Top Player

LPF a desemnat cei mai buni jucători ai celei de-a șaptea etape play – off/out !

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) și deţinătorii drepturilor tv au alcătuit la finalul fiecărei etape din Superliga, lista cu cei mai buni jucători ai meciurilor desfășurate. Forul conducător al fotbalului intern continuă nominalizarea ,,vedetelor” partidelor desfășurate atât în turneul de play-off, cât și din play-out !

LPF a desemnat așadar ,,jucătorii meciurilor” rundei a 7-a de play – off/out, din sezonul 2023-2024 al Superligii României.

A fost runda în care am aflat noua campioană a României ! FCSB a dispus de Farul Constanța cu 2 la 1 și astfel a intrat în posesia unui trofeu râvnit de 9 ani !

Cât privește restul partidelor, au surprins victoria lui FC Botoșani la Ploiești și poate, cea a lui FCU Craiova acasă, contra Universității Cluj

Oarecum previzibil însă, a fost succesul CSU Craiova în Giulești. Magadesport v-a vorbit despre aceste partide și aici: https://magadesport.ro/echipa-etapei-a-saptea-din-turneele-de-play-off-si-play-out/ .

Dar să vedem ,,vedetele” remarcate de LPF în meciurile etapei a șaptea !

,,Cei mai buni jucători” din PLAY-OFF !

Alexandru Băluţă – FCSB

,,Mijlocașul de buzunaral formației lui Elias Charalambous a adus cele 3 puncte care mai lipseau din palmaresul echipei sale pentru a se clasa, matematic și definitiv, în fruntea clasamentului acestei ediții a Superligii. Băluță s-a dovedit o achiziție excelentă pentru roș-albaștrii în acest sezon. LPF l-a remarcat de multe ori în statisticile sale. Scor final: FCSB – FCV Farul Constanţa 2 – 1.

Karlo Muhar – CFR Cluj

Cel mai bun jucător al partidei CFR ClujSepsi OSK Sf. Gheorghe 2 – 1 a fost în opinia LPF, Muhar. Mijlocașul clujenilor a reușit o ,,dublă” prin care gruparea lui Dan Petrescu (deja un fapt…) și-a adjudecat toate cele 3 puncte, cu toate că a jucat în inferioritate numerică mai bine de 3 sferturi din meci !

Alexandru Creţu – Universitatea Craiova

În minutul 90 al partidei din Giulești, puternicul mijlocaș defensiv al oltenilor a adus Universității Craiova o victorie care a accentuat declinul rapidiștilor în acest turneu de play-off ! Pentru această reușită, Crețu a primit nominalizarea LPF ca fiind ,,omul meciuluiFC Rapid 1923Universitatea Craiova 1 – 2.

,,Oamenii meciurilor” din PLAY-OUT !

Juan Cascini – FC Voluntari

În deschiderea etapei a șaptea a avut loc partida crucială a ,,câinilor roșii” în lupta lor disperată pentru evitarea retrogradării ! Ilfovenii de la Voluntari și-au complicat și ei situația în play-out, așa că era un meci de … ,,care pe care” ! S-a terminat DinamoFC Voluntari 1 – 1, niciuna dintre cele două formații nu a reușit să obțină rezultatul dorit… ,,Cel mai bun jucător de pe teren” conform LPF, a fost argentinianul lui FC Voluntari, Juan Cascini. Mijlocașul a restabilit egalarea la numai 2 minute după deschiderea scorului.

William Baeten – FC U Craiova 1948

Cele 2 goluri marcate de belgianul echipei lui Mititelu, au fost cât pe-aci să nu aducă victoria în Bănie. Clujenii reușeau să restabilească o egalitate care nu a rezistat însă, decât 2 minute… Blănuță a marcat golul victoriei, iar Baeten a fost ales ,,jucătorul partideide către LPF. S-a terminat FC U Craiova 1948FC Universitatea Cluj, 3 – 2.

Francois Yabre – SC Oţelul Galaţi

Fundașul central african al gălățenilor a marcat un ,,gol de 3 puncte” prin care formația sa a rămas pe locul 2 al play-out-ului, la numai un punct de liderul UTA Arad ! Probabil, lupta pentru ,,șefia” părții a doua a clasamentului Superligii se va da până în ultimul minut din ultima etapă ! Până atunci, SC Oţelul GalaţiFC Hermannstadt 1 – 0 cu Yabre, ,,vedeta partidei”.

Rareş Pop – UTA Arad

Victorie fără drept de apel a jucătorilor lui Mircea Rednic la Iași. LPF l-a nominalizat ca ,,omul meciului” pe Pop, vedeta arădenilor și viitorul jucător al Rapidului de la 1 iulie 2024 ! Ieșenii sunt ,,lanterna roșie” a Superligii și au puține șanse de a mai evita retrogradarea directă… ,,Bătrâna doamnă” a preluat prima poziție în play-out, după Poli IaşiUTA Arad 0 – 2.

Andrei Miron – FC Botoşani

Fundașul central al echipei lui Iftime a fost nominalizat de LPF și în primul 11 al etapei ! Victoria surprinzătoare a botoșănenilor la Ploiești s-a datorat și evoluției bune ale experimentatului Miron, care de altfel, a și deschis scorul în FC Petrolul Ploieşti FC Botoşani, 1 – 2.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Top Player

Vedete de top la Cupa Mondială 2022: marile nume din Qatar

• novembre 17, 2022
Un campionat mondial este o vitrină pentru cei mai buni fotbaliști de pe planetă, dar Cupa Mondială 2022 promite să
Top Player

Campionatul mondial de fotbal 2022, jucători – cheie !

Campionatul mondial din Qatar aduce în prim plan jucători importanți care nu ajung niciodată în topul vedetelor răsfățate. Valoarea lor,