Alte sporturi

Campionatul mondial – Slovenia și Muntenegru obiective atinse !

Atât Muntenegru, cât și Slovenia urmau să își ia rămas bun de la Campionatul Mondial de handbal masculin din 2023, după ce au deschis ultima zi a rundei principale la Cracovia.

Prin urmare, cele două echipe urmăreau să finalizeze la vârf, cu o victorie care să le îmbunătățească poziționarea în clasamentul final.

Muntenegru vs Slovenia 23:31

Campionatul mondial de handbal masculin 2023 își limpezește ușor ușor apele … În runda Principală, Grupa I, azi s-a jucat Slovenia – Muntenegru.

Pentru Slovenia, o victorie ar fi însemnat că nu ar fi putut să cadă mai jos decât locul 12. Și chiar să creeze șansa de a-și asigura un loc la Turneele Olimpice de Calificare de la Paris 2024. Aceasta după o ieșire onorabilă de la campionatul mondial din Polonia/Suedia 2023, unde a pierdut doar împotriva Franței și Spaniei.

Muntenegru, pe de altă parte, era motivat după ce a revenit la campionatul mondial pentru prima dată din 2013.

Cu toate acestea, înfrângerea cu naționala de handbal a  Poloniei, a fost prea greu de digerat.

Și asta a fost vizibil încă din primele minute ale jocului !

Slovenia și-a devansat total adversarii, în ciuda faptului că nu s-au putut baza pe extrema dreaptă Blaz Janc. O accidentare la coapsă l-a făcut indisponibil.

Blaz Janc

Cu toate acestea, după primele 14 minute de joc, Slovenia a luat o opțiune serioasă. A condus cu o diferență uimitoare de șapte goluri, 9:2. Un forcing de cinci goluri consecutive a stat la baza acestui decalaj de la acest campionat mondial.

Uros Zorman – selecționerul Sloveniei

Din nou despre … Lesjak !

De fapt, Muntenegru nu a reușit să înscrie timp de nouă minute și 56 de secunde. Totul mulțumită unei apărări puternice a Sloveniei, condusă din nou de portarul Urban Lesjak. Acesta a continuat să impresioneze la campionatul mondial Polonia/Suedia 2023.

Despre acest jucător și evoluția sa la campionatul mondial, Magadesport v-a mai vorbit aici: https://magadesport.ro/news/handbal-spania-calificata-in-sferurile-de-finala-ale-cm-2023/ .

Înainte de meciul împotriva Muntenegrului, Lesjak a avut 34 de parade. O rată de  eficiență de 31%.

În prima repriză a acestui meci, acest procent a explodat pur și simplu, ajungând la 59% !

Cele zece șuturi apărate de el în prima repriză cu Muntenegru au ajutat Slovenia să domine copios. De asemenea, să-și creeze un avantaj confortabil la pauză: 15:8.

Muntenegru și-a odihnit și titularii, în frunte cu cel mai bun marcator din competiție, fundașul stânga Branko Vujovic. Prin urmare, jucătorii trimiși în teren, aveau puține minute jucate efectiv la acest turneu. Prea puține șanse deci, să scoată un rezultat bun împotriva puternicei naționale de handbal a Sloveniei.

Branko Vujovic

Pe de altă parte, cu un Lesjak într-o formă de zile mari, slovenilor le-a fost ușurată sarcina victoriei, pe deplin meritate de altfel.

Portarul sloven a primit pe merit și titlul de ,,jucătorul meciului – hummel”. Titlul i-a fost acordat datorită ratei excelente de eficiență cu care a terminat meciul (44%) rată care a ajutat echipa să-și țină adversarii la distanță.

Lesjak a salvat 16 ocazii, o cifră impresionantă, care arată că Slovenia a câștigat mai greu decât o arată scorul, naționala de handbal din Muntenegru atacând destul de tăios, în numeroase perioade ale meciului.

Toți jucătorii de handbal valizi în acest moment din naționala Sloveniei au intrat pe parcursul acestui meci. Doisprezece dintre ei și-au trecut azi numele pe lista marcatorilor de la campionatul mondial.

Obiective atinse pentru cele două adversare de azi

Cu patru victorii și două înfrângeri, Slovenia va termina între locurile 9 și 12 la campionatul mondial Polonia/Suedia 2023.

De la turneul mondial din Germania 2007 încoace, Slovenia a terminat mereu la un campionatul mondial în primele zece locuri.

Muntenegru, în poziția lor finală, se va situa între locurile 17 și 20, în principiu, obținând cel mai bun final pentru ei la un Campionatul Mondial de handbal masculin.

Zoran Roganovic – selecționer Muntenegru

Trupa lui Uros Zorman a dat dovadă de seriozitate și talent de luat în considerare este una dintre echipele de urmărit în viitor.

Reamintim doar de marea victorie împotriva Poloniei, țara co-gazdă la Campionatul mondial 2023 de handbal masculin, o ciocnire crucială în turul preliminar, în fața unei Spodek Arena din Katowice, sold-out.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va