Champions League

Manchester City – ,,triplă istorică” în sezonul 2022-2023 !

,,Cetățenii” din Manchester își ating obiectivul acestui sezon, realizând ,,tripla istorică” prin adăugarea ultimei piese în acest puzzle dificil: trofeul UEFA Champions League !

Manchester City a câștigat Liga Campionilor, ,,joker-ul” care îi lipsea din ,,tripla istorică”: cupă/campionat/trofeul Champions League ! Magadesport vă vorbea despre acest obiectiv al englezilor aici: https://magadesport.ro/gundogan-la-ultimul-meci-pentru-man-city-in-finala-ucl-din-aceasta-seara/ .

Fotbalul european are deci un lider de necontestat, iar el se numește Manchester City! După ce au câștigat Premier League, apoi Cupa Angliei săptămâna trecută, City a realizat o incredibilă ,,triplă” câștigând finala Ligii Campionilor sâmbătă seara de la Istanbul. Acolo au învins greu pe Inter Milano, cu 1-0.

O finală mult mai echilibrată decât și-au imaginat mulți, englezii fiind nevoiți să aștepte să treacă o oră de joc pentru a face diferența, Rodri regăsindu-se pe traiectoria unei mingi deviate din suprafața de 16 metri pentru a-l ,,executa” pe Onana cu latul. Era 1-0  în minutul 68 al finalei de la Istanbul.

Prima repriză – ,,la puncte” pentru City…

O adevărată ușurare pentru trupa lui Pep Guardiola care timp de o oră, a avut mari emoții în jocul împotriva unor italieni foarte curajoși.

Di Marco

Dacă Bernardo Silva, a cărui lovitură a ratat ,,de puțin” cadrul porții în minutul 5 sau Haaland care a fost împiedicat de Onana în minutul 27, au fost câteva ocazii mari, City nu a avut un meci ușor în prima repriză, fiind amenințați de Inter prin Brozovic și Barella.

În plus, prima repriză a lui City a fost marcată de noua accidentare a lui Kevin De Bruyne, înlocuit cu Foden.

De Bruyne

Repriza a două, dominată de Inter și totuși câștigată de … Manchester !

Mai mult decât atât, după pauză, Lautaro Martinez a profitat de o eroare uriașă în apărarea englezilor, dar portarul Ederson s-a opus magistral.

Dar în loc de 0 la 1 avea să fie… 1 la 0 … City a deschis scorul imediat după aceea.

Cu alte două parade în fața lui Lukaku și una în ultima fază în fața lui Gosens, Ederson a fost decisiv și a adus cupa la Manchester.

De cealaltă parte, Onana și-a păstrat coechipierii cu șanse până în ultimul moment, după ce s-a opus unui gol ca și făcut, în fața lui Foden, în minutul 73.

Astfel, Manchester City a câștigat primul trofeu de Liga Campionilor din istorie !

Pentru antrenorul lor însă, este a treia din palmares. Celelalte le-a câștigat pe când antrena la Barcelona.

Guardiola, ,,tripla” cu Manchester, tripla în Champions League !

Pep Guardiola, artizanul ,,triplei istorice” a lui Manchester City, s-a declarat mulțumit de performanța realizată și a felicitat cu sportivitate adversarii de la Inter Milano la finalul partidei.

E o onoarea pentru mine să fiu singurul alături de Sir Alex Ferguson care reușește asta. Am primit un mesaj de la el, m-a emoționat.

Mă simt împlinit. Mi-am făcut treaba. Nu mai avem nimic de câștigat. Acum, Real Madrid să nu stea liniștită. Sunt la 13 trofee distanță. A trecut atât de mult timp de la celelalte Ligi, încât nici nu îmi aduc aminte. Barcelona e Barcelona pentru mine, dar și aici mă simt foarte bine. Acum sunt calm. Sunt satisfăcut. A fost o victorie grea. Ai nevoie și de mult noroc. Trebuie să-i felicităm pe cei de la Inter pentru meciul mare pe care l-au făcut. Această competiție este precum aruncarea unei monede. Inter putea să ne egaleze a declarat Pep Guardiola.

Inzaghi: ,,Acum, atât am putut…”

De cealaltă parte, Simone Inzaghi antrenorul italienilor, aflat într-o cumplită stare de tensiune pe parcursul partidei, explicabilă și pe deplin justificată, a acceptat cu fair-play înfrângerea. Și-a felicitat și el elevii pentru modul în care au jucat și replica extrem de puternică dată englezilor.

,,Jucătorii au fost grozavi. Știu că e un moment dificil, dar trebuie să fie mândri de ei. Înainte de meci spuneam că nu aș schimba cu nimeni acești jucători, iar acum toată lumea a văzut de ce. Trebuie să fim mândri de cum am progresat. Este a cincea finală din ultimele 20 de luni. Acum, atât am putut. Am avut ocazii în repriza a doua, dar ne-a lipsit atenția la finalizare. Mă întreb de ce nu a intrat mingea în poartă la bara lui Di Marco. Mă doare când mă revăd faza. Mi-ar fi plăcut să avem prelungiri, echipa merita”, a spus antrenorul italian.

,,Acum, atât am putut…”: nimic mai simplu, mai bărbătește, mai fair-play !

The winner takes it all, cum probabil … se spune la Manchester !

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

PSG – Bayern München, 14 februarie 2023, de la ora 22,00 !

• février 13, 2023
Paris Saint-Germain a pierdut meciul din deplasare cu AS Monaco (1-3) de sâmbătă 23 februarie din Ligue 1. PSG nu

Vinicius Jr. eroul meciului Liverpool – Real Madrid din optimile UCL !

• février 22, 2023
Prima manșă a optimilor Champions League a adus marți seară un meci excepțional, între două mari forțe ale fotbalului european.