Ligue 1

PSG – prima victorie cu Luis Enrique pe bancă !

Luis Enrique a debutat pe banca PSG cu o victorie împotriva lui Le Havre, proaspăt promovata în Ligue 1. Mbappé deși rezervă, a reușit să marcheze în minutele care i-au fost oferite la debutul lui Luis Enrique pe banca PSG. Meciul a avut caracter amical, Ligue 1 își va începe cel de-al 86-lea sezon pe 12 august 2023.

PSG își începe ,,eraLuis Enrique cu o victorie. Parizienii au trecut de Le Havre cu 2-0, într-un meci pe care după cum spuneam, Kylian Mbappé l-a început pe bancă. Partida s-a jucat în complexul de antrenament al PSG.

Marele absent a fost portarul Gianluigi Donnarumma, portarul PSG-ului având probleme mari după ce a fost atacat, agresat și jefuit în propria locuință dintr-o zonă centrală a Parisului.

Goalkepeer-ul lui PSG se afla împreună cu prietena sa, agresată de asemenea de un grup de hoți care le-au spat ușa casei. Ambii au fost spitalizați în urma agresiunilor. 500 de mii de euro i-au fost furați lui Donnarumma din locuință de către jefuitori.

Luis Enrique a debutat ca antrenor al PSG cu unsprezece circumstanțial. Tehnicianul spaniol a ales să plaseze noile achiziții cu Marco Asensio în frunte, Kang-In Lee în dreapta, Lucas Hernandez alături de Danilo și Manuel Ugarte.

Astfel, în prima repriză PSG a început cu Letellier – Hakimi, Danilo, Hernandez, Kurzawa – Ugarte, Fabian Ruiz, Zaire-Emery – Lee, Asensio și Gharbi.

Au surprins câteva decizii ale lui Enrique, spre exemplu, Mbappé – rezervă, Asensio folosit ca nouar fals

În schimb noua achiziție Lee Kang-In, despre care Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/psg-se-pregateste-deja-pentru-plecarea-lui-mbappe/   a fost cel mai activ jucător pentru parizieni, în prima repriză.

Sud-coreeanul a intrat rapid în tempo-ul meciului. Foarte puternic și abil cu mingea, a încercat să facă diferența în spații mici pentru a-și servi coechipierii din atac cu pase bune.

Prima repriză a lui Luis Enrique pe banca PSG !

Cele mai bune ocazii din prima repriză au fost, așa cum era de așteptat, ale lui PSG.

Marco Asensio pe partea dreaptă nu l-a putut învinge pe Desmas într-o ocazie imensă pentru oamenii lui Luis Enrique. Spaniolul nu a beneficiat de un număr mare de mingi, întrucât rolul său era orientat spre fixarea fundașilor centrali. Înainte de pauză a avut din nou o ocazie de gol. Un șut care a trecut pe lângă stâlpul porții.

Lee Kang-In, cel mai bun în prima repriză, a avut o problemă la coapsă și a fost înlocuit în minutul 44.

Hugo Ekitiké a deschis scorul grație unui assist al lui Ndour. Un prim șut a fost respins de Desmas. Portarul lui Le Havre însă, nu a mai avut ce face la a doua reluare a lui Ekitiké.

Șirul de schimbări ale lui Luis Enrique, lucru firesc într-un meci de pregătire, nu a întârziat să apară. Spaniolul a ,,mutat” după pauză introducându-i pe Navas – Sanches, Marquinhos, Skriniar, Nhaga – Vitinha, Cher Ndour, E. Mbappé – Lemina, Ekitike, Gharbi (K. Mbappe).

Kylian Mbappé a intrat pe teren abia în minutul 65, înlocuindu-l pe Gharbi. 25 de minute a avut astfel la dispoziție Kylian pentru a juca alături de fratele său, Ethan Mbappé. A fost primul lor meci împreună, în tricoul lui PSG.

Kylian și Ethan Mbappé, împreună la PSG !

Atacantul a intrat cum spuneam în minutul 65, după o a doua repriză insipidă căruia îi lipsea ritmul. A ieșit imediat în evidență cu instinctul de golgheter înnăscut marcând golul doi.

Totul părea pregătit pentru un succes la limită… Mbappé a ținut însă să demonstreze că are nevoie de puține minute pentru a marca.

Ethan Mbappe

Primind o pasă de la Ndour, la care a contribuit inteligent și Serif Nhaga lăsând mingea să-i treacă printre picioare, Mbappe l-a învins pe Desmas și a închis tabela.

A fost prima victorie a lui Luis Enrique ca antrenor la PSG !

Concluziile ,,amicalului” au fost că lotul trebuie să acumuleze și să se consolideze. De asemenea, mai este de lucrat la trasee și relațiile de joc, lucru normal, pentru integrarea noilor veniți. Dar mai ales, pentru asimilarea de către toți jucătorii a concepțiilor de joc ale noului tehnician.

Adversara Le Havre, câștigătoarea meritorie a Ligue 2, a jucat precaut, cu cinci fundași, practic ne lăsând spații. S-a simțit astfel destul de confortabil, apărându-se și cedând posesia unui rival de calibru mult mai mare. Când a avut posibilitatea, a replicat, însă nu a concretizat.

Sâmbătă după-amiaza, PSG se va deplasa în Asia pentru un turneu similar celui de anul trecut, despre care Magadesport vă vorbea aici: https://magadesport.ro/psg-in-pericol-dupa-mbappe-messi/.

Luis Enrique și PSG vor întâlni în turneu printre alte echipe și team-ul antrenat de românul Dan Petrescu, Jeonbuk Hyundai.

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Ligue 1

PSG – prima variantă pentru Messi ?

• décembre 21, 2022
PSG a câștigat o bătălie cu Barcelona și Inter Miami (clubul lui David Beckham) care l-au dorit pe Messi în