Champions League

UEFA Champions League: Bayern – PSG !

În această seară de la ora 22,00, vom afla dacă Bayern Munchen v-a reuși să obțină calificarea în optimile UEFA Champions League. În tur, la Paris, nemții au câștigat cu 1 la 0 prin golul unui … francez: Coman !

UEFA Champions League, returul optimilor de finală. După un gol al lui Kingsley Coman în minutul 53 pe Parc des Princes care a adus victoria echipei sale cu 1-0, FC Bayern Munchen a trecut din poziția favorită în returul de pe Allianz Arena cu PSG.

Kingsley Coman

Campioana Germaniei nu a pierdut niciun meci acasă în acest sezon. Acest lucru face aproape imposibil ca echipa lui Christophe Galtier să obțină calificarea în sferturile UEFA Champions League. Sau cel puțin, foarte dificil de realizat.

În plus, Bayern a marcat cel puțin două goluri în meciurile de acasă din UEFA Champions League și a primit doar patru.

Toate golurile primite au fost într-un meci de pomină, împotriva lui Salzburg, care s-a terminat cu scorul de … 4-4.

Însă nemții nu pot conta în duelul din această seară pe Lucas Hernandez, Neuer și Pavard, jucători importanți, titulari indiscutabili ai lui Bayern.

În același timp, la PSG revin Messi și Mbappe la atac, jucători cu care francezii vor să forțeze calificarea în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Kingsley Coman, jucătorul lui Bayern, un produs al Academiei … PSG !

Atu-ul principal al parizienilor: Kylian Mbappé

Mbappe a marcat 30 de goluri în 30 de meciuri pentru PSG în acest sezon. După ce a fost achiziționat de la AS Monaco pentru 180 de milioane de euro în 2017, a jucat în 247 de meciuri și a marcat 201 de goluri în total pentru PSG.

Mbappe la Monaco

Zvonurile că starul parizienilor, în vârstă de 24 de ani, ar dori să joace la Real Madrid au persistat chiar și după prelungirea contractului francezului cu PSG.

Totuși, în contractul lui Mbappe există o clauză specială. Acordul, care durează până în 2025, va fi prelungit automat pentru încă un sezon dacă PSG va câștiga UEFA Champions League. Jucătorul a declarat în dese rânduri că vrea să facă istorie la PSG.

În cea mai recentă declarație de acest gen, el spune că: ,, Joc pentru a scrie istorie. Mereu am spus că îmi doresc să scriu istorie în Franța, în Paris, în țara mea, în orașul meu. Fac asta, este frumos, dar mai este un drum lung. Este o realizare personală, însă sunt aici și pentru realizări colective”.

Echipele probabile

Despre brazilianul Neymar veștile nu sunt tocmai bune, tocmai a fost transmisă știrea ca el și-a încheiat sezonul în urmă cu aproape o lună, accidentat. Această accidentare v-a necesita o operație care îl va ține departe de gazon cel puțin trei luni.

Chiar și fără el, parizienii au câștigat trei meciuri la rând în care au marcat cel puțin trei goluri.

Echipa lui Christophe Galtier a pierdut patru meciuri în deplasare în acest sezon. Nici o înfângere în deplasare însă, nu a fost într-un meci de UEFA Champions League.

Precedentele sunt favorabile lui PSG. Cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală ale UEFA Champions League din sezonul 2020/21, dublă după care calificarea a fost adjudecată de francezi.

Echipele probabile din teren în această seară vor fi:

Bayern Munchen: Sommer – Joao Cancelo, Upamecano, de Ligt, Davies – Goretzka, Kimmich – Coman, Musiala, Mane – Choupo-Moting

PSG: Donnarumma – Danilo Pereira, Sergio Ramos, Marquinhos – Mukiele, Vitinha, Verratti, Fabian Ruiz, Nuno Mendes – Messi, Mbappe

Așa după cum Magedesport vă informa și aici: https://magadesport.ro/news/bayern-munchen-psg-returul-optimilor-ucl/ , meciul va începe în aceasta seara la ora 22,00, ora României.

La TV îl puteți urmări pe DIGI Sport 1ORANGE și PRIMA SPORT .

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

PSG – Bayern München, 14 februarie 2023, de la ora 22,00 !

• février 13, 2023
Paris Saint-Germain a pierdut meciul din deplasare cu AS Monaco (1-3) de sâmbătă 23 februarie din Ligue 1. PSG nu

Vinicius Jr. eroul meciului Liverpool – Real Madrid din optimile UCL !

• février 22, 2023
Prima manșă a optimilor Champions League a adus marți seară un meci excepțional, între două mari forțe ale fotbalului european.