Ligue 1

PSG revine ușor la forma așteptată de suporteri !

Paris Saint-Germain a trăit periculos în ultima perioadă, atât în cupa și campionatul francez, dar și în UCL. Au suferit trei înfrângeri consecutive, îndoielile s-au așezat în echipă și sezonul se clătina.

PSG avea o revenire extraordinară în fața lui Lille, cu ultimele cinci minute uluitoare. Aceste minute i-au readus la viață pe oamenii lui Galtier, care păreau practic înfrânți când echipa sa era condusă cu 2-3 … Dar două sclipiri de geniu ale lui Messi și Mbappé le-au oferit o victorie în ultimele zece minute ale partidei.

,,Clasicul” de duminică, OMPSG, despre al cărui preambul Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/news/om-vs-psg-va-decide-campioana-frantei/ s-a încheiat printr-o victorie zdrobitoare cu 3-0, pentru parizieni.

Cele două staruri ale lui PSG, despre care am vorbit mai sus, au contribuit decisiv la această victorie zdrobitoare.

Parizienii au deschis scorul în minutul 25, când Leo Messi l-a învins cu ușurință pe Lopez cu o pasă de la Kylian Mbappé.

Messi a dublat avantajul doar câteva minute mai târziu, după ce Mbappe i-a reîntors assist-ul cu o centrare excepțională.

Donnarumma a păstrat avantajul PSG intact cu o salvare importantă, iar după pauză, Messi l-a servit din nou pe Mbappe pentru un 3 la 0 pe deplin meritat, la capătul unui joc de excepție.

PSG spre un nou titlu de campioană a Franței !

Astfel PSG își consolidează poziția întâia în Ligue 1, cu 60 de puncte. Marseille rămâne pe locul doi cu doar 52 de puncte.

A fost adrenalină pură, de care aveau nevoie parizienii, cu nouă zile înainte de a înfrunta Bayern pe Allianz Arena.

Acea întâlnire va marca unitatea cu care se va măsura munca lui Galtier, dar ceea ce este incontestabil este că victoria confortabilă de la Marsilia a redat entuziasmul suporterilor ! Cu două zile înainte de confruntarea cu germanii, la un antrenament pe Parc des Princes al lui Messi & co, au participat peste 32.000 de spectatori.

Unul dintre ele este revenirea la sistemul lui Galtier de trei fundași centrali, același cu care a defilat la începutul de sezon și cu care a ținut la respect pe Olympique de Marseille timp de 90 de minute, chiar pe Orange Velodrome.

O echipă compactă, închegată, cu aproape toți titularii în teren, PSG a făcut astfel cel mai bun meci din ultima perioadă.

Asta chiar și fără Neymar, care a lipsit din cauza unei accidentari. Va rămâne de văzut, din păcate pentru parizieni, dacă poate fi disponibil împotriva lui Bayern.

Fără brazilian, Galtier poate avea dificultăți în alegerea unui înlocuitor … Dar nu la fel de mari ca atunci când lipseau și Messi și Mbappe.

Mbappe confirmă – este viitorul best player of the world !

Un alt motiv al revenirii lui PSG este Kylian Mbappé.

Atacantul, cu dubla sa împotriva lui Marsilia, l-a egalat pe Edison Cavani, golgheterul din toate timpurile lui PSG. El a confirmat astfel încrederea cu care este privit drept marea speranță a echipei, pentru revenirea împotriva lui Bayern.

Două dintre cele trei înfrângeri consecutive pentru liderul Ligue 1, a treia împotriva lui Bayern, au fost fără internaționalul francez. Acum el revine și este într-o formă extraordinară !

Al treilea motiv este uniunea de echipă.

PSG, după ce a învins-o pe Marsilia, a publicat pe rețelele de socializare o fotografie de grup. În ea, toți jucătorii au fost văzuți uniți, lucru care nu se mai afișase de mult.

A evita dezastrul de anul trecut de pe Bernabéu (Real – PSG 3 – 0, în șaisprezecimile UCL) este o obligație. Fotbaliștii PSG-ului sunt conștienți de acest lucru.

Pe Allianz Arena se va pronunța o sentință ! Dar cert este că PSG va intra în lupta cu Bayern, întărit psihic considerabil față de meciul tur !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Ligue 1

PSG – prima variantă pentru Messi ?

• décembre 21, 2022
PSG a câștigat o bătălie cu Barcelona și Inter Miami (clubul lui David Beckham) care l-au dorit pe Messi în