Campionatului European 2023

EURO 2023: Franța U21 – Italia U21, 2 la 1, un rezultat contestat !

Franța a învins Italia cu scorul de 2-1 într-un meci important din cadrul grupei D, la EURO 2023 rezervat selecționatelor U21.

EURO 2023 are parte de primele controverse legate de arbitraj, la primul meci mai important. Absența VAR-ului la acest turneu, din motive de buget, se dovedește a fi fost o decizie greșită.

Franța a deschis scorul în minutul 23, prin golul marcat de Kalimuendo. Italia a reușit să egaleze după 13 minute, prin golul marcat de Pellegri. După pauză, Franța a reușit să dea lovitura prin golul marcat de Barcola în minutul 62, stabilind scorul final: 2-1.

În finalul meciului, echipa franceză a rămas în 10 jucători după eliminarea lui Bade în minutul 83. Cu toate acestea, Italia nu a reușit să profite de avantajul numeric și să egaleze, chiar dacă au forțat marcarea unui gol.

Italia a reclamat că mingea trimisă în poartă de Bellanova în minutul 90+2 a trecut linia porții, însă golul nu a fost validat de arbitri, iar această decizie a fost menținută, deoarece la turneu nu sunt utilizate tehnologii precum VAR sau Goal Line Technology.

O publicația sportivă italiană, a titrat într-un editorial virulent la adresa arbitrajului și a UEFA, susținând că absența tehnologiilor moderne înseamnă o întoarcere în Evul Mediu fără sens.

,,La Cluj a fost una dintre cele mai mari furăciuni din istoria fotbalului. Ar trebui să plecăm acasă. Îmi pare rău, dar asta este incompetență”, s-a scris în presa italiană.

Se va introduce VAR-ul la EURO 2023 U21 !

Scandalul de la Cluj-Napoca, legat de decizia controversată a brigăzii de arbitri în meciul dintre Italia U21 și Franța U21, a stârnit nemulțumirea italienilor și a generat critici la adresa arbitrajului și a UEFA.

În urma acestor incidente, UEFA a decis să introducă sistemul VAR (Video Assistant Referee) la Euro U21 2023 începând cu faza sferturilor de finală.

Echipa națională a Italiei U21 are o istorie bogată și impresionantă în ceea ce privește Campionatul European U21.

Titlul deținut de ei în 2004 a fost al cincilea din palmares, la fel ca și Spania, și este un record în competiție. Deși au avut succes în trecut, performanțele recente nu au fost la fel de impresionante.

După prima etapă din Grupa D, Italia U21 se află pe locul patru în clasament, cu zero puncte. Totuși, Italia are un golaveraj mai slab decât Norvegia, ceea ce le poziționează pe ultimul loc în grupă. Clasamentul se poate schimba pe parcursul turneului, pe măsură ce se desfășoară celelalte meciuri din grupă.

Rămâne de văzut cum se vor desfășura următoarele meciuri și dacă Italia U21 va reuși să-și revină și să-și îmbunătățească clasamentul în grupă.

Elveția U21 – cu mai mult noroc decât au avut seniorii în fața lui Mihăilă !

În primul meci al grupei, disputat între Elveția și Norvegia, scorul final a fost 2-1 în favoarea selecționatei ,,țării cantoanelor”.

Norvegia a reușit să deschidă scorul prin Ceide în minutul 19. Elveția a echilibrat partida în minutul 36, prin golul marcat de Ndoye. În partea a doua a meciului, Elveția a marcat golul victoriei prin Imeri în minutul 56. O victorie care mai îndulcește supărarea helveților după neașteptatul egal cu România, din preliminariile EURO 2024. Despre acest meci, Magadesport vă relata aici: https://magadesport.ro/romania-un-egal-inexplicabil/ .

Acest rezultat este important pentru clasamentul inițial al grupei. Elveția obține cele trei puncte și se poziționează pe primul loc în grupă de la EURO 2023 U21. Norvegia rămâne pe locul patru, împreună cu Italia U21, fără niciun punct obținut.

Este doar începutul competiției, iar rezultatele și clasamentul pot suferi schimbări pe parcursul următoarelor meciuri. Este interesant de urmărit evoluția echipelor în următoarele partide și modul în care se va contura clasamentul grupei în timp.

Turneele sportive oferă întotdeauna surprize și rezultate neașteptate, iar acest meci demonstrează din nou acest aspect. Rămâne de văzut cum vor evolua celelalte meciuri din grupa D a EURO 2023 U21. Și mai ales, cum se va schimba clasamentul în urma acestor rezultate.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

U21 – Meciuri din Campionatul european de tineret, la Cluj !

• avril 12, 2023
Campionatul UEFA U-21, care va avea loc în perioada 21 iunie – 8 iulie 2023, va organiza meciurile Gupei D

U21 – programul complet al Campionatului European 2023

UEFA Campionatul European U21 este turneul internațional de fotbal pentru echipele naționale sub 21 de ani din Europa, organizat la