Alte sporturi

Handbal la CM din Polonia și Suedia – ,,Cupa Președintelui”

La turneul de consolare ,,Cupa Președintelui” pentru ocuparea locurilor 25 – 32 la turneul final din Polonia și Suedia, pe 19 ianuarie 2023 s-au desfășurat 2 meciuri.

Handbal în Cupa Președintelui 2023. Ambele echipe și-au pierdut toate meciurile în faza grupelor și sperau să se răscumpere față de suporteri în întâlnirea de deschidere a Cupei Președintelui.

Cu toate acestea, Macedonia de Nord a fost cea considerată favorită și a confirmat acest statut prin obținerea unei victorii la scor la handbal.

A fost un meci de handbal destul de liniar. Câștigătoarea se cunoștea parcă dinaintea fluierului de începere a meciului.

Europenii au fost superiori pe tot parcursul meciului. Au câștigat cele două puncte puse în joc pe merit, acest lucru nu poate fi contestat.

Handbal în cupa Președintelui – Algeria – Macedonia de Nord 25:40

În runda precedentă, Macedonia de Nord nu reușise să înscrie mai mult de 27 de goluri într-un singur meci. Dar acum atacul lor a fost mult mai productiv. Pentru prima dată la acest turneu s-a atins cifra de 40 de goluri la Campionatul Mondial.

Žarko Peševski

Extrema stângă Dejan Manaskov și jucătorul de linie Žarko Peševski au fost cei mai productivi, marcând șapte goluri fiecare. Dar portarul Nikola Mitrevski a fost ales „Jucătorul Meciului” pentru cele 10 salvari și o eficiență de salvare de 36%.

Nikola Mitrevski

Cele două echipe au fost la egalitate 2:2, pentru puțin timp. Doar pentru șase minute la începutul meciului, înainte ca Macedonia să înceapă să-și arate puterea de foc la handbal. Apoi, o rafală de patru goluri rapide, marcate de Manaskov, i-a ajutat să preia un avantaj de 6:2.

După aceea, europenii nu au încetinit și și-au mărit constant avantajul pe măsură ce meciul a progresat.

Echipa lui Lazarov a avut un avantaj solid de opt goluri la pauză. Acest lucru a fost ceea ce le-a permis să nu-și facă griji pentru rezultat.

În repriza secundă, Macedonia de Nord a continuat să împingă jocul de handbal. Avansul lor a ajuns la 16 goluri în ultimele minute.

În cele din urmă, europenii au câștigat dar avatajul lor nu este considerat un record al lor la handbal mondial. Cea mai mare victorie anterioară la mondiale pentru ei, a fost împotriva Algeriei, 32:19. Se întâmpla în anul 2009, la turneul final din Croația.

Manaskov

Handbal în cupa Președintelui – Maroc – Tunisia 25:30

Diferența finală de cinci goluri a devenit posibilă datorită jocului de handbal impresionant al tunisienilor. Cele cinci goluri consecutive ale al Tunisiei au fost decisive în economia jocului de handbal.

Marocul a marcat ultimul gol în meci în minutul 50 – după aceea, rivalii lor au preluat controlul și au câștigat.

Condusă de Issam Rzig, Tunisia a avut un avantaj de 5:1 la șapte minute de la începutul jocului de handbal. Dar Marocul nu a cedat și a reușit să revină.

La jumătatea primei reprize, „Leii de la Atlas” au egalat și au trecut ulterior în față. Tunisia a marcat o singură dată între minutele 14 și 24.

Cu toate acestea, jocul a luat apoi o altă întorsătură. Asta pentru că golurile lui Ghassen Toumi au propulsat Tunisia cu o serie de trei goluri. Scorul a devenit astfel 13:12.

Au fost foarte aproape de a intra în avantaj la pauză. Însă Nabil Slassi a egalat pentru Maroc în ultima secundă înainte de pauză.

Nabil Slassi

Repriza a doua a avut un scenariu diferit. Deși Marocul nu a putut prelua niciodată conducerea, nu a lăsat rivalii să tragă mult timp, egalând de câteva ori.

Reida Rezzouki a avut un joc de handbal foarte bun, marcând nouă goluri, cu unul mai mult decât golgheterul Tunisiei, Rzig.

Totuși, portarul Tunisiei Mehdi Harbaoui a făcut un joc excelent, termininând jocul cu o rata de 38% salvări, fiind unul dintre factorii care au ajutat echipa sa să câștige.

Mehdi Harbaoui

În următorul meci de handbal, sâmbătă, Tunisia va întâlni Macedonia de Nord, în timp ce Marocul va juca un alt derby nord-african împotriva vecinilor lor geografici, Algeria.

Magadesport vă oferă cele mai noi știri și informații de la Campionatul Mondial de Handbal masculin ediția 2023 ! Rămâneți alături de noi !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va