Top Player

LPF: Cei mai buni jucători ai etapei a 11-a din sezonul 2024-2025!

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) împreună cu deținătorii drepturilor TV, continuă să alcătuiască, după fiecare etapă din Superliga, lista celor mai valoroși jucători. Aceste nominalizări evidențiază performanțele de excepție ale fotbaliștilor din fiecare meci, un obicei ce se păstrează și în sezonul 2024-2025!

LPF a anunțatjucătorii meciurilordin runda a 11-a a sezonului regulat al Superligii României.

O rundă în care, așa cum evidenția și Magadesport aici: https://magadesport.ro/etapa-surprizelor/ , s-au înregistrat mai multe rezultate-surpriză.

Vorbim în primul rând de înfrângerea ,,la scor” a lui CFR Cluj pe teren propriu de către UTA Arad. Apoi, de victoria Politehnicii Iași (locul 7 în acest moment) în fața liderului Superligii, Universitatea Cluj.

Dar nu în ultimul rând și de victoria Gloriei Buzău cu Farul ! Sau despre punctul ,,smuls” de ,,lanterna roșie”, FC Botoșani, lui Dinamo chiar pe ,,Arcul de Triumf” !

Dar să trecem în revistă nominalizările LPF privind ,,vedetele partidelor” disputate în runda a 11-a !

Mihnea Rădulescu – FC Petrolul Ploieşti

Meciul de deschidere al etapei a 11-a avea să înregistreze și ,,scorul etapei”: FC Petrolul PloieştiFC Hermannstadt 4 – 1 ! Două dintre golurile ,,găzarilor” au fost marcate de mijlocașul de 19 ani, Rădulescu. LPF l-a desemnat ,,jucătorul meciului”, după ce l-a selecționat și în ,,echipa etapei”.

Eduard Florescu – FC Botoşani

După cum spuneam anterior, ,,lanterna roșie” din Superliga a reușit să plece neînvinsă de la București, în partida contra ,,câinilor roșii” ! Elevii lui Liviu Ciobotariu au reușit o ,,remontada” de senzație, după ce în minutul 75 erau conduși cu 2 la 0 ! S-a terminat Dinamo – FC Botoşani 2 – 2, cu ,,vedeta” botoșănenilor – Florescu, nominalizat de LPF și ca … ,,vedeta partidei” !

Guilherme Soares – Politehnica Iași

Portughezul ieșenilor a fost ,,cel mai bun jucător de pe teren” conform LPF, care l-a selecționat de asemenea și în ,,echipa etapei”, așa cum Magadesport vă relata și aici: https://magadesport.ro/echipa-etapei-a-11-a-din-sezonul-2024-2025-al-superligii/ . Poli a reușit să câștige în fața elevilor lui Sabău prin golul lui Soares, din minutul 50. Scor final: Poli Iaşi – FC Universitatea Cluj, 1 – 0 !

Eric Omondi – UTA Arad

LPF l-a desemnat pe atacantul arădenilor ,,cel mai bun om de pe teren” în CFR 1907 Cluj – UTA Arad 1 – 3 ! Cu 2 pase decisive și un gol marcat, kenyanul (alături de fostul jucător al clujenilor, Costache), a ,,dezintegrat” defensiva lui Dan Petrescu !

Iustin Popescu – SC Oţelul Galaţi

Goalkeeper-ul gălățenilor a fost ,,cel mai bun jucător de pe teren” în analiza LPF din Giulești, FC Rapid 1923SC Oţelul Galaţi 0 – 0. Rapid nu a reușit să ,,lege” încă o victorie, după ce etapa trecută a câștigat la Clinceni, cu Unirea Slobozia ! Dorinel Munteanu se menține în ,,plasa liderului”, la distanță de numai 3 puncte !

Dario Canadija – FC Gloria Buzău

Și mijlocașul croat al Gloriei ,,prinde” în această etapă o ,,dublă” nominalizare din partea LPF: ,,jucătorul meciului” și ,,echipa etapei”. Este autorul golului prin care elevii lui Neagoe au câștigat în fața celor ai lui Hagi, în FC Gloria Buzău – Farul Constanţa 1 – 0 !

Ştefan Târnovanu – FCSB

Portarul formației pregătite de Elias Charalambous este și ,,portarul etapei”, conform LPF. Cele 3 puncte prin care roș albaștrii s-au apropiat de play-off, i se datorează în mare măsură ! În Sepsi OSK Sf. GheorgheFCSB 0 – 1, Târnovanu a ,,scos3 mingi pe care ,,scria: gol” !

Ştefan Baiaram – Universitatea Craiova

Ultimul meci al etapei a 11-a a consfințit victoria oltenilor la ,,scor de neprezentare”… Către finalul primei reprize, în numai 4 minute, Baiaram a decis soarta partidei, cu o ,,dublă”. În minutul 90, Mitriță a stabilit scorul final, dar ,,omul meciuluiUniversitatea CraiovaAFC Unirea Slobozia 3 – 0 a fost în opinia LPF, Baiaram !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Top Player

Vedete de top la Cupa Mondială 2022: marile nume din Qatar

• novembre 17, 2022
Un campionat mondial este o vitrină pentru cei mai buni fotbaliști de pe planetă, dar Cupa Mondială 2022 promite să
Top Player

Campionatul mondial de fotbal 2022, jucători – cheie !

Campionatul mondial din Qatar aduce în prim plan jucători importanți care nu ajung niciodată în topul vedetelor răsfățate. Valoarea lor,