Alte sporturi

Handbal – rezultate în grupele C și D la CM 2023

Capul Verde vs Uruguay 33 la 25 a fost meciul din grupa C de azi. Ambele părți căutau prima lor victorie la competiția emblematică de handbal a lumii.

Handbal de calitate jucat de africani. Capul Verde, vicecampioană la Campionatul African din 2022, s-a dovedit prea puternică pentru Uruguay.

O victorie la opt goluri diferență a ridicat, evident, moralul Capului Verde. Pentru Uruguay va fi greu de acces acum, în fazele superioare.

Sudamericanii s-a bucurat de un început mai bun de meci, având un avantaj de 3:1 până în minutul al patrulea.

Cu toate acestea, Capul Verde a egalat la 4, iar mai târziu, dominând clar jocul, au făcut 10:7.

Antrenorul Uruguayului a cerut un timeout, dar nu a ajutat.

Apărarea Capului Verde a funcționat bine, jucătorii Gualther Furtado, Elledy Semedo și Bruno Landim și-au arătat forța și valoarea.

Bruno Landim

Drept urmare, avantajul echipei africane de handbal a crescut constant și a ajuns la șase goluri la pauză (17:11).

Repriza a doua a fost mai echilibrată, dar Uruguay nu a avut tăria de a reveni. Capul Verde a controlat meciul, deoarece trio-ul menționat mai sus, Furtado, Semedo și Landim, a jucat în continuare excelent.

Sâmbătă, africanii vor fi testați la handbal de echipa gazdă, Suedia.

Uruguay va întâlni Brazilia într-un derby sud-american.

Elledy Semedo

Meciuri în grupa D la CM 2023 din Polonia și Suedia

Pentru Coreea, începutul CM 2023 de handbal masculin le-a adus un adversar dur. În debutul grupei D la handbal masculin mondial, au întâlnit Ungaria.

Coreea a început bine, descurcându-se onorabil, aproape până în minutul 15 al meciului.

Lipsa lor de experiență a început să se arate mai târziu în joc.

Miklos Rosta

Am văzut o revenire coreeană, reducând diferența cu 4 goluri, aducând scorul la 4:6. Dar Ungaria și-a impus curând propriul ritm.

Începând cu golul lui Szita și terminând cu cel al lui Rosta, maghiarii au avut un avantaj confortabil de 12:7.

Antrenorul coreenilor Rolando Freitas a cerut time-out.

Nimic nu s-a schimbat însă, naționala de handbal maghiară a intrat la pauză cu un avantaj mare de goluri.

În a doua repriză, Coreea a încercat să schimbe, trecând la un alt stil de apărare. Chiar au reușit acest lucru, portarul Donguk Kim reușind să salveze șapte șuturi și împiedicând Ungaria să-și mărească avantajul.

Cu un set de goluri ale lui Taehyun Ha, naționala de handbal coreană a micșorat diferența de goluri, aducând tabela la 18:25.

Maghiarii au oprit ,,turația motoarelor” în ultimele zece minute ale meciului. Acest lucru s-a văzut imediat în apărare. A venit ca o recompensă pentru echipa coreeană, permițându-le să reducă și mai mult diferența.

Erorile tehnice i-au împiedicat însă, nu au reușit să înscrie în două ocazii clare, rămânând astfel în urma ungurilor.

Ungaria și-a restabilit avantajul de zece goluri în ultimele cinci minute ale meciului. A marcat Máté Lékai, golgheterul meciului cu șapte goluri.

Máté Lékai

Fluierul de final al meciului a pus capăt unei partide dominate clar de o echipă: Ungaria.

Următoarele meciuri ale grupei: Islanda – Ungaria  și Portugalia  – Coreea de Sud, pe 14 ianuarie.

Zoltan Szita
Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va