Alte sporturi

Handbal – Spania, calificată în sferurile de finală ale CM 2023 !

Slovenia vs Spania 26:31

Handbal de nivel mondial în Grupa principală I ! Slovenia știa că nu are altă variantă în afara victoriei…

Se confrunta cu o echipă care a fost una dintre cele mai consistente din lume la handbal în ultimii ani. De asemenea, la acest turneu final Spania avea o serie de patru victorii consecutive.

Cu toate acestea, Spania avea probleme în urma unui val de retrageri și accidentări.

Spre exemplu, antrenorul Jordi Ribera nu a putut conta pe cele două aripi de top pe care Spania le are în prezent, Aleix Gómez și Aitor Ariño, din cauza accidentărilor.

Asta nu a descurajat Spania înainte de meciul cu Slovenia, deși problemele ibericilor în prima repriză împotriva echipei lui Uroš Zorman și-au făcut viziblă prezența în joc.

Adeversarii lor au jucat ca o echipă de handbal motivată care s-a confruntat cu o situație de tip „do-or-die”, luptând pentru victorie încă din primul minut al meciului.

Spania, prea puternică la handbal …

Cu toate acestea, Spania a impus un ritm rapid jocului, jucând la adevărata lor valoare și a condus cu 7:3 după doar 10 minute. Desprinderea rapidă a descumpănit Slovenia, care nu a reușit să revină.

În timp ce extrema dreaptă Kauldi Odriozola a marcat de patru ori în interval de 16 minute, naționala de handbal slovenă a părut că cedează iremediabil.

Însă a urmat o serie de cinci minute și 53 de cu slovenul Lesjak strălucind în poartă, salvându-și echipa de la gol în trei rânduri. Au urmat alte două importante parade care au evitat goluri ca și făcute.

Datorită reprizei uimitoare a lui Lesjak, cu portarul a salvat zece ocazii clare, o rată de eficiență a paradelor de 41%, Slovenia și-a recăpătat rapid încrederea și a început să atace.

Un forcing de patru goluri, fără a primi vreunul, a fost esențial pentru a egala scorul și a relansa partida. Profitând de acest moment bun, echipa lui Zorman chiar a luat conducerea pentru scurt timp, 14:13, cu un gol al fundașului stânga Borut Mačkovšek.

A fost momentul în care Spania a înțeles cu adevărat că are probleme și trebuie să-și îmbunătățească jocul de handbal. Devenise clar că revenirea Sloveniei i-a făcut favoriți la câștigarea meciului și dacă vor juca la fel în repriza a doua, vor câștiga meciul.

Dar Spania a fost în mod constant o echipă care marchează mult și în același timp recunoscută și pentru o apărarea excelentă, ori de câte ori este nevoie.

Repriza a doua, joc de handbal – școală !

Asta au demonstrat cu prisosință ibericii în repriza a doua, când au dominat clar partida de handbal.

După ce a salvat doar trei șuturi în prima repriză, portarul Gonzalo Pérez de Vargas a început să preia controlul. A apărat numeroase ocazii ale slovenilor în situații unu-la-unu.

În plus, Spania s-a mișcat cu adevărat mai bine și mai repede pentru a crea o apărare mai strânsă. Prin urmare, echipa lui Jordi Ribera a făcut o repriză a doua excelentă.

Între minutele 37 și 51, Slovenia a marcat doar două goluri, cu eficiența lor fiind în scădere.

A fost momentul cheie al meciului de handbal.

Spania a profitat cu șansă de eliminările slovenilor. A marcat de două ori în poarta lăsată goală de Lesjak, pentru a pune presiune în atac …

Solé și Maqueda au profitat, ajutând Spania să creeze un avantaj confortabil de 26:21, cu 12 minute de la final.

A fost un avans pe care nu aveau să-l mai piardă până în ultimul minut al meciului. Și au obținut o victorie de 31:26, datorită unui joc de echipă excelent.

Jorge Maqueda

Jucătorul meciului

11 jucători diferiți au marcat cel puțin un gol. Pérez de Vargas, laureatul premiului „Jucătorul meciului Hummel” la handbal, a încheiat meciul cu nouă parări. A făcut-o în momente cheie ale meciului, în special în repriza secundă.

Cu a cincea victorie în tot atâtea meciuri la CM, Spania este prima echipă care trece în sferturile de finală.

Dar dacă își asigură primul loc în grupă este o întrebare cu totul diferită. Se va răspunde duminică, când se vor afla în fața Frantei.

Slovenia este în afara luptei pentru un loc în sferturi de finală. Asta deoarece Franța a trecut și ea în faza eliminatorie datorită rezultatelor directe cu slovenii și naționala Muntenegrului.

Magadesport vă aduce în prim plan cele mai noi știri și informații din sport ! Rămâneți conectați !

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va