Alte sporturi

Handbal masculin – Danemarca, campioană mondială !

În fața a 23.050 de fani de pe Arena Tele2 din Stockholm, Danemarca a devenit prima echipă din istorie care a obținut trofeul la Campionatul Mondial IHF masculin de trei ori la rând, cu o victorie strălucitoare împotriva Franței cu 34 la 29 !

Handbal mondial în finala campionatului mondial ! O serie de 10 goluri a lui Rasmus Lauge Schmidt, completată de cele nouă goluri al lui Simon Pytlick, au fost decisive pentru Danemarca, care și-a asigurat a șaptea medalie în competiția mondială de handbal.

Va fi întotdeauna un meci care va fi amintit pentru semnificația sa. Nu se poate spune decât că istoria handbalului a adăugat o pagină memorabilă la finala CM de handbal masculin pe Arena Tele2 din Stockholm.

Meciul pentru medalia de aur

Al șaptelea trofeu al Franței ? Sau momentul Danemarcei să devină prima echipă din istorie care a câștigat trei titluri la rând un turneu mondial de handbal ?

Dacă răspunsul ar fi fost dat după cinci minute, ar fi fost destul de simplu. Danemarca urma să-și extindă șirul de 28 de meciuri fără înfrângere la un turneu mondial ! În plus, să câștige competiția pentru a treia oară consecutiv.

Asta spunem după ce știm rezultatul deja. Dar lucrurile în handbal nu sunt așa simple. Magadesport vă menționa forța și ambiția echipei de handbal a Franței ! De asemenea, posibilitatea ca aceasta să ajungă în finala turneului mondial de handbal încă de la începutul lui, aici: https://magadesport.ro/news/handbal-franta-va-fi-in-finala/ .

Sincronizarea dintre jucătorii din spate în atac și excelenta reprezentație a portarului Landin, făcea imposibil pronosticul unui alt rezultat.

Niklas Landin

Debutantul Simon Pytlick a marcat trei goluri în primele patru minute ale primei sale finale la o competiție majoră ! Landin care a salvat două din primele trei șuturi de gol ! Campionii mondiali en titre luaseră deja un avans de 6:2 !

Debutantul Simon Pytlick

Franța, replică pe măsura unei vicecampioane mondiale !

Ei bine, se spune că valoarea unei echipe de handbal este testată în cele mai grele condiții. Deci, ce avea să facă Franța, cu starul ei, Karabatić accidentat la gleznă și portarul Vincent Gérard nereușind să intre în meci ?

Vincent Gérard

În primul rând, Franța, nu a intrat în panică !

Nici măcar când Guillaume Gille a cerut un timeout după șase minute, văzând că echipa sa nu reușește să joace. Nu au disperat nici măcar când Danemarca luase avans de cinci goluri (12:7) după 15 minute !

Gille a avut încredere în jucătorii săi și nu a revizuit echipa, ci doar a umplut câteva goluri. Iar când a reintrat fundașul central Nedim Remili, Franța și-a revenit miraculos !

Nedim Remili

Le-a fost suficient un forcing pentru a exercita multă presiune asupra Danemarcei. Acest fapt i-a trimis în pauză cu o diferență de doar un gol în spatele nordicilor (16:15).

Jacobsen l-a ținut pe bancă după pauză pe Hansen, talismanul Danemarcei, reintroducându-l doar pentru executarea loviturilor de la șapte metri. Acest lucru a permis Danemarcei să aibă o echipă mai compactă și să ia din nou avantaj de trei goluri (20:17).

Mikkel Hansen ,,emblema” Danemarcei !

Franța a încercat constant să revină și chiar să reducă diferența la un singur gol însă Danemarca s-a impus în final. Cu Pytlick și Gidsel conducând spectacolul, danezii au fost de neoprit.

Gidsel, MVP – ul turneului

Același lucru putem spune și despre Rasmus Lauge Schmidt, care deși incert din cauza unei accidentări înaintea finalei, s-a recuperat iar în a doua repriză a fost exploziv !

Rasmus Lauge Schmidt

Un alt remarcat al Danemarcei a fost și fundașul central Mads Mensah Larsen care a realizat una dintre cele mai bune prestații din cariera sa.

Mads Mensah Larsen

Performanțe greu de egalat …

Astfel, echipa scandinavă nu numai că și-a extins seria la 28 de meciuri fără înfrângere la un Campionat Mondial de handbal masculin, un record pentru competiție, dar a stabilit un nou record de adjudecare consecutive ale competiției: 3 !

Este un număr niciodată atins de nicio echipă națională de handbal ! Franța și România au câștigat anterior titlul doar de două ori.

În total, Danemarca are șapte titluri de campioană mondială la handbal masculin ! Magadesport i-a văzut ca favoriți la câștigarea turneului mondial de handbal din 2023 încă dinaintea începerii acestuia: https://magadesport.ro/news/campionatul-mondial-de-handbal-masculin-2023/ .

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va