Alte sporturi

Handbal – Danemarca și Franța în finala CM 2023 !

Campionatul Mondial de handbal masculin din 2023 și-a luat rămas bun de la națiunea co-gazdă, Polonia, după ce Danemarca a învins Spania la 26:23 în meciul lor în semifinale.

Handbal de mare luptă în semifinala dintre iberici și danezi. Nordicii au fost mai buni !

Târziu în noapte, ambele echipe au urcat în același zbor charter către Stockholm pentru ultimul lor meci din Polonia/Suedia 2023. Ambele pentru a evolua în exact aceleași meciuri pe care le-au jucat în această etapă la Egipt 2021. Danemarca jucând pentru aur și Spania pentru bronz.

O veste bună a venit pentru Danemarca și din cealaltă semifinală, unde Franța a învins Suedia cu 31 la 26. Acest rezultat calificat direct echipa națională de handbal și la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Finala turneului de handbal din 2023 este a cincea a Danemarcei în ultimele șapte ediții ale Campionatelor Mondiale masculine IHF. Au un argint câștigat în 2011 și 2013 și aur în 2019 și 2021.

Ar putea deveni prima echipă de handbal din istorie care să câștige trei titluri mondiale consecutive !

Spania vs Danemarca 23:26

O primă repriză de 10 goluri s-a dovedit prea mult pentru ca Spania lui Jordi Ribera să revină.

Era și foarte complicat, s-a confruntat cu una dintre cele mai mari echipe ale Campionatului Mondial masculin de handbal !

Jordi Ribera

Atacul câștigă jocuri, apărarea câștigă campionatele” ! Zicala nu a fost niciodată mai adevărată ca după primele 30 minute ale acestei semifinale de handbal.

Căpitanul Danemarcei, Niklas Landin, având un procent al șuturilor apărate de 53% la pauză. A salvat 10 din cele 19 ocazii avute de spanioli.

Niklas Landin

Cu ajutorul performanței lui Landin, dar și cu greșeli mari în atacul Spaniei (o rată de eficiență doar de 40% la pauză) Danemarca a profitat și a apăsat accelerația la maxim (rata de eficiență de71%).

Până în minutul 21, trupa scandinavă avea deja avantaj de patru goluri, scor 11:7. Spania părea să fie tot timpul cu un pas înapoi …

Cu toate acestea, următoarele patru minute au permis Spaniei să revină în joc. Danemarca a făcut o dublă schimbare având apoi și o suspendare de două minute. Pe de altă parte și portarul Gonzalo Perez de Vargas a contribuit la revigorarea ibericilor cu intervențiile sale.

Gonzalo Perez de Vargas

A fost o perioadă importantă pentru Spania, deși Jorge Maqueda a primit o nouă suspendare de două minute și pe punctul de a fi eliminat.

Jorge Maqueda

Spania, până la capăt !

Spania s-a redresat reducând diferența la un gol, scor 10:11, jucând agresiv, cu Gedeon Guardiola și Alex Dujshebaev în ofensivă.

Recuperarea aceasta a fost însă de scurtă durată, deoarece Danemarca a urcat din nou scorul, Landin ajungând până la pauză la 10 parări și distanțându-se la cinci goluri.

După pauză, naționala de handbal spaniolă a reușit iar să se apropie, în minutul 48 Canellas a marcat aducând scorul la 19:20.

Joan Canellas

Danemarca s-a clătinat din nou, dar a căutat să-și impună forța și agresivitatea. Și în ritm de mare echipă a reușit și a extins din nou avantajul la cinci goluri. Astfel, în minutul 57 scorul devenea 25 la 20.

Însă Spania nu a renunțat nici un moment la luptă, crezând în șansa sa până în ultima clipă.

Făcând apel la rezerve (în urma victoriei lor istovitoare în prelungiri de 80 de minute cu Norvegia în urmă cu două zile, lotul era epuizat …), ei au revenit din nou. Au căutat să meargă umăr la umăr cu danezii aducând scorul la 23:25 în minutul 59.

După cum și Magadesport vă spunea aici: https://magadesport.ro/news/handbal-unde-vedem-semifinalele-cm-2023/ , cei doi portari au avut roluri cheie din joc, fiind cei mai solicitați fizic și psihic la maximum în ultimele minute ale jocului.

Vargas și Landin, la nivel … mondial !

În primul rând, Perez de Vargas a salvat în mod spectaculos lovitura de pedeapsă a lui Mikkel Hansen.

Mikkel Hansen

La cealaltă poartă, imediat după reluarea jocului, Ferran Sole Sala a executat și el penalty, cu doar 40 de secunde rămase până la fluierul final.

Dar Landin a parat excepțional la rândul lui execuția spaniolului, salvarea lui punându-l pe contraatac pe Emil Jakobsen care la capătul acțiunii a marcat și pecetluind victoria danezilor.

Emil Jakobsen

Danemarca a completat istoria jocului de handbal prin această victorie cu noi recorduri.

Rezultatul din această seară a fost al 27-lea meci fără înfrângere din Campionatul Mondial IHF masculin de handbal.

Dacă vor triumfa și în finală (Magadesport îi consideră favoriți, așa cum vă spunea aici: https://magadesport.ro/news/handbal-unde-vedem-semifinalele-cm-2023/) vor stabili un nou record: prima națională de handbal masculin din istorie care cucerește trofeul de trei ori consecutiv !

Poate Franța să oprească această mare echipă de handbal în finală și să le fure titlul ?

Rămâneți pe Magadesport pentru acest ultim act al CM de handbal masculin din 2023 care va avea loc duminică 29 ianuarie 2023, de la ora 21,30 la Stockholm.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va