntari-ul s-a văzut nevoită să fie coordonată de pe bancă de Marin Dună, fostul ,,metronom” al Progresului București. Acesta era optimist înaintea înfruntării cu Hagi.

Ne cunoaștem de foarte mult timp, nu cred că vom da sfaturi diferite, ne înțelegem din priviri. Noi chiar lucrăm cot la cot. Noi respectăm regulamentul, muncim și sperăm să avem rezultate”, a spus Dună.

Așa că FC Voluntari a intrat încrezătoare pe terenul de la Ovidiu, cu: Vâlceanu – Ricardinho, Armaș, Matricardi, Aliji – Răduț, Crepulja, Rața – Merloi, Nemec, D. Andrei

Iar această încredere în forțele proprii i-au făcut să dea o lovitură puternică Farului, chiar în minutul 9.

Merloi

Același Merloi a deschis scorul, după ce a driblat în careu pe partea dreaptă, jumătate din apărarea Farului. Asta, deși constănțenii avuseseră o posesie zdrobitoare până atunci.

George Merloi este un jucător interesant, ,,de urmărit” pe parcursul acestui sezon. Posedă o tehnică individuală foarte bună în regim de viteză, ,,are șut” și plasament. Dovadă că aproape imediat, a mai avut o mare ocazie, un șut l-a care s-a opus Buzbuchi.

Cu toate acestea, tenacitatea antrenorului și-a pus amprenta asupra echipei constănțene.

Larie și Merloi, remarcații meciului Farul – Voluntari

Căpitanul Farului nu a ,,corespuns” exigențelor de la FCSB … 😊

Posesia de care aminteam a rămas constantă, și s-a concretizat în minutul 29, când la o fază în careul Voluntari-ului s-a dictat lovitură de pedeapsă, după consultarea VAR. Ionuț Larie a executat perfect și a egalat.

O ,,bombă” a lui Tudor Băluță, parată de portarul Vâlceanu,  a fost ultima ocazie a primei reprize.

La reluare, Nemec a șutat în bară și numai după 5 minute, Farul v-a primi un nou penalty după ce Rivaldinho (intrat în minutul 30 al primei reprize, în locul lui Carnat) a fost faultat în careu.

Din nou Larie marchează fără emoții și Farul preia conducerea. Voluntari-ul are o răbufnire de orgoliu prin Andrei, care lovește din nou ,,transversala” cu un șut din afara careului.

După această reușită, meciul a curs numai într-o singură direcție, poarta lui FC Voluntari, poate cu o excepție sau două.

,,RepatriatulVînă a ieșit la rampă marcând pentru 3 la 1 apoi va contribui la o fază din care a ,,ieșit” un nou penalty pentru Farul, transformat de cine altul decât … Ionuț Larie !

Gheorghe Hagi nu își dezminte renumele de ,,revitalizator” de jucători: i-a reușit și cu Vînă ! Nimic de mirare: cine ar fi crezut că-i va reuși cu Alibec !?

Probabil căpitanul Farului, Ionuț Larie, va fi nominalizat ca ,,jucătorul meciului”. Este prima ,,triplă” realizată în carieră. Becali l-a îndepărtat de la FCSB în urmă cu ceva vreme (ca și pe Vînă), iar în anii de ,,criză” ce au urmat, a căutat fundaș central … în Africa

S-a terminat 4 la 1, un scor bun, un moral sperăm refăcut, pentru Farul Constanța, în vederea dublei din Conference League cu armenii de la Urartu.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.