Fotbal International

Campionatul mondial de fotbal 2022 la start !

Începe campionatul mondial de fotbal 2022. Va fi live și distribuit exclusiv pe TVR.

Alăturați-vă vedetelor, marcatorilor și fanilor pasionați pentru o lună de fotbal spectaculos începând de duminică, 20 noiembrie.

TVR 1 va începe difuzarea din Qatar ! În direct de pe stadionul Al-Bayat, Doha !

Ediție specială de la 16,30, odată cu deschiderea oficială a turneului.

Campionatul mondial de fotbal 2022: Cupa Mondială FIFA începe astăzi cu o ceremonie găzduită de FIFA și Qatar. Va începe cu 1 oră și 20 de minute înainte de primul meci al turneului dintre țara gazdă și Ecuador. Știri sau informații suplimentare aici http://www.tvr.ro/

Jung Kook

Spectacolul de deschidere durează 30 de minute. Este prezentat de artistul Qatar Fahad Al-Kubaisi, starul pop coreean Jung Kook, și trupa BTS.

Dreamers”, o melodie inclusă în albumul oficial al turneului, va fi una din piesele interpretate la această ceremonie.

În plus, ambasadorul FIFA Ghanim Al Mukhta și cântăreața din Qatar Dana Al Fardan vor vorbi despre incluziune și diversitate. Ceremonia de deschidere a Qatar 2022 va avea șapte părți.

Dana Al Fardan

Fanii, încurajați să se vină la stadion cu cel puțin o oră și jumătate înainte, ora 16:40, ora României.

Tema ceremoniei de deschidere este întâlnirea întregii omeniri și reducerea diferențelor prin umanitate, respect și incluziune. Fotbalul ne permite să ne reunim ca un singur trib, Pământul este cortul în care trăim” a comunicat FIFA.

Cu o capacitate de 60.000 de locuri, Al-Bayat este a doua cea mai mare arenă de Cupă Mondială după Lusail. Stadionul în formă de cort de beduini din Al Khor, la 50 de kilometri de Doha.

Apoi, marele moment așteptat de tot globul de 4 ani: meciul de deschidere al campionatul mondial de fotbal 2022, Qatar – Ecuador, de la ora 18:00 !

Qatar 2022 începe !

Qatar

Qatarul, gazdă a Cupei Mondiale din acest an, așteaptă cu nerăbdare un mare debut împotriva Ecuadorului.

Pentru meci a fost mandatat și Istvan Kovac, care a fost al patrulea arbitru din brigada condusă de Daniele Orsato.

Qatar s-a calificat la Cupa Mondială ca gazdă, iar Ecuador a terminat pe locul patru într-o grupă care a inclus Brazilia, Argentina și Uruguay, asigurându-și un loc în finala din acest an.

Ecuador

Singurul meci dintre Qatar și Ecuador a avut loc în 2018, când gazdele au câștigat cu 4-3. Grupa lor, A, mai are în componență Olanda și Senegal.

Cei 22 de jucători care vor avea privilegiul deschiderii Campionatului mondial de fotbal 2022, ediția Qatar 2022 sunt, probabil:

Qatar: Al-Sheeb – Miguel, Al-Wari, Salman, Hassan, Ahmed – Hatem, Boudiaf, Al-Haydos – Ali, Afif

Ecuador: Dominguez – Preciado, Torres, Hincapie, Estupinan – Gruezo, Caicedo, Cifuentes – Plata, Valencia, Ibarra

Felix Sanchez

Pentru noi, va fi un meci foarte special. Este marele nostru debut la o Cupă Mondială şi să jucăm în faţa publicului nostru va fi un eveniment foarte special.

Este o zi mare pentru noi, o zi istorică, o zi de bucurie, o zi unică. Toată ţara s-a strâns în jurul acestui Mondial şi sper că va fi o sărbătoare şi publicul va asista la acest frumos spectacol.

În afara terenului, de asemenea, eu sper ca această coabitare între oameni din diferite ţări la Doha să fie o frumoasă experienţă pentru toată lumea. Noi suntem bucuroşi să inaugurăm acest Mondial şi să dăm lovitura de începere a competiţiei”, a declarat pentru Agerpress selecționerul  Qatarului, Felix Sanchez Bas, https://www.agerpres.ro/

Să ne amintim ce a fost în urmă cu 4 ani…

A fost prima dată când Rusia a găzduit o Cupă Mondială și a fost, de asemenea, prima Cupă care a avut loc în Europa de Est.

Trofeul a fost câștigat de Franța, care a învins Croația cu 4–2 în finală, iar Belgia a învins Anglia cu 2–0 în finala mică pentru a câștiga medalia de bronz.

De asemenea, a fost prima Cupă Mondială care a introdus și a folosit sistemul Video Assistant Referee (VAR).

Croația Luka Modric a câștigat Balonul de Aur, francezul Kylian Mbappe a câștigat premiul cel mai bun jucător tânăr (avea 19 ani), iar englezul Harry Kane a câștigat gheata de aur.

Final Rusia 2018
Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Televizor: Unde vedem mondialul din Qatar 2022 ?

• novembre 9, 2022
Drepturile TV pentru meciurile de la CM 2022 au fost achiziționate de Televiziunea Română. Start La televizor vom avea pe

Ce este nou la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar 2022 ?

• novembre 13, 2022
Cupa Mondială FIFA 2022 va avea startul duminica viitoare. Deschiderea pe 20 noiembrie, vine la aproape 12 ani după ce