Champions League

UEFA Champions League: rezultate din grupele E, F, G și H !

În primă zi a fazei grupelor din Liga Campionilor, Manchester City și FC Barcelona au obținut succese scontate împotriva Stelei Roșii Belgrad (3-1) și respectiv, Anvers (5-0). Feyennord și FC Porto au luat la rândul lor câte trei puncte în fața scoțienilor de la Celtic Glasgow (2-0) și respectiv, ucrainenilor lui Shakhtar Donețk (1-3). Surpriza serii, a realizat-o însă Lazio Roma și nu în privința scorului. Italienii au smuls o egalare nesperată, în ultimele secunde împotriva lui Atletico Madrid, prin golul portarului lor, Provedel (1-1).

UEFA Champions League a debutat ieri cu meciuri care mai de care mai spectaculoase, așa cum de altfel ne-a obișnuit această competiție de top.

Grupa E

Meciul serii a fost realizat de Lazio Roma. În fieful lor, romanii i-au văzut pe cei de la Atlético Madrid luând conducerea în prima de jumătate de oră, prin Barrios.

Salvarea italienilor a venit la sfârșitul meciului, de la un jucător neașteptat. În ultimele secunde ale partidei, portarul Ivan Provedel a urcat în atac. După ce a primit o centrare de la Luis Alberto, portarul a plasat o lovitură de cap care a trimis balonul în poarta spaniolilor. Provedel a împiedicat astfel echipa sa să înceapă campania actuală UEFA Champions League, cu o înfrângere. Astfel, LazioAtlético 1-1.

Tot în această grupă E, Celtic Glasgow a pierdut partida cu Feyenoord. După ce au primit un gol de la Calvin Stengs, chiar înainte de pauză scoțienii au pierdut doi jucători, eliminați. Gustaf Lagerbielke și norvegianul Odin Holm au văzut cartonașul roșu. Campioana Olandei a câștigat cu 2 – 0  (iranianul Alireza Jahanbakhsh a închis tabela) și conduc cursa în această grupă.

Grupa F

Tot marți s-a mai jucat în UEFA Champions League și PSGDortmund, 2-0. O partidă care a marcat debutul lui Luis Enrique la parizieni în competiția europeană, după cum vă informa și Magadesport aici: https://magadesport.ro/luis-enrique-debuteaza-cu-psg-in-uefa-champions-league/.

Mbappe a deschis scorul din penalty, în minutul 49. Hakimi a stabilit rezultatul partidei, în deschiderea reprizei a doua.

În celălalt meci al grupei, AC MilanNewcastle: 0-0.

Grupa G

În Grupa G, surpriza serii în UEFA Champions League, ar fi putut veni de pe Manchester City Emirates. Steaua Roșie Belgrad a visat frumos după prima repriză (Man City – Steaua Roșie 0-1 !), după golul ghanezului Osman Bukari. Însă campionul mondial argentinian Julian Alvarez a spulberat iluzia foarte repede după pauză, cu complicitatea portarului israelian Omri Glazer, care a ratat complet intervenția la al doilea gol, marcat în lovitură liberă. Apoi, sârbii au cedat complet inițiativa și Rodri a mărit diferența la 3-1.

RB Leipzig a câștigat meciul cu Young Boys Berna în deplasare, cu 3 la 1. Simakan, Schlager și Sesko au asigurat reușita nemților, care se află pe prima poziție la egalitate la puncte cu City. Pe 4 octombrie, Leipzig și Manchester City se vor înfrunta în meci direct,  în Germania.

Grupa H

Revenită în UEFA Champions League, FC Barcelona lui Xavi a zdrobit Royal Anvers, cu 5-0. Aducerea lui Joao Felix  de care Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/chelsea-londra-l-a-transferat-pe-starul-portughez-joao-felix/ , după scurta sa trecere pe la Chelsea, a fost de bun augur pentru catalani. Portughezul a reușit o ,,dublă”, în minutele 11 ​​și 66.

Omniprezentul Robert Lewandowski și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor (minutul 19). Gavi aproape că a rupt plasa cu o bombă de la aproximativ 10 metri, în minutul 54. A mai fost o reușită pentru Barcelona, la devierea nefericită în propria poartă, a lui Jelle Bataille. Era minutul 22, când Rapinha, infiltrat pe stânga a trimis o centrare șutată, care a ajuns în poarta belgienilor, cum spuneam.

În aceeași grupă H, FC Porto a învins pe Shakhtar Donețk în deplasare, cu 3 la 1. Brazilianul Galeno a marcat o ,,dublă”. Taremi a închis tabela pentru Porto. De partea ucraineană, Kelsy a marcat ,,golul de onoare”, egalând efemer în minutul 13. Golurile s-au marcat foarte rapid, în minutul 30 al partidei scorul final fiind deja stabilit !

Barcelona ocupă primul loc datorită unui golaveraj bun. Portughezii îi urmează îndeaproape. Cele două echipe se vor înfrunta în următoarea etapă a meciurilor grupelor UEFA Champions League, pe 4 octombrie.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

PSG – Bayern München, 14 februarie 2023, de la ora 22,00 !

• février 13, 2023
Paris Saint-Germain a pierdut meciul din deplasare cu AS Monaco (1-3) de sâmbătă 23 februarie din Ligue 1. PSG nu

Vinicius Jr. eroul meciului Liverpool – Real Madrid din optimile UCL !

• février 22, 2023
Prima manșă a optimilor Champions League a adus marți seară un meci excepțional, între două mari forțe ale fotbalului european.