Alte sporturi

Handbal – semifinalele CM 2023

Sferturile de finală ale celui de-al 28-lea Campionat Mondial IHF masculin au produs patru meciuri excelente. Franța, Spania, Suedia și Danemarca au trecut în semifinalele, care vor avea loc la Gdansk și Stockholm.

Handbal de mare spectacol vom vedea în fazele superioare ale CM 2023.

În prima semifinală, Danemarca și Spania vor reedita întâlnirea de la precedentul mondial de handbal, cele două părți întâlnindu-se în urmă cu doi ani, în aceeași fază a competiției. Meciul – ultimul disputat în Polonia în această ediție a Campionatului Mondial IHF masculin – va avea loc în Arena ERGO din Gdansk vineri, 27 ianuarie, de la ora 18:00.

ruso-gârgâzul-spaniol Daniel Dujshebaev (din naționala Spaniei)

A doua semifinală este o altă confruntare între Suedia și Franța, francezii încercând să răzbune înfrângerea din semifinala turneului Egipt 2021, când echipa scandinavă a câștigat cu 32:26. Meciul de handbal va avea loc pe Arena Tele2 din Stockholm vineri, 27 ianuarie, la ora 21:00.

Programul pentru meciurile de handbal contând pentru pozițiile 5-8 a fost de asemenea publicat. Germania va juca contra Egiptului vineri, 27 ianuarie, de la ora 15:30. DE cealaltă parte, Norvegia joacă împotriva Ungariei la ora 18:00.

Ambele meciuri de handbal se vor juca pe Arena Tele2 din Stockholm înainte de a doua semifinală din Polonia/Suedia 2023.

Cupa Președintelui câștigată de Tunisia !

Chile – Tunisia 26:38

Finala Cupei Președintelui la handbal a adus un meci frumos, foarte disputat. La sfârșitul său, Tunisia a intrat în posesia acestui trofeu de consolare.

Ambele echipe câștigaseră toate meciurile din grupă la Cupa Președintelui. Deși Tunisia era văzută drept favorită, se putea aștepta o luptă strânsă în această întâlnire.

Cu toate acestea, a fost cel mai echilibrat meci de handbal jucat miercuri la Plock.

Africanii au preluat controlul devreme al meciului și conduceau deja cu 9:2 la jumătatea primei reprize.

În același timp, portarul Asil Namli a blocat poarta, ceea ce a ajutat Tunisia să înscrie din faze rapide.

Asil Namli

Extrema stângă Ghassen Toumi a fost greu de oprit. A marcat opt goluri din acest meci înainte de pauză. Asta în timp ce Namli a înregistrat o rată de eficiență a salvărilor de 44%. Aceste realizări au dus Tunisia la un avantaj de 14 goluri la pauză.

Ghassen Toumi

Doar o minune îi mai putea ajuta pe chilieni să remonteze. Asta pentru că jocul lor de handbal din prima repriză a lăsat de dorit.

Chile dă golgheterul mondialului

Spre deosebire de tunisian, portarul lor a fost destul de slab, eficiența în fața porții a fost de doar 43%. Golgheterul Erwin Feuchtmann, care a marcat trei goluri în primele 30 de minute, singur, nu a putut face diferența. Naționala de handbal a Chile s-a bazat prea mult pe acest jucător, foarte valoros de altfel.

Feuchtmann a încercat să tragă echipa după el, mai ales după reluare, când a marcat încă de cinci ori. Astfel a încheiat campionatul de handbal cu un număr de 54 de goluri. Optând pentru un joc 7 contra 6 în atac, Chile a deschis repriza secundă cu un partaj de 5:1, care i-a ajutat să reducă oarecum diferența, dar o adevărată revenire a fost exclusă.

Echipa națională de handbal a Tunisiei nu a simțit nicio amenințare a poziției lor de învingători și a fost oarecum relaxată. Chiar și-au permis să schimbe echipa, odihnindu-i pe Namli și Toumi în repriza a doua.

Totuși, deși sensibil echilibrat, meciul de handbal a fost în întregime sub controlul echipei africane și, în cele din urmă, au ajuns la o victorie.

La rândul său, Chile a pierdut și a ocupat locul 26, dar sud-americanii și-au atins obiectivul și chiar au făcut un mic pas înainte față de precedentul Campionat Mondial de handbal, unde a terminat pe locul 27.

Trofeul de ,,Jucătorul meciului Hummel” a fost acordat lui Erwin Feuchtmann (Chile) un jucător important al acestui turneu mondial de handbal, despre care Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/news/handbal-in-25-ianuarie-sferturile-de-finala-ale-cm-2023/ .

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va