Superliga

LPF a desemnat cei mai buni jucători ai etapei a patra din Superliga !

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) și deţinătorii drepturilor tv au alcătuit, așa cum obișnuiesc după finalul fiecărei etape din Superliga, lista cu cei mai buni jucători ai meciurilor desfășurate. În altă ordine de idei, forul a publicat și programul următoarei etape de campionat. După cum se știe, solicitarea echipelor noastre angrenate în competiția Conference League, de amânare a meciurilor etapei a cincea, a fost aprobată.

LPF l-a văzut drept cel mai bun jucător al meciului de la Arad, dintre UTA și Politehnica Iaşi (scor 1 – 0 pentru arădeni) pe  mijlocașul ofensiv slovac al ,,Bătrânei doamne”, Andrej Fabry. El a semnat golul victoriei pentru UTA Arad.

Andrej Fabry

U CraiovaHermannstadt: 1 – 0

Revenit în Superliga după ,,aventura americană”, Alexandru Mitriţă a fost nominalizat MVP-ul meciului Universitatea CraiovaFC Hermannstadt, 1 – 0.

FC BotoşaniFC U Craiova 1948: 0 – 1

Din nou, Juan Bauza de la FC U Craiova 1948, a fost cel mai bun jucător de pe teren, în victoria echipei sale de pe terenul lui FC Botoşani. Bauza a și marcat golul prin care oltenii au câștigat la Botoșani. LPF l-a nominalizat ca ,,jucătorul meciului”.

Bauza

U Cluj – Dinamo: 1 – 1

După gafele de etapa trecută pe care Magadesport vi le prezenta aici: https://magadesport.ro/sepsi-poate-viza-podiumul-superligii/ , Dennis Politic a făcut un meci bun cu Dinamo pe terenul formației lui Toni Petrea, FC Universitatea Cluj. Un 1 – 1 echitabil, golul bucureștenilor fiind marcat de Politic. LPF l-a desemnat cel mai bun jucător al meciului.

Petrolul – Farul: 3 – 2

Petrolul Ploiești a realizat ,,surpriza etapei” a patra, învingând pe teren propriu una din echipele candidate la titlu. Farul Constanța a cedat pe terenul ,,lupilor galbeni” cu 2 la 3 și veteranul Gheorghe ,,Gicu” Grozav a fost nominalizat de LPF ca cel mai bun jucător al partidei. O evoluție bună și unul dintre cele trei goluri pe numele său, au fost criteriile pentru care Grozav a fost în opinia LPF cel mai bun jucător de pe teren.

,,Gicu” Grozav

FCSB – CFR: 1 – 0

Obținerea inteligentă a penalty-ului și transformarea acestuia care a asigurat victoria FCSB -ului în meciul de mare încărcătură pe care Magadesport vi-l prefața aici: https://magadesport.ro/fcsb-se-intoarce-in-ghencea-in-aceasta-seara-de-la-2130/ , l-a propulsat pe italianul Andrea Compagno de la FCSB printre ,,vedetele” etapei a patra după FCSB – CFR Cluj 1 – 0.

Sepsi – Oțelul: 1 – 1

Sepsi OSK Sf. Gheorghe s-a ,,împiedicat” acasă de SC Oţelul Galaţi, 1 – 1. Cu toate acestea, tot covăsnenii au avut cel mai bun jucător al partidei, pe Pavol Safranko, unul dintre jucătorii cei mai constanți și mai buni ai echipei în acest start de sezon. De această dată, slovacul a evitat o a doua mare surpriză a etapei prin golul său egalizator din minutul 85 ! Nou promovata Oțelul, conducea la Sfântu Gheorghe din minutul 4 … ,,Jucătorul meciului” în opinia LPF.

Doru Andrei  de la FC Voluntari a fost cel mai periculos jucător al ilfovenilor în victoria acestora cu Rapid. A marcat în primul minut, apoi a mai lovit bara în minutul 70. FC Voluntari a câștigat cu 2 la 1, golul doi fiind marcat de Braun în propria poartă. LPF l-a desemnat ,,jucătorul meciului”.

Doru Andrei

Etapa a cincea din Superliga

Cum aminteam la început, următoarea etapă, a cincea, va cuprinde doar meciurile:

FC U Craiova 1948 – FC Voluntari –vineri 11 august, de la 20,30;

Sâmbătă 12 august, Oţelul Galaţi – FC Universitatea Cluj de la 18,30 și Politehnica IaşiUniversitatea Craiova de la 21,30;

Rapid – Petrolul – duminică 13 august, de la ora 21,30;

Dinamo – FC Botoșani – luni 14 august de la 20,30;

,,Restanțele” Farul – UTA, CFR – Sepsi și Hermannstadt – FCSB au fost reprogramate pentru 10 septembrie. Toate vor începe la ora 17,00.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.