Alte sporturi

Rezultate handbal la Campionatul Mondial din Polonia și Suedia

Meciuri desfășurate ieri,16 ianuarie 2023, în grupele Campionatului Mondial de Handbal masculin.

Rezultate handbal înregistrate în 16 ianuarie, în grupele CM 2023 de handbal din Polonia și Suedia.

Chilianul Javier Frelijj spunea după înfrângerea în fața Spaniei că „… ne vom descurca mai bine în meciul următor…”

în albastru, Javier Frelijj

Cu siguranță au făcut-o bine ieri, presând echipa lui Zoran Roganović. Însă doar până în ultimele secunde, când Branko Vujović a asigurat o victorie muntenegreană, in extremis.

Formația sud-americană a condus devreme și Muntenegru a avut nevoie de șase minute pentru a egala la 4. În minutul 23 era 13 la 13.

Dar momentele neinspirate pot afecta o echipă.

Božo Anđelić

Când Božo Anđelić a interceptat o pasă destinată lui Erwin Feuchtmann, a rezultat un gol pentru Muntenegru. Până la pauza au avut două goluri avans.

În ciuda revenirii (18:18, 29), Muntenegru, prin Miloš Vujović (care avea să încheie cu 12 goluri), a preluat din nou ostilitățile.

Vujović

La reluare, Muntenegru și-a păstrat avantajul până în ultimele 60 de secunde (34:31) și au câștigat în final, jocul.

Final: Muntenegru vs Chile 35:33, meci în grupa A.

Rezultate handbal grupa C – Brazilia vs Capul Verde 30:28

La început, a fost o luptă strânsă, dar treptat sud-americanii au început să preia meciul sub control.

Da Rosa a făcut câteva parade, în timp ce rapidul stânga Dupoux și fundașul Silva au fost responsabili la marcaj.

Brazilia avea un avantaj de 9:5 în minutul 14.

Antrenorul experimentat al Capului Verde, Ljubomir Obradović, a cerut time-out și a făcut câteva schimbări. Ele au ajutat echipa africană să-și îmbunătățească apărarea și să înceapă să înscrie din contraatacuri.

Ljubomir Obradović

În special, Paulo Moreno a fost nemilos în atac, când africanii au redus diferența la 10:11.

Sud-americanii au crescut avantajul la 16:13, totuși Capul Verde nu s-a predat. Au avut ocazia să reducă din nou deficitul la doar un gol la pauză. Fără succes !

Dar Capul Verde a refuzat să cedeze ! Deși sud-americanii au continuat să conducă, nu s-au putut simți niciodată complet în siguranță. Adversarii lor au făcut tot posibilul pentru a-i ajunge din urmă.

Brazilia a condus 28:25 în minutul 52, dar apoi nu a reușit să înscrie timp de aproape opt minute, portarul Capului Verde a făcut o salvare de la penalty și apoi o dublă salvare spectaculoasă.

În cele din urmă, Gustavo Rodrigues a încheiat această secetă de gol cu un minut înainte de final. Deși Leandro Semedo a dat speranță Capului Verde, Brazilia a cerut time-out, apoi a transformat în gol, ultimul șut.

Rodrigues, în galben

Sud-americanii au meritat să câștige două puncte și, începând turul principal cu două puncte, par să aibă șanse realiste pentru un loc în sferturile de finală.

Rezultate handbal grupa B – Slovenia vs Franța 31:35

Cu mize atât de mari, era clar că atât Slovenia, cât și Franța urmau să dea totul pentru a-și crea o serie de trei meciuri câștigătoare la Campionatul Mondial IHF masculin din 2023. Câștigătorul meciului urma să fie încoronat ca și câștigător al Grupei B.

Franța s-a văzut nevoită să evolueze fără fundașul drept Dika Mem. Unul dintre cei mai buni marcatori ai echipei, a fost împiedicat de o contractură musculară să prindă formația de 16 jucători prezentată de Franța cu câteva ore înainte de începerea meciului.

Dika Mem

Slovenia însă, nu a luat conducerea nici măcar o secundă în meci. Franța a intrat la pauză cu un avans de două goluri.

Cu Franța începând mai bine a doua repriză, Zorman a aruncat tot ce avea în joc.

Numai că francezii au marcat 16 goluri în primele 30 de minute !

Aleks Vlah a marcat de nouă ori pentru Slovenia devenind cel mai bun marcator al turneului, dar performanța sa nu a fost preluată de alți coechipieri.

Slovenia s-a prăbușit în cele din urmă sub presiunea Franței: 35:31.

Uros Zorman

Rezultate handbal grupa CUruguay vs Suedia 12:47

În meciurile precedente, Andreas Palicka și Mikael Appelgren au făcut o treabă grozavă pentru Suedia, iar acum staff-ul de antrenori i-a oferit o șansă celui de-al treilea portar, Tobias Thulin. Iar tânărul de 27 de ani a făcut un joc remarcabil, terminând cu 21 de salvari impresionante, o rată de 68%.

Tobias Thulin

Lui Thulin i-a luat doar puțin timp să-și arate calitatea, întrucât înregistrase deja două salvari în primul minut. Campioana Europei s-a bazat pe un atac liber și au marcat goluri ușoare, așa că diferența dintre părți a fost clară.

La zece minute de la începutul meciului, antrenorul lui Uruguay, Nicolas Guerra, a fost forțat să-și ia primul timeout, echipa sa fiind în defavoare cu 2:7.

Hampus Wanne însă, a fost de neoprit, marcând până la 10 goluri înainte de pauză.

Niklas Ekberg și Eric Johansson au marcat împreună încă 11, iar avantajul de 17 goluri al Suediei după 30 de minute a părut complet logic și nu a lăsat sud-americanilor nici cea mai mică șansă de revenire.

Ekberg

Wanne și Ekberg s-au odihnit în a doua repriză, când Glenn Solberg și-a schimbat echipa, dar Suedia nu avea de gând să încetinească.

Thulin a stat ca un zid, limitând Uruguayul la doar patru goluri după pauză și o eficiență slabă a șuturilor de 27% pe tot parcursul jocului.

Pe drept cuvânt Suedia a zdrobit Uruguay în acest meci !

Glenn Solberg

Alte rezultate de ieri

Magadesport vă ține la curent cu defășurarea campionatului Mondial de Handbal masculin ediția 2023. Iată și alte rezultate din partidele desfășurate pe 16 ianuarie 2023:

Spania – Iran 35 la 22 (în grupa A), Polonia – Arabia Saudită 27 – 24 (B), Portugalia – Ungaria 27 – 20 (D).

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va