Alte sporturi

Handbal – Cupa Președintelui CM 2023

Meciuri disputate azi în turneul de consolare ,,Cupa Președintelui” – Grupa I

Arabia Saudită – Uruguay 28:27

Handbal contând pentru ultimele locuri la CM 2023, în Cupa Președintelui. Arabia Saudită ar fi putut câștiga cel puțin unele dintre meciurile lor anterioare la actualul Campionat Mondial. Ei luptat bine împotriva Poloniei în faza grupelor și a Chile la începutul Cupei Președintelui la handbal.

În schimb, Uruguay nu a avut nicio șansă de a lua puncte în vreunul dintre meciurile precedente, deoarece echipa antrenată de Nicolás Guerra a fost dominată la toate capitolele.

Deci, Arabia Saudită a fost cotată ca favorită să câștige meciul de handbal duminică și s-a ridicat la înălțimea așteptărilor.

Frații saudiți

Cei trei frați Al-Salem au fost forța lor motrice. Portarul Mohammad Al-Salem a oprit 18 mingi, având o rată de eficiență a parărilor de 42%. Mahdi Al-Salem a marcat opt goluri. Celălalt Al-Salem, Mojtaba, a marcat de patru ori.

Cu toate acestea, și Uruguayului ar trebui să i se acorde credit pentru angajamentul său.

Surprinzător, ei au fost cei care au avut un început mai bun de meci, fiind propulsați de Federico Rubbo și Maximiliano De Agrela. Astfel, Uruguay a luat un avans de trei goluri, scor 6:3, la opt minute de la începutul meciului de handbal.

Maximiliano De Agrela

Însă condusă de trioul Al-Salem, Arabia Saudită a egalat rapid la egalitate și a trecut în avantaj mai târziu. Asiaticii au condus cu 12:9 în minutul 23, dar Uruguay nu a cedat și a redus diferența la doar un gol la pauză.

Și Polonia a avut meci greu cu Arabia Saudită

După reluare, Arabia Saudită a dominat în cea mai mare parte, pedepsindu-i pe sud-americani pentru greșelile lor. Echipa lui Jan Pytlick și-a mărit avantajul și când scorul a fost 26:21. În cele 11 minute rămase, uruguayenii nu păreau capabili să revină.

Cu toate acestea, echipa lui Guerra a sperat și la două minute de la pauză, au redus diferența la doar două goluri (25:27).

Arabia Saudită deși clătinată, totuși a rezistat datorită salvărilor lui Mohammad Al-Salem.

Deși Federico Rubbo, care a fost numit „Jucătorul meciului – Hummel” a marcat două goluri în ultimele 50 de secunde, tot ce a putut face a fost să reducă diferența la un singur gol.

Federico Rubbo

Arabia Saudită a fost în față în cea mai mare parte a acestui meci de handbal și a meritat să câștige două puncte.

Jan Pytlick

Corea – Chile 26:33

Sud-americanii au jucat un handbal bun, cu o eficacitate de 78%, față de 59% a Republicii Coreea.

Și în timp ce asiaticii s-au luptat mult timp, Chile s-a dovedit a fi o echipă pragmatică. A obținut o victorie la șapte goluri diferență.

Erwin Feuchtmann

Încă o dată, fundașul stânga experimentat Erwin Feuchtmann a devenit cel mai bun marcator al lor. De data aceasta a marcat nouă goluri, în timp ce extrema dreaptă Francisco Ahumada a adăugat încă șapte pentru chilieni.

În echipa coreeană, căpitanul Kang Jeong-gu a înscris șase goluri și trei pase decisive. Astfel a fost ales ,,Jucătorul Meciului – Hummel”.

Ahumada a marcat primul gol al meciului. Apoi și-a mai trecut numele pe lista marcatorilor de încă patru ori, aducând echipa sa la un avantaj de 12:8.

Cu toate acestea, Coreea și-a îmbunătățit apărarea pe măsură ce meciul a progresat și a reușit să egaleze la pauză (16:16).

Portarul coreean Kim Donguk, erou în meciul anterior împotriva Arabiei Saudite, a apărat slab, 15% fiind rata sa de eficiență la șuturi parate. La fel și înlocuitorul său, Lee Chang-woo.

În schimb, portarul chilian Felipe Garcia a făcut o treabă mai bună, înregistrând 11 salvări, fiind notat cu o eficiență de 31%. El a fost unul dintre factorii care au ajutat Chile să câștige, alături de abilitățile de marcare ale lui Erwin Feuchtmann.

Dezamăgiți firesc de rezultat și după ce au terminat pe locul al doilea în Grupa I din Cupa Președintelui, coreenii vor înfrunta Macedonia de Nord sau Maroc în meciul pentru locurile 27/28 la CM de handbal masculin 2023.

Urmăriți Magadesport pentru mai multe informații proaspete de la evenimentele sportive importante aflate în desfășurare !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va