Superliga

FC Botoșani – FCU Craiova, meci care schimbă (pentru moment) configurația ,,subsolului” clasamentului !

După cum am afirmat în numeroase ocazii, un lucru arhicunoscut este importanța fiecărui punct câștigat (sau pierdut…) în turneele de play-off/out din Superliga României, ediția 2023-2024. Ajunsă ,,pe ultima sută de metri”, competiția ,,se ascute” mai ales la nivelul orgoliilor și orice greșeală de arbitraj ,,inflamează” spiritele… Nu a fost cazul însă la Botoșani, unde arbitrul Iulian Călin a făcut … multiple erori, scăpând meciul din mână, depășit probabil de miza acestuia: ,,evadarea” celor două formații care se înfruntau, din zona retrogradării. S-a terminat cu un scandal imens !

FC BotoșaniFCU Craiova, meci disputat astăzi începând cu ora 13:30, contând pentru etapa a 4-a din play-out-ul Superligii, opunea 2 formații din subsolul clasamentului. Magadesport vă ține permanent la curent cu lupta acerbă pentru evitarea retrogradării din Superliga, aici: https://magadesport.ro/category/fotbal-intern/superliga/.

,,Eterna lanternă roșie” din prima ligă (a ocupat această poziție pe tot parcursul desfășurării competiției) primea vizita formației din Bănie, aflată înaintea partidei pe loc de baraj la retrogradare.

S-a terminat 4 la 1 pentru FC Botoșani, care a făcut un fel de … ,,rocadă” cu FCU Craiova, ocupând locul acestora la baraj ! În schimb, oltenii au ajuns pe o poziție direct retrogradabilă !

Victoria formației FC Botoșani nu este chiar surprinzătoare, poate doar prin proporțiile scorului… Cea ce a surprins însă în această după-amiază, a fost maniera de arbitraj a lui Iulian Călin.

Cum spuneam anterior, acesta a comis, inexplicabil, numeroase greșeli

Iulian Călin, ,,omul (în) negrual partidei de la Botoșani !

Lanțul acestor erori a început cu una împotriva echipei lui Iftime… În minutul 16, arbitrul Călin anulează în urma consultării VAR, un penalty evident pentru FC Botoșani, pe care îl acordase inițial…

În repriza a doua, refuză din start o nouă lovitură de pedeapsă pentru FC Botoșani ! Chemat la VAR, revine și acordă însă, penalty. Întrucât FCU deschisese scorul în minutul 21, se restabilește egalitatea în minutul 58.

Iulian Călin ,,iese din nou la rampă” apoi, în numai 5 minute acordându-i 2 cartonașe galbene lui Aurelian Chițu (al doilea mai mult decât discutabil). Din minutul 70, formația lui Eugen Trică rămâne în 10 jucători de câmp !

A fost momentul dezechilibrării definitive a partidei, în numai 2 minute FC Botoșani marcând 2 goluri ! În minutul 90, Florescu ,,închide” tabela: FC Botoșani – FCU Craiova 4-1 !

Eugen Trică: ,,… Știți cine arbitrează? Spectatorii!…”

Dacă pentru botoșăneni victoria oferă (pentru moment) ,,evadarea” de pe locurile direct retrogradabile, oltenii ajung pentru prima data de la începerea competiției pe ultima poziție din clasament !

Un meci de la extaz la agonie. Noi am arătat un fotbal total 60 de minute, echipa adversă nu știu dacă a avut vreo oportunitate de a marca. Controlezi jocul, ai inițiativă, după care agonia. Am greșit noi după minutul 60, am făcut acel penalty, după care și-au intrat arbitrii în rol.

Mă întorc puțin. Două meciuri foarte importante, Iașiul și Botoșaniul. Acum nu știu, cei care se ocupă de arbitraj… N-ai cum să-l trimiți la Iași pe Vidican și la VAR pe Iulian Dima. N-ai cum să-i trimiți pe acești arbitri la asemenea meciuri foarte importante.

Venim la Botoșani, Iulian Călin la centru, Mladinovici VAR. Nu se poate așa ceva. Ei nu arbitrează. N-am zis nimic după partida de la Iași, chiar dacă a fost penalty foarte clar (…) Știți cine arbitrează? Spectatorii! Spectatorii arbitrează. Dacă la Iași era Hațegan, îl mai întorcea Dima de la VAR pe Hațegan? Niciodată!” a protestat Eugen Trică, tehnicianul oltenilor.

Eugen Trică: al doilea meci fără victorie pe banca FCU !

Numit recent la FCU Craiova, în locul eternei soluții de rezervă a lui Mititelu, Nicolo Napoli, Eugen Trică are ca obiectiv evitarea retrogradării. După meciul cu FC Botoșani însă, lucrurile s-au complicat și mai mult…

,,Dați-ne arbitri buni! Pentru că sunt meciuri decisive. Au venit suporteri de la Craiova, plâng! Au avut lacrimi în ochi. Vrem arbitraj bun, pentru că ei nu arbitrează, arbitrează spectatorii! Dacă zice spectatorul că e aut, tușierul dă aut. Nu se poate așa ceva. Așa arbitraj eu n-am mai văzut de foarte mult timp. Înainte se mai dădea pentru gazde 5-10%. Acum a fost mai mult de 10% (…) Arbitrii buni ai noștri care sunt prin Europa League sau prin Champions League, unde sunt?

Veniți, că aici sunt meciurile importante (…) Domnul Mititelu investește foarte mulți bani. Dați arbitri buni, corecți, care știu să arbitreze. Nu Călin, nu Vidican. Reveniți-vă, domnilor!”, a ,,tunat”  Trică după finalul partidei.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.