Alte sporturi

Handbal – Ungaria ,,la mâna” Suediei la CM de handbal 2023 !

În grupa a II – a Principală, la CM de handbal masculin din Polonia/Suedia, s-au întâlnit naționalele de handbal ale Ungariei și Capului Verde.

Capul Verde – Ungaria 30:42

Handbal de bună calitate, din nou, în runda Principală, Grupa II a turneului mondial. Ungaria, sub presiunea unei victorii obligatorii, a început bine partida. A fixat un prin scor de 5:2 cu trei goluri ale lui Egon Hanusz. Fundașul central a mai oferit și trei assist-uri cea ce l-a făcut vizibil din primele minute ale meciului.

Egon Hanusz

Capul Verde a încercat să revină. Și chiar a reușit să facă acest lucru în șapte minute, când a redus diferența la 5:7.

Oboseala însă, acumulată pe timpul turneului mondial de handbal, laolaltă cu lipsa de experiență, au împiedicat formația africană să facă mai mult.

Ungaria a marcat de patru ori consecutiv, în timp ce Capul Verde nu a putut pătrunde în apărarea maghiară. Golgheterul Capului Verde la Campionatul Mondial, Paulo Moreno, a continuat să încerce, dar nu a reușit singur. Prin urmare, africanii nu au răspuns la această serie de goluri ale ungurilor.

Paulo Moreno

Pe măsură ce cronometrul avansa, Ungaria era din ce în ce mai sigură în timp ce strategia Capului Verde a fost doar să încerce să reducă diferența.

A funcționat suficient de bine totuși pentru a împiedica Ungaria să se distanțeze a o diferență prea mare de goluri.

Edmilson Araujo a fost eficient din partea stângă, de unde a marcat ultimele trei goluri ale Capului Verde și a mai avut trei încercări, toate în ultimele opt minute ale primei reprize.

Edmilson Araujo

Maghiarii, mereu în față

Blocul maghiar însă, a citit bine strategia și și-a păstrat avantajul de șapte goluri la pauză.

Ungaria a jucat disciplinat în ambele faze, mai ales în apărare, prima lor suspendare de două minute a venit abia în minutul 38 al meciului.

Ambele echipe au continuat să joace cu suficientă forță pentru a menține nivelul dorit de ritm.

La jumătatea reprizei secunde, Ungaria s-a distanțat la șapte goluri, scor 29:22. Mikols Rosta a fost în prim planul acestei părți ale meciului de handbal.

Ungaria a fost aproape de a extinde proporțiile scorului la un număr format din două cifre în ultimele zece minute.

Pedro Álvarez Rodriguez a marcat pentru 36:28 cu opt minute înainte de fluierul final.

Distanța de zece goluri a fost atinsă totuși, în minutul 55.

Ungurii mergeau către o victorie sigură, cu Rosta, golgheterul echipei, marcând șapte goluri în total, în doar 15 minute de joc. El a dus scorul la 41:30 și o scăpare în apărarea Capului Verde i-a permis lui Bendegúz Bóka să stabilească scorul final : 42:30 și fluier final !

Bendegúz Bóka

Suedia, arbitrul calificării

Îmi place să-mi împărtășesc admirația pentru antrenorul principal Ljubomir Obradović. Ne cunoaștem foarte bine. Am jucat bine în a doua repriză, dar am avut o problemă cu jocul lor de 7 contra 6. Sunt fericit că am câștigat, ceea ce a fost important. pentru ca noi să obținem un posibil loc în sferturile de finală. Știu că va fi un meci greu între Suedia și Portugalia și, bineînțeles, sperăm că Suedia va câștiga. Fiecare maghiar este azi fan suedez“, a spus antrenorul principal al Ungariei, Chema Rodríguez.

Spaniolul Chema Rodríguez, actualul selecționer al Ungariei

Antrenorul principal al Capului Verde, Ljubomir Obradović, a fost mulțumit de performanța echipei sale: “A fost un meci bun atât pentru Ungaria, cât și pentru Capul Verde. A fost un Campionat Mondial bun pentru noi să câștigăm experiență valoroasă și am făcut istorie jucând la o competiție de nivel înalt. Trebuie să muncim pentru a progresa, pentru a vedea ce putem face mai bine și ce trebuie să schimbăm. Aceasta este o marea provocare pentru țara noastră.

Ljubomir Obradović

Ungaria se concentrează acum pe meciul dintre Suedia și Portugalia, sperând la o victorie a nordicilor, care i-ar asigura un loc în sferturi.

Alte știri și informații de ultimă oră de la Campionatul mondial de handbal masculin 2023, pe Magadesport, aici: https://magadesport.ro/category/news/ .

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va