Alte sporturi

Handbal – Franța va fi în finală ?

Franța învinge Iranul ,,la pas” și își depune candidatura serioasă … nu numai pentru sferturile de finală !

Republica Islamică Iran vs Franța 29:41 (14:18)

Handbal de mare clasă practicat de naționala Franței la Campionatul de Handbal masculin 2023 din Polonia și Suedia !

După victoria Spaniei împotriva Sloveniei mai devreme, Franța și-a asigurat locul în sferturile de finală ale turneului de handbal.

Singura întrebare rămasă este dacă ,,cocoșii” vor termina pe primul sau al doilea loc în Grupa I a turului principal de la CM de handbal din Polonia/Suedia 2023.

Meci de handbal oficial sau antrenament … serios !?

Meciul de handbal împotriva Republicii Islamice Iran nu a fost de cea mai mare importanță, deoarece Franța și-ar putea asigura primul loc cu o victorie împotriva Spaniei duminică. Dar asta nu a însemnat că Guillaume Gille a fost pregătit să trateze Iranul ,,la preț de matineu”.

Guillaume Gille

Ceea ce a făcut  totuși, a fost să gestioneze minutele pentru jucătorii săi, lăsându-l pe Nikola Karabatic complet în afara echipei, de exemplu.

A creat oportunități pentru fiecare jucător de a apărea pe teren, pregătindu-i pentru ultima parte a competiției, ciocnire cu Spania dar și cu ceilalți adversari din viitoare faze ale competiției.

Nikola Karabatic

Întrucât Iranul este antrenat de Veselin Vujovic, renumit pentru spiritul său competitiv, echipa asiatică a încercat să profite de echipa aliniată de Franța și, în primele zece minute, a reușit să rămână în joc, ambele părți marcând de șapte ori.

Dar asta a fost doar o iluzie pentru Iran … Nu avea nici pe departe profunzimea pentru a se confrunta cu Franța într-un meci de la Campionatul Mondial IHF masculin.

,,Rezerva” l-a înălțime !

Avantajul Franței deci, a crescut la cinci goluri (15:10). Doar trei jucători nu au reușit să apară pe foaia de scor.

Pe de altă parte, portarul Desbonnet, care a preluat postul lui Gerard, a salvat nouă ocazii, procent de 39% eficiență.

Remi Desbonnet

Cu toate acestea, Franța a avut multe ocazii ratate și părea că nu era pe deplin concentrată pe handbal.

Un început cu patru goluri consecutive al reprizei secunde a fost însă tot ceea ce a avut nevoie Franța.

Pe măsură ce trecea timpul au devenit tot mai concentrați, profitând aproape de fiecare șansă pe care au avut-o.

Franța avea nevoie de o victorie la scor. Asta pentru a-și permite un egal în ultimul meci la handbal împotriva Spaniei pentru a câștiga grupa. Iar în repriza a doua a forțat constant pentru a atinge acest obiectiv.

Cu cinci victorii în cinci meciuri, Franța arată ca o adevărată candidată pentru finala turneului.

Pe de altă parte, Iranul se află încă pe ultimul loc în grupă. Va înfrunta duminică, în ultimul meci de handbal din competiție, Polonia.

titularul Gerard

Alte rezultate de azi de la CM de handbal masculin 2023

Azi s-au desfășurat și alte partide la turneul final de handbal masculin.

În Grupa principală I: Polonia – Muntenegru 27 – 20 și Spania – Slovenia 31 – 26 (despre care puteți citi aici: https://magadesport.ro/news/handbal-spania-calificata-in-sferurile-de-finala-ale-cm-2023/).

Iar în Grupa principală II: Suedia – Islanda 35 la 30, Portugalia – Capul Verde 35 la 23 și Ungaria – Brazilia 28 – 25.

De asemenea, în ,,Cupa Președintelui” – grupa I: Chile – Uruguay 34 – 24 și Coreea – Arabia Saudită 34 – 23.

Magadesport vă ține la curent cu desfășurarea turneului de handbal din Polonia și Suedia. Puteți citi alte articole despre acesta aici: https://magadesport.ro/category/news/ .

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va