Europa Ligue

Juventus surclasează Nantes în deplasare, la scor de forfait !

Di Maria face magie: hat-trick împotriva francezilor, în Europa League !

Juventus a învins cu ușurință FC Nantes cu 3-0, în manșa secundă a play-off-urilor din turul eliminatoriu, chiar pe terenul francezilor.

Bianconerii și-au datorat intrarea în optimile de finală din Europa League și unei eliminări controversate.

Juventus jucase convingător, deși terminase doar 1-1 în prima manșă, având multe ratări dar și deranjată de un joc pe contraatac enervant al ,,canarilor”.

Massimiliano Allegri a considerat, așadar, manșa secundă din Bretania ca fiind extrem de importantă și grea, iar în consecință, s-a bazat din nou pe Di Maria.

Proaspătul campion mondial din Qatar 2022, despre care Magadesport v-a vorbit în dese rânduri aici: https://magadesport.ro/?s=di+maria, a făcut un meci excepțional.

Argentinianul, care fusese deja cel mai bun om de pe teren în prima manșă, menajat, a mai ieșit de pe bancă doar în victoria cu 2-0 în Serie A, cu Spezia Calcio.

Și gazdele își odihniseră recent câțiva jucători, prin urmare pierzând cu 3-1 meciul împotriva lui RC Lens din Ligue 1.

Blas, printre alții, marcator din prima manșă, a revenit după o scurtă pauză de recăpătare a suflului. La fel, experimentatul apărător, Pallois a fost lăsat să joace din start.

Pallois ar trebui să fie, de asemenea, să fie o figură cheie a meciului. Și chiar a fost de data aceasta – dar nu așa cum s-a sperat.

Di Maria: 0 – 1 !

Argentinianul Di Maria le dăduse deja ,,alb-negrilor” un avans remarcabil: după doar cinci minute, el a mângâiat mingea din colțul drept al suprafeței de pedeapsă și cu doar o atingere, balonul a descris un arc înalt, poposind în plasa francezilor din teren și lăsând uluiți pe francezii din tribune …

Apoi, când tot Di Maria a driblat cu pricepere în suprafața de pedeapsă după 17 minute, și Juventus se ,,ducea” spre un 2-0, l-a ,,întors” pe Lafont și în cele din urmă a trimis cu călcâiul mingea spre poartă.

Mingea a sărit în mâna lui Pallois, care i-a încetinit traiectoria spre gol, permițând unui apărător să o respingă. Aparent, henț-ul a fost involuntar, prin urmare sancțiunea cu penalty era suficientă.

PALLOIS

Di Maria: 0 – 2 !

Cu toate acestea, spre disperarea suporterilor gazdelor, José Sánchez Martínez a decis să-l elimine pe Pallois și să acorde și un penalty, pe care Di Maria l-a transformat singur.

Depășită numeric, Nantes a avut probleme enorme în combaterea clasei individuale înalte a oaspeților italieni.

omul meciului Nantes – Juve, Di Maria

Deși echipa lui Antoine Kombouaré a făcut risipă de efort, s-a lovit de apărarea de fier a lui Juventus. Oaspeții puteau face 3-0 chiar înainte de pauză. Kostic, a ratat o mare ocazie în minutul 45+3.

Odată cu fluierul reprizei secunde, echipa calificată în optimi era deja cunoscută.

Doi jucători au intrat la pauză în echipa lui Nantes, Moutoussamy și Ganago … Nici ei nu au putut să contribuie decât la limitarea scorului.

Și întrucâtva chiar au reușit, Juventus atacând furibund, beneficiind din nou de multe ocazii, dar nu le-au mai putut fructifica.

Acest lucru s-a datorat și portarului Lafont a făcut mai multe parade decisive. Inclusiv la două uriașe ocazii ale lui Cuadrado în minutele 67 și 76.

Cu zece minute înainte de sfârșit, totuși, nu s-a mai putut face nimic și italienii au marcat a treia oară.

portarul Lafont

Di Maria: 0 – 3 !

A sărbătorit din nou Di Maria, a cărui lovitură de cap de la distanţă a găsit din nou plasa porții nefericitului Lafont …

În acest fel, Juventus Torino și-a asigurat în siguranță victoria și calificarea.

Victoria împotriva lui Nantes poate fi un semn bun? Nantes și Juventus s-au mai întâlnit o dată în sezonul 1995/96 – în semifinalele Ligii Campionilor.

La acel moment, bianconerii s-au impus și apoi au sărbătorit apoi câștigarea titlului. Dar mai este mult de parcurs pentru a câștiga Europa League.

,,Bătrâna doamnă” va continua până atunci meciurile din Serie A, urmând să afle mâine, ce adversari va întâlni în optimile de finală.

Cât despre Nantes, ei vor primi vizita lui Stade Rennes duminică, 26 februarie.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Bayer 04 Leverkusen renaște sub bagheta lui Xabi Alonso !

• avril 21, 2023
Bayer 04 Leverkusen său a revenit din partea de jos a clasamentului direct pe poziții de top în cupele europene.

Grupele Europa și Conference League din sezonul 2023-2024 !

• septembre 1, 2023
După ce aseară s-au disputat meciurile retur din play-off-ul Europa League și Conference League, astăzi a avut loc tragerea la