Champions League

UEFA Champions League: PSG – Barcelona și Atletico – Borussia, în această seară de la ora 22:00 !

Spectacol de gală aseară în competiția supremă intercluburi europeană ! Două remize cu 10 goluri au scris o nouă pagină luminoasă în UEFA Champions League ! În sferturile de finală, la Madrid, s-a jucat Real Madrid – Manchester City 3-3, goluri marcate de Camavinga, Rodrygo, Valverde, respectiv Bernardo Silva, Foden și Gvardiol. În celălalt meci al serii, la Londra, Arsenal și Bayern Munchen au terminat după cum aminteam, tot la egalitate – 2-2 ! Marcatori: Saka și Trossard pentru englezi, Gnabry și Harry Kane pentru Bayern. Retururile acestor partide se vor juca pe 17 aprilie la Manchester și Munchen. În această seară, alte două confruntări la cel mai înalt nivel în fotbal se vor juca la Paris și … din nou la Madrid !

UEFA Champions League programează în această seară de la ora 22:00 (ora României) două dueluri stelare, cum de altfel sunt toate meciurile din această competiție !

La Paris, PSG primește vizita spaniolilor de la FC Barcelona. Tehnicianul Luis Enrique, nu uită că a avut o carieră impresionantă la catalani, atât ca jucător dar și ca antrenor. A câștigat inclusiv trofeul UEFA Champions League la cârma blau-grana, ediția 2014-2015.

Acum pe banca PSG, Enrique nu este îngrijorat de forța adversarului său.

Eu reprezint mai bine stilul Barcelonei. Uitați-vă la date și o să vedeți, la numărul de ocazii, la pressing-ul nostru. Uitați-vă la titluri, nu e dubiu. Alții văd altfel.

Unii oameni spun că suntem favoriți, alții că nu suntem. Nu mă interesează. Vom vedea la ora meciului. Contează cine are posesia, cine e mai agresiv, mai eficient în fața porții.

Asta mă preocupă, nu cine e văzută drept favorită, spune Enrique, înaintea partidei din sferturile UEFA Champions League.

Xavi: ,,… unul dintre cei mai buni antrenori din lume…” !

În replică, fostul său coleg de la Barcelona și selecționata Spaniei, omul care a jucat 20 de ani pentru echipa catalană, a vorbit și el despre meciul din această seară.

Am văzut ce a spus Luis Enrique. Îl cunoașteți. Am o relație foarte bună cu el, îl respect.

Este unul dintre cei mai buni antrenori din lume și are o echipă făcută pentru a câștiga Liga Campionilor. Amândoi vrem același lucru.

Putem spune că Luis Enrique, Pep, Arteta și cu mine avem în Barcelona în ADN. Patru antrenori cu Barcelona în ADN în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, a spus Xavi.

Echipe probabile

PSG: Donnarumma – Zaire-Emery, Marquinhos, Mendes, Hernandez – Ferreira, Ugarte, Fabian – Dembele, Mbappe, Barcola.

Barcelona
: Ter Stegan – Kounde, Araunjo, Cubarsi, Cancelo – De Jong, Christensen, Gundogan – Yamal, Lewandowski, Raphinha.
PSG – Barcelona va fi în direct de la Paris la ora 22:00, pe PrimaSport 1, OrangeSport 1 și DigiSport 1. Partida retur a acestui sfert al UEFA Champions League se va juca pe 16 aprilie, la Barcelona.

Atletico și Borussia au scos italienii (Inter și Milan) din competiție !

Așa cum Magdesport vă informa și aici: https://magadesport.ro/uefa-champions-league-city-bayern-psg-real-barcelona-atletico-arsenal-si-borussia-in-sferturile-ucl/, celălalt sfert din UEFA Champions League se joacă la Madrid, între Atletico și Borussia Dortmund.

După spectaculoasa eliminare a finalistei ediției trecute a UEFA Champions League, Inter Milan, Griezmann & co. întâlnesc în această seară o echipă dificilă, cu tradiție în Europa.

Borussia Dortmund vine însă după ,,dușul rece” din Bundesliga de sâmbătă, când a pierdut pe teren propriu cu Stuttgart (0-1). Însă pentru argentinianul Simeone, meciul din sferturile UEFA Champions League nu va fi deloc ușor.

,,Nemții sunt mereu puternici și va fi o atmosferă grozavă în retur. Deci avem nevoie de o prima manșă bună. Găsim o echipă care a luptat să-și câștige campionatul anul trecut și care anul acesta trăiește un sezon asemănător cu al nostru. Va fi greu a spus tehnicianul lui Atletico.

De cealaltă parte, tânărul antrenor al germanilor, Edin Terzic, merge la victorie în această seară !

,,Este o dublă foarte interesantă, adversari puternici. Așteptăm cu nerăbdare să călătorim la Madrid. Atletico este un mic monstru care trebuie învinsa declarat Terzic.

Atletico Madrid: Oblak – Witsel, Gimenez, Reinildo – Molina, Llorente, Koke, De Paul, Lino – Griezmann, Morata.

Borussia Dortmund: Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can, Brandt – Sancho, Fullkrug, Adeyemi.
Returul dintre Atletico și Borussia se joacă la Dortmund, pe 16 aprilie.

Meciul din această seară va fi pe Orange Sport 3, Prima Sport 2 și Digi Sport 2, în direct de la ora 22:00.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

PSG – Bayern München, 14 februarie 2023, de la ora 22,00 !

• février 13, 2023
Paris Saint-Germain a pierdut meciul din deplasare cu AS Monaco (1-3) de sâmbătă 23 februarie din Ligue 1. PSG nu

Vinicius Jr. eroul meciului Liverpool – Real Madrid din optimile UCL !

• février 22, 2023
Prima manșă a optimilor Champions League a adus marți seară un meci excepțional, între două mari forțe ale fotbalului european.