Euro 2024

Spania – al patrulea titlu european !

EURO 2024 s-a încheiat… Spania a intrat, previzibil, în posesia unui trofeu la care și-a anunțat ,,candidatura” fermă încă de la primul meci al turneului, cand a ,,zdrobit” Croația cu 3 la 0 ! Jocurile următoare ale grupelor turneului din Germania, nu au făcut decât să sublinieze că, nu numai victoria și scorul partidei spaniolilor contra croaților îndreptățea lumea fotbalului să vadă în Spania ,,viitoarea campioană europeană” cât mai ales, jocul în sine al ibericilor ! Evoluție care a rămas constantă pe toată perioada EURO 2024: Spania a câștigat toate meciurile acestui european, fără a avea nevoie de (măcar) reprize de prelungiri ! O performanță unică în istoria turneelor finale, care vorbește și de nivelul fotbalului european, la acest moment… Pentru că în afara Germaniei, eliminată în ,,sferturi” tot de Spania, nimeni nu a dat impresia că ar putea face față team-ului pregătit de Luis de la Fuente !

Spania a reușit să învingă aseară Anglia, intrând în posesia trofeului european, după finala de pe Olympiastadion din Berlin, pe care Magadesport încerca să o prefațeze aici: https://magadesport.ro/euro-2024-marea-finala-spania-anglia-spectacol-vs-pragmatism/ .

Așa cum menționam, Spania a fost în mod indubitabil cea mai bună echipă a EURO 2024, lucru recunoscut unanim.

Luis de la Fuente: ,,…acești fotbaliști sunt un veritabil exemplu…” !

Chiar selecționerul Angliei, marea învinsă a finalei de la Berlin, a recunoscut superioritatea ibericilor.

,,Cred că Spania a fost cea mai bună echipă a turneului. Noi nu am ţinut destul de bine mingea, dar am fost în joc până în ultimele zece minute.

Sunt devastat pentru toată lumea, serios.

Jucătorii au fost absolut incredibili; sunt atât de mândru de ceea ce au făcut« , a declarat Gareth Southgate după înfrângerea din meciul cu Spania.

Anglia a pierdut a doua finală consecutivă de campionat european, în vreme ce Spania a ajuns la 4 titluri europene !

Cea ce o plasează pe primul loc în clasamentul națiunilor care au câștigat în istorie un astfel de trofeu !

,,Campionatul a fost câștigat cu o forță pe care am văzut-o rar. Băieții sunt un exemplu pentru societate. Ambiție, dorința de a munci.

Totul i-a determinat să câștige ceva atat de important. Suntem împreună de 44 de zile și acești fotbaliști sunt un veritabil exemplu.

Tinerii ar trebui să-i vadă pe acești jucători care își dau viața pe teren la fiecare meci” a declarant după meci Luis de la Fuente, selecționerul Spaniei.

Schimbări decisive …

Istoria finalei EURO 2024 a fost una clasică, fără surprize uriașe: Spania a deschis scorul prin Nico Williams în minutul 47… Într-un moment în care englezii dădeau impresia că pot face față asaltului furibund al ibericilor !

Britanicii au meritul de a nu fi renunțat la șansa lor ! Au încercat din răsputeri să echilibreze situația… Iar înlocuirea căpitanului Harry Kane, desi a părut o măsură … ,,disperată” a lui Southgate, s-a dovedit până la urmă benefică Angliei !

Ollie Watkins – înlocuitorul său, Ivan Toney și mai ales Cole Palmer (intrați după câteva minute în locul lui Foden și Mainoo), au impulsionat acțiunile de atac ale englezilor !

Care au dat lovitura în minutul 73 prin Palmer, intrat în teren de numai … 3 minute ! Era 1 la 1 între Spania și Anglia, după un șut puternic și plasat, din afara careului de 16 metri !

Din păcate pentru Southgate & co., tot în acele momente și de la Fuentes răspundea la schimbările adversarilor !

În minutul 68 îl introdusese pe teren în locul căpitanului Morata pe Mikel Oyarzabal ! Iar acesta va înscrie un gol ,,cât un titlu european”, în minutul 86 !

Ceva mai înainte, Yamal avusese și el golul de 2-1 în ,,vârful ghetei”, într-o situație mult mai clară… Execuția lui Oyarzabal a fost însă de mare finețe ! Deși ,,flancat” de Guehi, ,,a pus latul” (,,în stil Ilie Dumitrescu, 1994”), la o centrare-șutată a lui Cucurella.

Pentru Anglia era deja … prea târziu ! Toată lumea părea resemnată cu acest rezultat… însă ,,ironia sorții” ne-a arătat încă o dată, că mai ales în fotbal, clișeul ,,niciodată să nu spui niciodată” este cât se poate de valabil !

,,Reg(ii)ele a(u) murit … trăiască reg(ii)ele” !

Spaniolilor le-au ,,înghețat degetele pe sticlele de șampanie” în minutul 89 ! Când la un corner executat de același Palmer, Rice, nemarcat, a trimis în forță cu capul ,,de pe picioare”, balon respins disperat în prima fază de Unai Simon !

Mingea ajunge în 6 metri, pe fruntea lui Guehi, care trimite spre poarta unui portar spaniol aflat încă … în iarbă ! Din păcate pentru englezi, Olmo reușește să respingă de pe linia porții un gol ,,ca și făcut” !

Faza nu se terminase: respingerea lui Olmo a ajuns din nou la Rice ! Care însă, tot cu capul, nu a reușit să mai centreze balonul pe spațiul porții !

Triplă ocazie imensă pentru Anglia ! 3 lovituri de cap consecutive nu au reușit să aducă o egalare care ar fi trimis meciul în prelungiri… Poate meritate de englezi !

Spania a intrat așadar în posesia trofeului EURO 2024 !

După o competiție în care i-am văzut poate, pentru ultima dată la un asemenea nivel pe Cristiano Ronaldo, Pepe, Neuer, Thomas Muller, Kroos, Lewandowski, Giroud, Modric, Jesus Navas, Kasper Schmeichel, Wijnaldum, Arnautovic, Witsel sau Yarmolenko

De ieri, fotbalul mondial contemporan va însemna Nico Williams, Yamal, Bellingham, Palmer, Xavi Simons, Wirtz, Musiala, Guler, Gvardiol, Sesko, Hojlund, Camavinga, Barcola sau … de ce nu, Radu Drăgușin !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.