Superliga

Rapid – FC Botoșani, un ,,egal” echitabil !

Giuleștenii au început cu încredere meciul de acasă contra lui FC Botoșani. Iar după ce în minutul 14 au deschis scorul, jocul părea că într-adevăr se îndreaptă spre un deznodământ fericit pentru ei. Însă moldovenii au reușit să redreseze partida și chiar puteau da lovitura de grație în Giulești !

Rapid București a primit aseară vizita lui FC Botoșani, în al doilea meci al zilei din debutul etapei a treia din Superliga României.

Astfel, după ce de la 18,30, U Cluj a reușit să câștige într-un meci spectaculos pe terenul lui FCU Craiova 1948 cu 4 la 3, de la 21,30 rapidiștii s-au aliniat la primul fluier al partidei în care sperau să câștige cele trei puncte puse în joc.

Cel puțin, disputarea meciului pe teren propriu îi plasa pe aceștia în postura de favoriți.

Mai ales după victoria categorică din deplasarea de la U Cluj de runda trecută, unde câștigaseră cu 3 – 0 !

Așa că toată suflarea rapidistă aștepta aseară prima victorie a sezonului de Superliga 2023-2024 din Giulești.

Pius și … Pinson !

Din primele secunde ale meciului, un contact dur îl scoate în evidență pe nigerianul Junior Pius, căpitanul botoșănenilor. Acesta putea suferi o accidentare gravă, după ciocnirea la un duel aerian cu rapidistul Bamgboye, un conațional.

Duleul acesta a prefațat parcă, o nouă coliziune între cei doi nigerieni 13 minute mai târziu, numai că de data aceasta cel faultat a fost ,,africanul Rapidului”.

Căpitanul moldovenilor face deci, o greșeală uriașă în minutul 13, când îl faultează clar în careu pe Bamgboye.

Marko Dugandzic a transformat lovitura de pedeapsă și Rapid se afla ,,în grafic”.

Pe fondul unei ușoare reveniri a moldovenilor cu ocazii semnate de francezul Virgile Pinson și Șeroni, croatul încearcă cu îndârjire să ,,desprindă” totuși Rapidul, spre minutul 40.

Dugandzic a ,,dărâmatpur și simplu totul în calea sa și a șutat de la 11 metri pe lângă poartă. Arbitrul fluierase însă unul din cele două faulturi în atac, pe care rapidistul le comisese înainte de a rămâne singur în fața portarului botoșănean.

A fost ultima fază notabilă a reprizei.

Noile achiziții – greșeli grave…

Pe fondul revenirii de care vorbeam mai devreme, Botoșaniul a văzut că ,,se poateși a ieșit mult mai hotărâtă de la vestiare.

Hotărâre care le-a adus și golul egalizator, după un contraatac frumos, finalizat de Pinson, în minutul 50.

Faza a pornit de la o greșeală mare a proaspăt transferatului Iulian Cristea de la FCSB (n.n. vă răsună în urechi râsul molipsitor al lui Gigi Becali ? 😊 ).

8 minute mai târziu, FC Botoșani ,,detonează bomba” în Giulești marcând golul de 2 la 1, tot în urma unui contraatac … rapid, care i-a lăsat pe alb-vișinii în inferioritate numerică. Florescu a marcat cu toată opoziția fundașilor veniți ,,la rupere”…

De această dată, greșeala de la care s-a declanșat faza a aparținut tânărului Cătălin Cîrjan, o mare speranță a Rapidului, împrumutat de la Arsenal Londra, după ce a fost format de academia englezilor. Era adus acolo în 2019, de la Viitorul Domnești.

Tot Marko Dugandzic…

Afectat de eroarea sa, Cîrjan și-a asumat greșeala la finalul partidei.

,,Suntem foarte dezamăgiți. Cred că am făcut o primă repriză bună, dar în repriza a doua am făcut două greșeli personale care ne-au făcut să pierdem.

Am luat gol din cauza mea și vreau să îmi cer scuze și sper să mă revanșez. Îmi asum greșeala și la meciul următor nu se va mai repeta.

Am fost supărat că am greșit, nu de înlocuire. Așa e la fotbal și la meciul viitor va fi mai bine (…) a spus jucătorul la flash-interviu.

După golul lui Florescu, Rapid a alergat cu disperare pentru a redresa partida.

În minutul 64 au solicitat, fără succes, acordarea unei lovituri de pedeapsă pentru o ,,ținereîn careu la Dugandzic.

Croatul va reuși în cele din urmă egalarea în minutul 81, cu o reluare simplă din 6 metri.

În timpul rămas, cele două echipe și-au împărțit două ocazii importante de gol, Botoșani prin Cioiu, Rapid prin Ioniță.

Cum spuneam la început, meciul s-a terminat cu o mare ocazie a lui Camara, care a avut cele trei puncte ale Botoșanilor, în vârful ghetei.

Horațiu Moldovan însă este portarul selecționatei României. De altfel, despre goalkepeer-ul rapidist Magadesport vă mai vorbea aici: https://magadesport.ro/romania-singurul-castig-portarul-horatiu-moldovan/ .

S-a terminat cu scorul de 2 la 2, un rezultat până la urmă, echitabil.

Bergodi: ,,…nu îmi caut alibiuri pentru acest rezultat…

Firește, Cristiano Bergodi nu avea cum să fie mulțumit cu acest rezultat pentru Rapid.

,,Am pierdut două puncte, din păcate trebuia să fie scorul mai mare în prima repriză. A trebuit să încercăm și al doilea gol, după au venit două greșeli și au dat două goluri. Bine că nu am pierdut! (…) Trebuie lucrat mult, sunt încrezător, nu sunt supărat, dar trebuie lucrat. (…) Ne-au prins pe două contraatacuri și ne-au dat gol. Asta este, o să recuperăm punctele! (…) Botoșani este o echipă bună, dar am pierdut două puncte azi (…) Vedem dacă mai facem transferuri, nu vorbesc la cald de întăriri, am un lot bun. Nu mi se pare corect să vorbesc despre Andone, Petrila sau orice alt jucător, mai ales că acum am o stare de frustrare că n-am câștigat meciul. Nu voi vorbi despre arbitru, nu îmi caut alibiuri pentru acest rezultat”, a declarat după meci tehnicianul italian.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.