Premier League

Kolo Muani spre Premier League ?

Atacantul francez de la Eintracht Frankfurt, Randal Kolo Muani, în vârstă de 24 de ani, în vizorul lui Manchester United.

Muani este în acest moment prioritar pe lista lui Manchester United. Presa spaniolă relatează că „diavolii roșii” sunt gata să plătească pentru el 120 de milioane de euro.

Dacă transferul va fi realizat, Randal Kolo Muani va deveni cel mai scump jucător al grupării de pe Old Trafford din istorie.

Cu 105 milioane de euro, el ar dobori recordul stabilit de Paul Pogba care a venit de la Juventus în august 2016, în Premier League.

Randal Kolo Muani a fost junior la US Torcy și Nantes. Între august 2019 și iunie 2020, Kolo Muani a fost împrumutat la Boulogne, unde a marcat trei goluri în 14 meciuri.

Și-a făcut apoi debutul în ,,fotbalul mare” în tricoul lui Nantes în noiembrie 2018, într-o înfrângere cu 3-0 a ,,canarilor” cu Saint-Etienne în Ligue 1.

Muani la Nantes

A avut 87 de apariții pentru Nantes, marcând 23 de goluri și oferind 13 pase decisive. Nantes a dorit prelungirea contractului dar jucătorul avea alte planuri. Semnase deja pe 4 martie 2022 un pre-contract cu Eintracht Frankfurt. În mai puțin de o lună, nemții câștigau Europa League !

În iulie 2022, Kolo Muani a sosit în Germania ca jucător liber de contract, la Eintracht Frankfurt.

O foarte bună alegere, Eintracht fiind deținătoarea en titre a Europa League. Asta deși nemții au terminat pe locul 11 în Bundesliga !

Câștigarea trofeului european le-a adus automat calificarea în Champions League.

Aici s-au oprit în optimi, fiind eliminați de Napoli într-o partidă de care Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/news/champions-league-se-completeaza-tabloul-sferturilor-de-finala/ .

Muani putea face Franța – Campioană Mondială în Qatar 2022 …

În acest sezon a marcat 16 goluri și 14 pase decisive în 34 de apariții în tricoul germanilor. Astfel, datorită evoluției și vizibilității sale la o echipă de top, cota sa de piață s-a ridicat rapid.

Muani și-a făcut debutul cu tricoul naționalei Franței în septembrie 2022, în victoria cu 2-0 împotriva Austriei în Liga Națiunilor.

El a jucat și în trei meciuri la Cupa Mondială din Qatar 2022. A jucat 90 de minute împotriva Australiei, 11 minute împotriva Marocului și 79 de minute împotriva Argentinei în finală.

În finalul prelungirilor finalei Qatar 2022, ,,rezerva” Muani a avut o ocazie uriașă care putea aduce cupa mondială la Paris … Precum se știe însă, francezii au pierdut la loviturile de departajare, dar nu ,,pe mâna” lui Muani …

Acesta și-a făcut datoria și a transformat lovitura sa iar Magadesport v-a informat aici https://magadesport.ro/news/argentina-noua-campioana-mondiala-la-fotbal/ despre acest meci.

Interes uriaș din partea marilor cluburi europene

Astăzi pe Transfermarkt.com Kolo Muani este listat la 37 de milioane de euro. El are contract cu Frankfurt până în 2027, dar echipa din Bundesliga este pregătită să negocieze cu o echipă care are o ofertă de peste 100 de milioane de euro.

Cum spuneam la început, Manchester United are mare nevoie de un atacant, deși lotul de pe Old Trafford are câțiva dintre cei mai buni jucători din Europa.

Erik ten Hag are nevoie de un nou jucător care să sprijine atacul echipei sale în această vară, iar Randal Kolo Muani este cel mai recent nume de pe lista ,,diavolilor”. Pentru el, sunt dispuși să ofere 120 de milioane de euro.

Însă nu sunt singurii interesați de internaționalul francez !

PSG are de asemenea, nevoie de un vârf pentru a-l putea muta pe Kylian Mbappe în bandă.

Sunt speculații de presă conform cărora parizienii ar fi gata să plătească și ei, peste 100 de milioane de euro pentru Muani.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.