Fotbal International

UEFA Nations League 2022-2023, ultimul act: Croația – Spania, în această seară !

După ce croații i-au eliminat pe gazde în semifinale, iar spaniolii pe italieni, în această seară finala va desemna câștigătoarea UEFA Nations League, într-o partidă care va începe de la ora 21,45 în direct pe canalul DIGI Sport 1.

UEFA Nations League 2022-2023 își va închide acest sezon astăzi, începând însă de la ora 16,00, când este programată ,,finala micădintre Olanda și Italia, confruntare care va putea fi urmărită tot pe canalul DIGI Sport 1.

Apoi de la 21, 45, echipa de pe locul 7 mondial din clasamentul FIFA, Croația, va da piept cu locul 10 mondial, Spania, într-un meci cu ,,trofeul pe masă”, cum se spune.

Finala UEFA Nations League Croația – Spania se va disputa pe arena De Kuip din Rotterdam, în fața a peste 50 de mii de spectatori.

Semifinalele UEFA Nations League

După cum Magadesport vă informa aici: https://magadesport.ro/uefa-nations-league-2023-actul-final-duminica-18-iunie/  favoriții turneului, Olanda, au început în forță semifinala contra Croației. Conduceau la pauză cu 1 la 0; marcase Malen.

În repriza a doua însă, croații au pus stăpânire pe joc. Au ,,întors” rezultatul prin golurile lui Kramaric și Pasalic. Însă meciul nu era jucat…

Olandezii au reușit egalarea prin Lang, în al șaselea minut de prelungire, al celor 90 regulamentare. Nu a fost de ajuns…

În prelungirile meciului, Petkovic și Modric (din nou Modric !) au marcat golurile care au îngenunchiat Olanda și care, în opinia Magadesport, le-a luat și locul de favoriți la câștigarea UEFA Nations League !

De cealaltă parte, semifinala dintre Spania și Italia a fost la fel de spectaculoasă. În minutul 3 al partidei, Pino deschidea scorul pentru Spania. Immobile restabilea însă egalitatea din lovitură de pedeapsă, după doar câteva minute.

Joselu, un jucător de care Magadesport va mai vorbit aici: https://magadesport.ro/?s=joselu , a reușit golul victoriei. A fost punctul care ducea Spania în finala de pe De Kuip Stadium din Rotterdam. Pentru a doua oară consecutiv la turneul Nations League !

Ce va fi în finala UEFA Nations League din această seară ?

Semifinaliști ai ultimei Cupe Mondiale din Qatar și finaliști la World Cup Rusia 2018, croații sunt cu siguranță un team redutabil. Conduși de fostul Balon de Aur, Luka Modric ajuns la 37 de ani, croații cunosc ,,rețeta” pentru ,,meciurile mari”, din fazele finale ale turneelor.

Spania a fost trebuie să se considere avertizată…

Singurul dezavantaj al Croației față de Spania va fi că meciul lor din semifinale a fost mai obositor, având prelungiri.

De cealaltă parte ,,La Furia Roja” nu pare afectată de vreun complex. La Euro 2021, ea a reușit să învingă Croația în optimile de finală cu 5-3. Este și ultimul meci direct disputat între cele două finaliste ale UEFA Nations League din această seară.

Atunci ibericii ajungeau până în semifinale, fiind depășiți la penalty-uri de … Italia.

Acum, după ce au trecut de ,,azzuri” în semifinale, Spania mai are de câștigat această finală pentru a pleca în vacanță cu un trofeu important în palmares. Și au mentalitatea și forța necesare pentru acest succes.

Echipe probabile

Sperăm la un meci ultra-spectaculos în această seară de la 21,45 pe arena De Kuip, dat fiind valoarea jucătorilor din teren și stilurile diferite ale celor două echipe.

Și pentru că am pomenit valoarea jucătorilor iată și formațiile probabile din această finală.

Croația: Livakovic – Juranovic, Sutalo, Erlic, Sosa – Kovacic, Brozovic, Modric – Pasalic, Kramaric, Perisic.

SpaniaUnai Simon – Jesús Navas, Le Normand, Laporte, Jordi Alba – Rodri, Mikel Merino – Rodrigo Moreno, Gavi, Yeremy Pino – Morata.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Televizor: Unde vedem mondialul din Qatar 2022 ?

• novembre 9, 2022
Drepturile TV pentru meciurile de la CM 2022 au fost achiziționate de Televiziunea Română. Start La televizor vom avea pe

Ce este nou la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar 2022 ?

• novembre 13, 2022
Cupa Mondială FIFA 2022 va avea startul duminica viitoare. Deschiderea pe 20 noiembrie, vine la aproape 12 ani după ce