Top Player

LPF a desemnat cei mai buni jucători ai etapei a 22-a din Superliga !

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) și deţinătorii drepturilor tv au alcătuit, așa cum obișnuiesc după finalul fiecărei etape din Superliga, lista cu cei mai buni jucători ai meciurilor desfășurate.

LPF n-a avut o sarcină ușoară în alegerea ,,vedetelor etapei” a 22-a ! Prima rundă din 2024 a fost ,,una cu de toate: surprize uriașe, scoruri neașteptate, debuturi fulminante de jucători !

Marius Ştefănescu – Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Primul meci din Superliga României în anul 2024, a cărui prefață Magadesport încerca să o facă aici: https://magadesport.ro/sepsi-poli-iasi-azi-de-la-ora-1700-in-primul-meci-al-anului-din-superliga/ , a consemnat și ,,scorul etapei!

Marius Ștefănescu a fost desemnat de LPF (pentru a câta oară !?) ,,cel mai bun jucătoral partidei Sepsi OSK Sf. GheorghePolitehnica Iași, 6 – 0. Despre jucătorul care a reușit o ,,dublă” în acest meci, Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/?s=%C8%98tefanescu ca despre unul din cei mai buni fotbaliști din campionatul nostru !

Răzvan Onea – FC Rapid 1923

Fundașul giuleștenilor a ,,relansat” o partidă în care formația sa a fost condusă până în minutul 82 ! S-a terminat, FC Rapid 1923FC U Craiova 1948  4 – 3, într-o înfruntare de care Magadesport v-a vorbit aici: https://magadesport.ro/mircea-lucescu-in-tribune-aseara-la-victoria-spectaculoasa-a-rapidului/ . Golul lui Onea, prin care Rapid București a egalat ,,la 3”, a revitalizat formația lui Cristiano Bergodi care a reușit să câștige printr-un gol marcat de noul venit Burmaz, în minutul 90 !

Dar ,,omul meciului” a fost desemnat de LPF, Răzvan Onea !

Dan Nistor – FC Universitatea Cluj

,,Ceapă” este în mod constant ,,cel mai bun jucător” de pe teren în viziunea LPF, în meciurile Univeristății Cluj. Așa a fost și în primul meci al ,,șepcilor roșii” din 2024, când au primit vizita unui adversar dificil pe care l-au învins greu. Întâlnirea s-a decis practic în 15 minute, în intervalul 62-67 al meciului, prin 3 goluri superbe ! S-a terminat FC Universitatea ClujFC Hermannstadt 2 – 1, cu Dan Nistor – MVP-ul meciului !

Jair Tavares da Silva – FC Petrolul Ploieşti

Ca și Nistor la U Cluj, Jair, brazilianul ploieștenilor, ,,face” deseori jocul echipei ! Un fotbalist complet, din nou evidențiat de LPF ca ,,cel mai bun om de pe teren” în partida FC Petrolul Ploieşti Dinamo 1948, 1 – 0. 3 puncte mari pentru ,,lupii galbeni” aduse de … Jair !

Eduard Florescu – FC Botoşani

,,Omul meciuluiFC BotoşaniCFR 1907 Cluj 1 – 0, nu putea fi decât autorul golului de 3 puncte prin care ,,lanterna roșie” a produs prima mare surpriză a anului ! Florescu a marcat un gol de play-station, după o greșeală colectivă a defensivei clujene. LPF l-a desemnat ,,cel mai bun om de pe teren”. Așa cum vă relata și Magadesport aici: https://magadesport.ro/cfr-cluj-l-a-demis-pe-mandorlini-dupa-infrangerea-de-la-botosani/ , această înfrângere a generat demiterea antrenorului Mandorlini de la CFR Cluj.

Dacă ,,jucătorul meciului” a fost Florescu, ,,declarația zilei” a aparținut finanțatorului Iftime: ,,…morți am fost și-am înviat.. pierduți am fost și ne-am regăsit, proști am fost și ne-am deșteptat.” ! 😊

Louis Munteanu – Farul Constanța

LPF l-a nominalizat pe Munteanu MVP-ul partidei Universitatea CraiovaFarul Constanţa 1 – 2. Munteanu a contribuit decisiv la victoria ,,marinarilor”. A șutat puternic în minutul 14 și după respingerea lui Popescu, Rivaldinho a deschis scorul. Apoi, ,,omul meciului” a adus victoria Farului la Craiova, ,,parafată” încă din finalul primei reprize.

Radu Boboc – FC Voluntari

Boboc a ,,salvat” un punct pentru ilfoveni în meciul greu cu elevii lui Dorinel Munteanu. Cu reputația de ,,campioană a egalurilor” dar și o echipă redutabilă în meciurile din deplasare, Oțelul Galați a preluat inițiativa încă din minutul 11 ! Echipa lui Liviu Ciobotariu s-a redresat și a echilibrat partida, reușind la finalul ei, egalarea prin ,,jucătorul partidei”, Boboc. Scor final, FC VoluntariSC Oţelul Galaţi 1 – 1.

Darius Olaru – FCSB

Desemnat de LPF ,,jucătorul meciului”, Darius Olaru a fost probabil … ,,jucătorul etapei” ! În mod natural, nominalizat și în ,,echipa etapei” pe care Magadesport v-a prezentat-o aici: https://magadesport.ro/echipa-etapei-a-22-a-din-superliga-romaniei/ . Hat-trick-ul reușit de el, a dus la distanțarea confortabilă a roș-albaștrilor în clasamentul Superligii.

Fără doar și poate, în acest sezon, formația finanțatorului George Becali este cea mai bună din campionat. Și asta se va vedea la final acestei ediții, când după foarte mulți ani, FCSB se va ,,încununa” drept Campioana României ! Până atunci însă, FCSBUTA Arad 4 – 0 !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Top Player

Vedete de top la Cupa Mondială 2022: marile nume din Qatar

• novembre 17, 2022
Un campionat mondial este o vitrină pentru cei mai buni fotbaliști de pe planetă, dar Cupa Mondială 2022 promite să
Top Player

Campionatul mondial de fotbal 2022, jucători – cheie !

Campionatul mondial din Qatar aduce în prim plan jucători importanți care nu ajung niciodată în topul vedetelor răsfățate. Valoarea lor,