Champions League

UCL – meciurile tur din sferturile de finală

UEFA Champions League (UCL)revine săptămâna aceasta cu sferturile de finală, când Manchester City, Bayern Munchen, Benfica, Inter Milano, Real Madrid, Chelsea, AC Milan și Napoli se luptă pentru șansa de a avansa în semifinalele competiției.

Prima manșă a sferturilor UCL începe marți, 11 aprilie, iar returul din 19 aprilie.

Man CityBayern Munchen

Manchester City luptă cu Bayern Munchen în sferturile UCL. City merge așa cum puține echipe pot, cu opt victorii consecutive și cel puțin trei goluri pe meci. City știe că au nevoie de un rezultat bun în acest meci pentru a-și ușura manșa secundă de la Munchen.

Succesul lui Tuchel împotriva lui Pep Guardiola poate veni în modul în care își motivează echipa. Fiind primul joc, el poate speră mai degrabă să nu primească gol.

Chiar antrenorul bavarezilor a făcut o declarație în acest sens.

,,Marţi noi vom avea rolul de outsideri şi este normal. Dar trebuie să rămânem încrezători şi să facem cel mai bun joc al nostru. Echipele lui Pep au mereu propriul stil, unic. Noi vom încerca să găsim mijloacele de a-i face faţă cu sau fără balon. Vor fi momente în care vom suferi şi va trebui să ne apărăm în bloc. Va trebui să le depăşim şi să obţinem mai multă posesie

BenficaInter Milano

Ambele echipe au rezultate dezamăgitoare în weekend, dar forma lui Inter a fost mult mai proastă în ultimul timp. Fără victorii în șase meciuri consecutive (incluzând remiza de vineri, 1-1 la Salernitana). Se pare că nu este un semn bun pentru șansele lor în Portugalia.

Totuși, Benfica a pierdut vineri cu Porto, într-un meci destul de echilibrat și care a fost prima lor înfrângere din 2023. În rest, a marcat în toate cele 17 meciuri din acest an. Benfica a fost mai bună decât Porto în acest sezon. Un Porto eliminat chiar de … Inter, în runda trecută a UCL.

Real MadridChelsea

Ultimele meciuri ale Realului au înregistrat o medie de goluri destul de ridicată. Așa că va fi greu pentru Chelsea la Madrid. Însă în apărarea lor ar putea reveni N’Golo Kante și Thiago. Vom vedea însă dacă rezistă timp de 90 de minute, fiind clar că Real va pune o presiune uriașă.

Thiago

De altfel, Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/news/benzema-vrea-sa-continue-la-real-madrid/ despre forma lui Benzema, un jucător care este probabil, la cel mai înalt nivel al carierei.

Kante

Tocmai au pierdut acasă cu Villarreal cu 3-2, sunt la 15 puncte de Barca. Așa cum Magadesport vă informa aici: https://magadesport.ro/news/real-madrid-pochettino-favoritul-lui-florentino-perez/ , ei se vor concentra exclusiv pe sferturile UCL, titlul din La Liga fiind pierdut.

AC MilanNapoli

În afară de victoria cu 4-0 de la Napoli de acum două săptămâni, când totul părea să meargă bine, Milan a primit în ultima perioadă mai multe goluri decât a marcat.

Cu toate acestea, problemele lui Napoli par mai grave. Trei titulari de mare importanță din lotul napolitanilor nu vor evolua cu Milan: Luciano Spalletti, Victor Osimhen și Giovanni Simeone. Toți sunt accidentați și prin urmare, Napoli va avea un meci dificil.

Vom vedea cine va accede în semifinalele UCL, începând din această seară, de la orele 22,00.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

PSG – Bayern München, 14 februarie 2023, de la ora 22,00 !

• février 13, 2023
Paris Saint-Germain a pierdut meciul din deplasare cu AS Monaco (1-3) de sâmbătă 23 februarie din Ligue 1. PSG nu

Vinicius Jr. eroul meciului Liverpool – Real Madrid din optimile UCL !

• février 22, 2023
Prima manșă a optimilor Champions League a adus marți seară un meci excepțional, între două mari forțe ale fotbalului european.