Alte sporturi

Handbal la CM 2023 – naționala Germaniei pe locul 5 !

Handbaliștii Germaniei au încheiat cu succes Cupa Mondială 2023 din Suedia/Polonia și au învins Norvegia în lupta pentru cea de-a cincea poziție.

Handbal pentru locul cinci la CM 2023. Handbalistii germani pregătiți de Alfred Gislason au învins duminică Norvegia cu un meritat 28:24 (16:13). În același timp, s-au revanșat pentru înfrângerea din turul principal, cu șase zile mai devreme.

Alfred Gislason

Pentru Germania au jucat: Birlehm și Wolff  – Golla, K. Häfner, Witzke, Knorr, Stutzke, Dahmke, Mertens, Kohlbacher, Steinert, Groetzki, Köster, M’Bengue, Zechel și Zerbe.

Norvegia a avut în teren pe: Bergerud, Säveras – Gullerud, Reinkind, Barthold, Grondahl, Gulliksen, O’Sullivan, Sagosen, Björnsen, Johannessen, Röd, Överby, Aga Eck și Över Blonz.

Witzke, Häfner și Golla (câte 5 goluri) au fost cei mai buni aruncători pentru germani. Au făcut spectacol în fața celor 6260 de spectatori de pe Arena Tele2 din Stockholm.

Astfel au acumulat șapte victorii din cele nouă meciuri jucate la Cupa Mondială de handbal masculin.

Johannes Golla

Portarii, oamenii de bază la acest mondial de handbal !

În cel de-al nouălea joc în 17 zile, echipa germană de handbal nu a arătat că se resimte fizic.

Omul de bază, jucătorul cheie al germanilor, a fost din nou, portarul Andreas Wolff.

Au jucat destul de exact, fără greșeli majore care să le dea emoții în privința victoriei.

Wolff jucător experimentat și puternic, a făcut din nou performanță de clasă mondială.

Andreas Wolff

În vârstă de 31 de ani, goalkeeper-ul neamț a respins numeroase aruncări ale norvegienilor – inclusiv trei șapte metri. Astfel, le-a oferit coechipierilor săi multă siguranță.

Chiar înainte de întâlnire, antrenorul Gislason vorbise despre evoluția jucătorului la turneul mondial de handbal. Acesta declara: ,,A rezistat excelent Este matur, calm, incredibil de stabil. Este ambițios și mai puțin tensionat decât în urmă cu câțiva ani.”

Coechipierii lui Wolff au fost, de asemenea, foarte concentrați. Au practicat un joc de handbal viguros, atât în apărare cât și în atac.

Juri Knorr a condus din nou jocul cu succes. În pauzele sale de odihnă a fost foarte bine substituit de Witzke.

Juri Knorr

Lukas Stutzke, care a fost introdus mai târziu, a reprezentat și el o amenințare permanentă pentru apărarea norvegiană.

Knorr și Stutzke, cu câte trei goluri în primele 30 de minute, au jucat un rol important în angrenajul echipei germane care a intrat la pauză cu trei goluri avans.

Lukas Stutzke

Oficialii de handbal germani mulțumiți de evoluția echipei

Dealtfel, acest lucru a fost subliniat și de directorul sportiv al naționalei de handbal al Germaniei, Axel Kromer, care a spus la pauză: ,,A fost foarte revigorant ceea ce au arătat cei doi“.

Axel Kromer

După schimbare, selecționata germană de handbal a mărit avansul la șase goluri, deoarece Wolff a continuat să acționeze la cel mai înalt nivel în poartă, interzicând goluri Norvegiei.

Germania termină încrezătoare mondialul de handbal 2023. Pentru a patra oară în ultimele opt ediții de turneu mondial de handbal masculin, ei încheie competiția pe un onorabil loc cinci.

Andreas Michelmann

Președintele federației de handbal german Andreas Michelmann declarând-se mulțumit de evoluția echipei. „Obiectivul nostru va trebui să fie următorul pas înainte, pentru a accede în top 4 al echipelor mondiale” a conchis acesta.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va